Adalet YILDIRIM

‘EMANET OY’LAR AKP’YE GİTTİ


Adalet YILDIRIM
15 Haziran 2015 Pazartesi 11:59

Kavgalarıyla, gerginlikleriyle, olaylarıyla, suçlamalarıyla vaatleriyle, istismarlarıyla, bombalarıyla, sokak çatışmaları ve provokasyonlarıyla bir genel seçimi daha geride bıraktık.

Bıraktık bırakmasına ama seçmen siyasilere öyle bir mesaj, öylesine bir tablo ortaya koydu ki, adeta bir mühendislik harikası gibi…

Seçmen, AKP’ye yüzde 40.9’la 258 milletvekili, CHP’ye yüzde 24.0’la 132 milletvekili, MHP’ye yüzde 16.3’le 80 milletvekili ve de özellikle AKP’liler tarafından barajı aşması imkansız denilen HDP’ye ise, yüzde 13.1’le 80 milletvekili vermeyi uygun gördü.

Ortadaki bu tablo net olarak şunu gösteriyor ve söylüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, erken seçim yerine literatürümüze kazandırdığı ‘seçim yenileme’yi istemiyor. Seçmen zaten sürekli olarak sandığa gitmeyi pek fazla sevmiyor. Ve bence şunu söylüyor, ‘ben bunu uygun gördüm, gidin aranızda anlaşın ve kavga etmeyi bırakın, erken seçimi isteyeni de cezalandırırım’ gibi okuyorum.

Şimdi gelelim benim gibi düşünenlerin meramına; bu günlerde bir ‘emanet oy’ tartışmasıdır aldı başını gidiyor. Bunun özellikle seçim kampanyasında sürekli olarak HDP’ye saldıran AKP’liler yapıyorve şu nedenden dolayı yapıyor kanımca...

AKP olası bir ‘seçim yenileme’ olduğu taktirde,HDP’nin oylarını geriye çekmek istiyor. Ama HDP, 12 Eylül Askeri Darbesi’nin ürünü olan ve de bugüne kadar tüm iktidarların dört elle sarıldığı barajı, bir daha geri dönülmeyecek şekilde dalga dalgaaşarak yıktı.

Neyse konuyu dağıtmadan şu emanet oy olayına tekrar döneyim. Seçmen 7 Haziran genel seçimindeHDP’ye değil, AKP’ye emanet oy verdi.

Seçmen AKP’ye kanımca, ‘13 yılda çok yıkıp-döktün, eğitimden-sosyal güvenlik sistemine, sendikalardan-iş güvenliğine, adaletsiz milli gelir dağılımından-hayat pahalılığına, yolsuzluktan-işsizliğe kadar birçok şeyi bozdun. Eğer ki, bunları düzeltmek istiyorsan yanına bir parti al ve tüm yanlışlarını düzelt. Bunun içinde sana yüzde 40.9 gibi bir oy veriyorum. Eğer ki, bunları yapmaz isen, senin tabirin ile bir seçim yenilemede, ilk günden bu yana sana verdiğim emanet oyları bir daha vermemek üzere geri çekerim ve de seni de daha önce yaptığım gibi tarihe gömerim.’

Bizde güzel bir söz vardır, ‘emanete hıyanetlik yapılmaz’ diye… Çok doğru bir laf,  emanetin kıymetini bilmek lazım… Yoksa iyi olmaz.


YORUMLAR
 • yorum2015-06-17 10:32:08Burak Çelik

  Bunlar sadece emanete hıyanetlik etseydi iyiydi. 13 yılda ülkede ne var ne yok hepsini sattılar. Hepsi para ve varlık içinde yüzerken, 17 milyon insan açlık sınırında yaşıyor. Kredi kart borçlarından insanlar intihar ediyor. Ahlak diyorlar, bunların zamanında ahlak diye bir şey kalmadı. Yaptıkları tek doğru şey yok. Ama yavuz hırsız misali, yağ gibi hep üste çıkıyorlar. Gidin artık gidin.

 • yorum2015-06-16 11:09:51İbrahim Halil Kaçmaz

  Halk iradesini ortaya koydu. AK Partiye mesajını verdi. Diğer partilere de birbirinize tahammül edin ve ülkeyi yönetin masajı verdi. Dünyanın her yerinde en uç partiler bile biraraya geliyor ve koalisyon kuruyor. Neden bu 3 parti kuramasın. Kurmalılar diye düşünüyorum.

 • yorum2015-06-16 05:23:11Ayhan Kaleli

  Size katılıyorum Adalet hanım, 2002'de diğer siyasi partilerden bıkan halk, alternatif olarak ortaya çıman AKP'ye ilk önce büyük oranda emanet oy verdi. Daha sonra icraatları beğenen halk bu emanet oyları daha da arttırdı. Ama AKP, bu emanet oyların kıymetini bilmeyerek, kibirlendi halkta son seçimde emanet oyların büyük bölümünü geri aldı. Eğer AKP aklını başına almaz ise bu emanet oyların tamamını geri alırız. Yani size katılıyorum.

 • yorum2015-06-16 01:23:10müslüm ekinci

  Kanınızca yanına kimi almalıki; savaş alanına dönmeli vatanımız

Kurumsal

İçerikYukarı Çık