Adalet YILDIRIM

ENGELLİLER VE YERLEŞİM ALANLARI…


Adalet YILDIRIM
15 Aralık 2014 Pazartesi 15:24

Bildiğiniz gibi ‘3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü’ydü. Günün anlam ve önemi ile ilgili çeşitli etkinlikler yapıldı ve bu etkinliklerle ilgili haberler medya da yer aldı. Bu tarz günlerin, toplumda farkındalık yaratmak ve dezavantajlı insanların durumlarına dikkat çekmek adına önemli tabi ki, ama sadece o günle sınırlamak ise doğru olmasa gerek.

 

Bende bundan dolayı bu konudaki yazımı şimdi yazmaya karar verdim. Burada sizlere ülkemizde yaşayan engelli insanlarımızın istatistiklerini vermeyi düşünmüyorum. Değinmek istediğim nokta yaşadığımız köylerde, kasabalarda veya şehirlerde engelli insanlar ne kadar düşünülerek tasarlanıyor.

 

Evet, birçoğunuzun sesini duyar gibi oldum; ‘ne köyü? ne kasabası? Şehirleri halettik bir kırsal kaldı.’   İşte sıkıntıda bu, yerleşim yerleri inşa edilirken, en küçük birimlerden başlanmalı ki, bunun bir lüks değil zaruret olduğunu benliklerimize yazalım.

 

Yaşadığımız illerde yaya geçitleri, kaldırımlar, alışveriş merkezleri, parklar, bahçeler kısacası yaşamın hangi alanları engelli insanlarımız düşünülerek yapılmış. Bazı yerlerde görüyoruz, yürüme engelliler için tamamen göstermelik olarak yapılan rampaları, ya da görme engelliler için kaldırımlarda yapılan ‘kılavuz izleri’ ne kadar sağlıklı yapılıyor? Çoğu kez rastlamışızdır, kaldırımdaki kılavuz izleri ya pat diye biter, ya da daha kötüsü tam ortasında aydınlatma direği çıkı verir.

 

Bu konuda belediyelere çok iş düşüyor, ama her şeyde belediyelere yüklemek doğru olmaz. Kanaatim böyle bir konu ancak, devlet politikası olursa başarılı sonuçlar çıkabilir. Bu konuda başarı sağlamak için eğitim sistemimizi engelli insanlarımıza yönelik en iyi şekilde yenilememiz lazım. Sonra yaşadığımız yerleşim alanları engelli yoksa bile varmış gibi tasarlamamız lazım. Unutmayın ki her insan aynı zamanda bir engelli adayıdır.

 

Bunları yaparken de ben ayrıştırmaya karşıyım. Onlar için ayrı konutlar, ayrı hastahaneler, ayrı okular yapılmamalı. Normal insanlarla aynı ortamı sağlayıp entegre politikası uygulanmalı. En önemlisi de toplum olarak çok daha duyarlı olmamız gerek. Engelsiz bir dünya dileğiyle.

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık