İbrahim PEYNİR

EKSİKLERİ GÖREBİLMEK


İbrahim PEYNİR
3 Kasım 2013 Pazar 17:14

Puan cetvelinde üst sıralara yaklaşmak ve play-off için mutlak 3 puan alınması gereken bir maçtı. Ancak olmadı, eldeki mevcut kadroyla ve teknik heyetin de bu mevcut kadroya teknik-taktik anlamında yetersiz kalması mağlubiyeti getirdi. Kanatları kullanamayan, orta sahada etkisiz ve yetersiz, sahanın bütününde çoğalamayan bir takımsanız kazanamazsınız.

Bloklar arasında inanılmaz boşluklar vardı. Teknik heyet nedense bu sorunu kenarda oynayan İsmail Haktan ve Yasin’in yerlerini değiştirerek çözmeye çalıştı. Buda kilinin oyundan düşmesine sebep oldu. Onur Güney’in sakatlanması ve yerine formsuz Sankoh’un girmesi ile zaten orta sahada yerleşmeyi bir türlü beceremeyen takımın yerleşmesini geciktirdi. Sonuçta 39.Dk’da 1461 Trabzon’un golü geldi.

 

Sezer-Sedat-Sankoh ve Mehmet Ayaz’ın oyun stilleri birbirine çok yakın biraz Sankoh farklı ama O’da diğerlerine ayak uydurunca takım orta sahada hâkimiyeti ele alamadı. Orta saha seçimi böyle yapıldığı sürece topa sahip olması da çok zor olacaktır. Topa basan çok yönlü oynayabilen ve stresle başa çıkabilen teknik kapasitesi yüksek bir orta saha oyuncusuna ihtiyaç vardır. Düşünün II. Yarıyla birlikte Sedat sağ stoper oynamasına rağmen en çok topla buluşan ve takımın iki gollük pozisyona girmesini sağlayan oyuncu oldu.

 

Demorolize olmasına rağmen İsmail Haktan biraz daha oyunda kalabilirdi. Çünkü Banahene’yle birlikte driplink yapabilen ve dikine oynama özelliğine sahip bir futbolcuyu oyundan aldığınızda B planınız yoksa hücum gücünüzü tamamıyla kaybedebilirsiniz. İsmail Haktan’a tedbir alan 1461 Trabzon’un teknik heyeti İsmail’in oyundan alınması ile sahanın tamamında hâkimiyeti ve oyunun kontrolünü 80.Dk kadar sağladı. Buda maçı kazanmalarına yetti.

 

Ömer Can hocanın bu tip maçlarda kendi evinde çift santraforla oynamayı denemesi gerekir. Zaten maç boyunca 2 isabetli şut atıyorsanız kanatları hiç kullanamıyorsanız orta sahada topa sahip olamıyorsanız, takımınız hücum yapmaktan aciz kalmış ise ve en önemlisi Sedat ve Onur Akbay dışında sorumluluk almaktan korkan ve hata yaparım korkusuyla özgüvenini yitirmiş ekiple kalmışsanız maç içinde çift santraforu denemenizde hiçbir sakınca olmamalı.

 

Şanlıurfa sporun evinde 6 maçta 8 puan deplasmanda 5 maçta 8 puan alması kendi evinde oynama avantajını iyi kullanamadığının göstergesidir. Bu sorunun teknik heyet tarafından kısa süre içinde çözüme kavuşturulmasıyla ve ara transferde yapılacak takviyelerle Şanlıurfa sporun süper lig şansının devam edeceği kanaatindeyim. Aksi durumda işi çok zor olacaktır.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star