Adalet YILDIRIM

EK YERLEŞTİRMELER VE DGS TERCİHLERİ


Adalet YILDIRIM
1 Eylül 2015 Salı 11:35

2015 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), ek yerleştirme sonuçları 28 Ağustos’ta açıklandı. Kayıtlarda 31 Ağustos-4 Eylül arası olacak.

ÖSYM’nin yaptığı açıklamaya göre, açık öğretimin dışında bulunan 139 bin 521 kontenjanının 78 bin 847’sine adaylar yerleşti. Ancak lisans ve ön lisans olmak üzere toplam 60 bin 674 kontenjan ise boş kaldı. Açık ve örgün programlarında boş kalan toplam kontenjan sayısı ise 88 bin 319 oldu.

Kontenjanların bu kadar boş kalmasının en büyük nedeni, eğitim sistemimizdeki yanlışlıklardan kaynaklanıyor. Ülkenin ihtiyaçlarına yönelik bölüm açılmaması ve üniversite mezunlarından oluşan işsizler ordusu…

Ülkemiz de sanayileşmenin tam oluşmaması, iş ve işçi hakları konusundaki sıkıntılar nedeniyle insanlar gelecek kaygısının daha az olduğu devlet kapısını öncelikle seçiyorlar. Bundan dolayı da üniversite tercihi yaparken, ileride atanması kolay olan bölümler seçiliyor. Dolayısıyla bazı bölümlere yığılma olurken, bazı bölümler ise neredeyse hiç tercih edilmiyor.

Bu durum çok büyük sıkıntıları da beraberinde getiriyor. Örneğin; öğrenci adayı üniversite tercihi yaptığı dönem çok popüler olan bir bölüm, 4 yıl gibi bir süre sonra bu özelliğini yitirebiliyor. Aslında bu durum bize şunu çok net olarak gösteriyor. Eğitim sistemimiz tamamen çökmüş, bu kadar net ve acı ne yazık ki…

Bu ülkede insanlar yetenekleriyle ve sahip oldukları becerilerden değil de, sadece yandaş oldukları için bir yerlere geldikleri müddetçe daha birçok konuda çöküş yaşamamız kaçınılmazdır.

Nihayet DGS Tercihleri Başlıyor

Bildiğiniz gibi Dikey Geçiş Sınavı (DGS), 26 Temmuz’da yapıldı. Uzun bir aradan sonra nihayet tercihler 31 Ağustos-4 Eylül tarihleri arasında yapılacak.

Burada DGS adaylarına şu hatırlatmayı yapmak istiyorum; tercih yaparken çok dikkatli olun, çünkü bu yıl kontenjanlar baya düştü. Geçen yılkı taban puanlarına kanıp ‘bana nasıl olsa yüzde 100, yüzde 75 veya yüzde 50’li burslu geliyor’ demeyin.  Çok dikkatli tercih yapın yoksa dışarıda kalmanız yerleşmemeniz olabilir ki, bunuda kimse istemez. Herkese iyi kayıtlar ve tercihler.

 

 


YORUMLAR
  • yorum2015-09-01 17:09:00Salih Çetin

    Bu ülkeden başımı alıp gideceğim. Bir üniversite okudum. 2 Yılımı verdim. Şimdi DGS'ye gireceğim. O da kontenjanları yok denecek kadar düşürdüler. Neden okuyoruz o zaman. Paralıya da gidemiyorum. Bize yaşamak da haram.

  • yorum2015-09-01 17:07:14Asiye

    Evet ya DGS'de kontenjanlar çok düşmüş. Acaba seneye kaldırılacak mı. Ne yapılmak isteniyor. Hocam sizde olmasanız bu konulardan haberdar olmayacağız. Kaleminize sağlık

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star