Osman GEREM

ELİF GİBİ DİK DURAMAYANLAR VİRGÜL GİBİ EĞİLMEK ZORUNDA KALIRLAR VE YEREL BASIN


Osman GEREM
12 Nisan 2012 Perşembe 06:29
Yerel basın her ne kadar farklı adlarla tanımlanmaya çalışılırsa’da bir ihtiyaçtan ortaya çıkmış yüz yıllardır insanların yaşamlarında önemli bir yer tutmuş.
Ekonomi alanda siyasi alanda ve toplumların sosyo-psikolojileri üzerinde etki yapabilecek özelliğe hep sahip olmuştur.
Okumayı bilen okuyupta anlayan toplumların nasıl ki gıda’ya suya hava’ya ihtiyaçları varsa okumaya’da ihtiyacı olur. Okumadığı zaman kendinde bir eksiklik his eder ruhu sıkılır bulanıma girer mutsuz huzursuz olurlar. Bu eksikliği musbet her şeyle yerli basının giderilmesi en olumlu olanıdır.

O toplumun bir parçası olmalıdır gören gözü işiten kulakları tutan elleri yürüyen ayakları heyecanla çarpan yüreği. sözü özü düşüncesine hissine tercüman olmalıdır.
Halkın hakikat’ın yanında zalimlerin haksızlıklara karşı elif gibi dik duracak.
Menfaati çıkarı için virgül gibi eğilmeyecek akı kara karayı ak göstermeyecek dünyayı imar edeyim derken ahretini de berbat etmeyecek ( yok mu dur böyle olanlar çok)
( Hz. Ali (r.a) haksızlıklara karşı dik yani elif gibi, duramayanlar virgül gibi eğilenler hakkınla birlikte şereflerini de kaybederler.

Elif gibi dik duramayanlar, virgül gibi eğilmek zorunda kalırlar. Yerel basın toplumların ilerlemesini istikrarlı bir şekilde kalkınmasını sağlıklı iletişimle bilgi edinmesini sağlayan bir etkendir. Sağlam kaynaklardan bilgilenenler sağlıklı bilgiler üretir topluma sunar. O toplumun kalkınmasına kültür düzeyinin gelişmesine kaybolmaya yüz tutmuş örf adet ve anneannelerine gelenek ve göreneklerine tekrar katkı sağlamalı toplumun öz değerlerine saygılı ilkeli dürüst bir şekilde ortaya koyduğu tezleri inanarak medeni cesaretle savunmalıdır. (Hz. Mevlana’nın deyimiyle her esen rüzgârda sallanmamalıdır. Her esen rüzgârda sallanacak olursa dağ kadar da olsa bir çöpe değmezsin.) diyor. Zora talip olmak kolay yazılan yazılar kolay kolay okunmaz. Okunursa da fayda sağlamaz. Zor yazıların okuyanı çok olur.

Emek sarf etmeden elde edilenler kıymetsiz olur. Eskiden basınla uğraşanların işleri çok zordu ve meşakkatliydi. İşler kolay olunca değeri de düştü. Türkiye’ de arızalı demokrasinin zaman zaman sekteye uğratılması kıt kanat ve çok zor şartlardan hayatiyetini devam ettirmeye çalışan yerli basında olumsuz yönde etkilenmiştir.

Okumayı beceremeyen toplumlar haklarını savunamazlar çorak toprak gibi verimsiz olurlar.
Okumayı başarabilen toplumlar teknikte kültür de eğitim de ziraat ta sanat ta ekonomi de edebiyat ta gelişirler. Medenileşirler.
Birbirinin hakkına riyaet derler saygın bir toplum olurlar. Haksızlığa boyun eğmezler.

Birilerinin tahkumu altına girmeden din, ırk, mezhep ve meşrep taassubu gözetmeden daima haktan haklıdan ve mazlumlardan yana hakkın hatırı yücedir. Hiçbir hatıra feda edilmez dürüstlüğüyle hareket etmek dileğiyle.
Bu vesileyle ŞANLIURFA’MIZIN düşman işgalinden kutlu kurtuluşunun 92. yılını kutlarım. Şu anda dünyada ve yanı başımızda zalimlerin gaddarların zulmü altında inim inim inleyen çoluk çocuk demeden katliam yapan zalimlerin sonu zulümlerinin bitmesi temennisiyle…

YENİURFA GAZETE’MİZİN 4.üncü seneyi devresidir. Sıhhat ve huzur dolu nice yıllar dilerken bugüne kadar emeği geçen herkes ten yüce Rabbim razı olsun. Hatırlarını yüce kılsın inşallah. Başta dostum Şahban KILIÇ kardeşimin fedakârlığı, gayreti, heyecanı, takdire şayandır. Ne zahmetlerle, ne sıkıntılarla, emekleme devresini atlatmak, ekilen tohumların filizlenmesini beklemek azim ister, sabr ister, sevgi ister ve medeni cesaret ister. Hayırlı hizmetlerinin devamını dilerken inandığı dava uğruna bedeniyle birlikte yüreğini de ortaya koyanlara selam olsun…
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık