Mustafa GÜNEŞ

“EMİR-İ KÛN” VE DÖRDÜNCÜ MURAT (EMİRGAN)


Mustafa GÜNEŞ
28 Kasım 2012 Çarşamba 09:17

Başbakan geçen gün derin tarih bilgisini konuşturarak “Kanuni” dizisinin Osmanlının pak ve temiz (!) tarihini tahrif ettiğini, o yüzden hem kaldırılması, hem de hainlerin cezalandırılması için mahkemelere gerekli bildirimde bulunduğunu söyledi.

Ayrıca TV sahiplerinin de kulağını çekip diziyi yayından kaldırılmasına ferman buyurdu.

Başbakan bunları niye yapıyor?

Çünkü artık kendini de “2. Osmancık” olarak görmeye başladığı için… Daha doğrusu uşakları onu aynı kaderden geldiğine inandırdılar. Dolayısıyla bu tür yayınlarla “Şanlı Atalarına” hakaret edildiğine inanıyor.

Başbakan haklıdır.

Çünkü altı yüz yıl İslam’ın sancaktarlığın yapmış,”at üstünde” gittiği her yere adalet, bereket ve zenginlik dağıtmış atalarını birer “uçkur düşkünü” olarak genç kuşakların zihnine ekiyorlar.

Öte yandan o uzak diyarlara zenginlik dağıtmak için neden “at üstünde” oralara kadar yoruldukları sorusu ise, tıpkı “ana dilde eğitim” gibi tamamen şeytan işidir.

Neyse.

Biz de Başbakanımızın bu haklı çıkışını desteklemek ve o şeytanlara bir cevap olmak üzere, atalarından 4.Murat ve onun en sadık dostu Revanlı Yusuf’un pak ve temiz (!) hikâyesini anlatalım dedik

DÖRDÜNCÜ MURAT

Osmanlının en karmaşık dönemidir. Bir yığın yeniçeri ayaklanması sonucu, Genç Osman tahta indirilip ırzına geçildikten ve işkenceden sonra öldürülmüş, yerine Deli Mustafa getirilmişti. Fakat kısa süre sonra tam manasıyla deli olduğu anlaşılınca, bir saray manevrasıyla indirilip yerine 12 yaşındaki Dördüncü Murat oturtulmuştur.

Ancak asıl ve fiili padişah, tarihin ikinci Hürrem’i kabul edilen anası Kösem ve Boşnak asıllı damadı Sadrazam Topal Recep’ dir.

Kösem, yavaş yavaş ergenleşen Sultanın küçük ve toy olduğunu, eğer “hareme” sokulup kadınlarla iç içe yaşarsa aklını çelip onu kendilerine karşı kışkırtacaklarını düşündüğünden, ilk ergenlik yıllarından itibaren kadınlarla ilişki kurmasını engellemiş ve yerine içki âlemleri eşliğinde taze yakışıklı ve genç “oğlanlar” getirtmiş, cinsel ihtiyaçlarını onlarla gidermesini sağlamıştır.

Bu şartlarda büyütülen Murat, bu sapık yaşam tarzına alışmış, bir daha bırakmadan ölünceye kadar sürdürmüştür.

Öyle ki bu kez Kösem, oğlu zürriyetsiz kalmasın diye bin türlü dolapla kadınlarla yatmasını sağlamaya çalışmıştır.

Kadere bakın ki, bu işleri gönülsüzce ve bir angarya gibi yapan Murat’ın doğan hiçbir çocuğu yaşamıyordu.

Sanki ilahi kudret böyle bir sapığın soyunun sürmesini istemiyor gibiydi.

Yirmili yaşa gelen Murat, Ağabeyi Osman’a yapılanları unutmayıp zamanı gelince intikamını almaya yemin etmişti. Yerini sağlamlaştırıp saltanat gücünü tamamen ele geçirince, ilk işi onca zaman iğrenç oyunlarına katlandığı Topal Recep ve adamlarını öldürtür. Sonra da Deli İbrahim hariç bütün kardeşlerini boğdurup Osmanlı Tarihinin en kanlı dönemini başlattı.

Bir ara anadan da kardeşi Deli İbrahim’i de öldürmeyi düşünmüş, ancak Kösem tahtın varissiz kalacağını söyleyerek bu fikrinden caydırdı.      .

O sırada İran’a sefere çıkmak gerekti.

REVAN VALİSİ YUSUF

Ordunun başında Revan kalesine dayanan Sultan, birkaç top atışından sonra Revan’ın İranlı Valisi, savaşa gerek bırakmadan, Sultana sığınır ve şehri Osmanlıya teslim eder. Hemen Sünni mezhebine geçirilip Tahmasb olan adı da Yusuf olarak değiştirilir.

Kendisi gibi “oğlancı” olan Yusuf’tan çok hoşlanan Sultan, ikramiye olarak onu önce Halep’e vali gönderir, fakat dayanamaz, 2–3 ay sonra da İstanbul’a getirtir.

Zevk ve sefa âlemlerinde profesyonel olan Yusuf, hemen kolları sıvar, Padişaha hayal etmediği zevk ve sefa geceleri düzenleme işini ele alır.

OĞLANLAR DEFTERE KAYDEDİLİYOR

Yusuf, bu işi o kadar ileri götürür ki, saraydaki mevcut “oğlanlar” artık heyecan ve tat vermez olmaya başlayınca, yeni oğlanlar bulmak gerektiğine karar verip aramaya koyulur.

Düzenli aralıklarla çarşıları dolaşarak esnafı gezer. Gözüne kestirdiği parlak, yakışıklı, tüysüz esnaf çırakları olan sübyanları bir deftere kaydeder. Zamanı ve sırası geldikçe zaptiyeler gönderip zorla alınan çocukları Sultana ikram eder.

Durum öyle iğrenç bir hal alır ki, Yusuf’un çarşıya çıktığın gören esnaf;

—Çırakları saklayın,”Emir-i Kûn” gene çarşıya çıkmış. Diye, birbirine haber uçurmaya başlar; böylece herkes kendi imkânınca çocukları saklamaya çalışırdı.

EMİR-İ KÛN NEDİR?

“Emir”:Bildiğimiz “emir”,yani “amir” demek.

”Kûn”: (iğrenç ama yazmak zorundayız), Farsça “göt” demek.(Bu kelime Kürtçede de “qun” dur)

Yani, İstanbul halkı Yusuf’u, “padişaha oğlan (göt) temininden sorumlu amir” olarak adlandırıp tanıtmıştı.

EMİRGAN

“Emir-i Kun”   dillerde dolaşa dolaşa zaman içinde “Emirguna” ve nihayet (günümüze kadar gelen) “Emirgan” olarak telaffuz edilmeye başlandı.

Yusuf’un bu hizmetlerinden çok memnun kalan Padişah, ona Boğazda ormanlar içinde bir köşk yaptırıp hediye eder.

Yani İstanbul’da şimdiki “Emirgan Koruluğu” olan yer.

Umarım bundan sonra  “Emirgan” sözünü duyunca mideniz bulanmaz. Neyse ki Urfa’daki Emirgan da yıkılıyor.

Osmanlının uşak tarihçileri, bu utanç verici olaya bir açıklama getirmek için güya Yusuf’un İran eşrafından “Emir guna oğlu” olduğu yalanını uydurmak zorunda kalırlar.

Ancak nice yıllardan sonra gelen kimi dürüst tarihçiler bu gerçeği açıkladılar.

MURAT ÖLÜYOR

İri yarı ve çok güçlü olmasına rağmen, doğuştan arızalı vücudu, yaşadığı sınır tanımaz zevk ve sefaya çok dayanamaz; arkasında kan, dehşet ve zulmünü bırakarak çok genç yaşta 28 yaşında ölür. Tartışmasız Osmanlının, belki dünyanın da en zalim ve kanlı Sultanı idi…

Sahipsiz kalan Yusuf, yaptıklarının hesabının sorulacağını bildiğinden saklanarak Osmanlı topraklarından kaçmaya çalıştıysa da,  yakalanıp idam edilir.

Sayın Başbakanımıza, atalarının pak ve temiz tarihinden “nezih bir sayfa” olarak arz edilir.

 

NOT: Sözü edilen “Kanuni” dizisinin tek karesini dahi izlemediğimi ayrıca belirtmek isterim.

KAYNAKLAR:

1-R.Ekrem Koçu/ Osmanlı Padişahları

2-J.Hammer /Osmanlı Tarihi C.2

3/E.Behnan Şapolyo/Osmanlı Sultanları Tarihi

4-Yılmaz Öztuna/B.Türkiye Tarihi C:5

5-Zinkeisen/Osm.İmp.Tariihi.C:4

 

 

27.Kasım.2012

Mustafa Güneş/URFA


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Yukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star