Mustafa GÜNEŞ

ERDOĞAN,AKP VE MERHAMET


Mustafa GÜNEŞ
26 Nisan 2014 Cumartesi 14:39

Önceleri de defalarca değindiğimiz gibi Hitler dâhil, Dünya Tarihinin bütün diktatörleri, siyasete başlarken; tarihe iyi bir lider olarak geçmek,halklarının onurunu yüceltmek, onlara özgürlük, refah ve adalet dağıtmak, niyetiyle yola çıkarlar.

Onun için iktidarlarının ilk yılları çok başarılı, özgürlükçü, toplum refahını yükseltici ekonomik programlar, özellikle ulaşım başta olmak üzere diğer temel alt yapılarda başarılı çalışmalar yapar, toplumun kitlelerin takdirini  kazanırlar.

Bu hizmetler yapıldıkça liderin çevresindeki “Goebbels”lerin (Göbels, Hitler’in propaganda bakanı) sayısı da artar. Yoğun propagandalarla liderin ne kadar merhametli olduğu abartılır.

Özellikle anasının kucağındaki çocukları severken gösteren görüntüler diktatörlerin şaşmaz aksesuarıdır.

Gerçeği söylemek gerekirse başlangıçta hemen hepsinin iktidar hırsı bir birine yakın olmakla beraber, merhamet duyguları farklıdır ve bazıları gerçekten başlarken vicdanlı ve merhametlidirler.

Bu süreç Hitler, Mussolini, Stalin, M.Kemal, Saddam ve benzeri bütün diktatörler için üç aşağı beş yukarı hep böyle işlemiştir.

Erdoğan’ın 2002 ‘de iktidarı devraldığının ilk döneminde de süreç aynen böyle işlemiştir.

İKTİDAR PEKİŞİNCE

İşte ne oluyorsa bundan sonra oluyor.

Liderin iktidarı pekişip rakipsiz ve mutlak lider durumuna geldikçe, çevresindeki Göbelslerin sayısı da aynı oranda artıyor. Zaman içinde tamamen izole edilerek yavaş yavaş lider olmaktan çıkıp diktatör olma yoluna sokuluyorlar.

Başlangıçta görmezlikten gelinen ve arada bir seslerinin duyulmasına müsaade edilen muhalif gruplar başta olmak üzere, aşağıya doğru bütün aykırı sesler birer bire kısılıp sonuçta tamamen susturulurlar.

Elbet bunları sağlamak için baskı ve zorbalığın dozu da giderek artar ve sonuçta tam anlamıyla bir dehşet ve korku diktatörlüğüne dönüşür.

Buna bağlı ve tabii sonuç olarak diktatörle çevresindekilerin merhamet ve vicdan duyguları da aynı oranda eksilir, nihayet tamamen tükenmeye doğru evirilir.

ERDOĞAN VE AKP

Ne yazık ki Türkiye’de de aynı tarihi tekerrür ve süreç birkaç uygulama farkı dışında aynen gerçekleşmiştir.

Başlangıçta Erdoğan ve çevresinin de toplumda yarattığı hava, geçmişinde (kendilerince ) zulüm görmüş, mazlumun halinden anlayan, merhamet ve vicdan duygularının her şeyin üstünde ve önünde olduğu bir hava yaratmışlardır

El hak, iktidarlarının ilk 6-7 yılları böyle geçmiş, iyi birer demokrat, vicdanlı ve merhametli lider ve grup olduklarını abartarak sergilemiş, uygulamaya çalışmışlardır.

Ancak iktidarlarını pekiştirdikleri bu geçiş döneminden sonra, yavaş yavaş gerçek yüzleri ve niyetleri de uç vermeye başlamış, nihayet 3.dönemden sonra klasik tarihi süreç devreye girmiş ve sonuçta yukarıda adlarını saydığımız diktatörlere benzemeye başlamışlardır.

Süreç işledikçe başta Göbels’in bütün tipik karakterini yansıtan Yalçın Akdoğan,Metiner ve Şamil Taayyarlar  olmak üzere, Göbelslerin sayısı artmış, arttığı ölçüde de merhamet ve vicdan duyguları tamamen körelmeye ve kaybolmaya başlamıştır.

SONUÇ: MERHAMETSİZ BİR DİKTATÖR VE EKİBİ

Bu gün varılan sonuç; başta Erdoğan olmak üzere, toplumun pek merhametli ve yumuşak üslubuyla tanıdığı Abdullah Gül, Bülent Arınç ve istisnasız bütün AKP’ yönetici ekibi, yüksek dozajlı iktidarın bünyelerinde yarattığı güç zehirlenmesi sonucu vicdan ve merhamet duygularının hemen tamamını yitirmiş, birer gaddar ve zorbaya dönüşmüşlerdir.

Buna bir de Erdoğan’ın uzlaşmaz tutum ve küstahlığını eklerseniz durum daha da vahim bir hale dönüşür.

Kısacası ve özetle, merhamet ve vicdan iddiasıyla yola çıkan bu ekip artık merhamet ve vicdanı tükenmiş bir zorbalık ekibidir.

Hele bu son mahalli seçimde aldıkları oylar tuz biber olmuş, bu zehirlenmenin daha da artacağı ihtimalini arttırmıştır.

Umarız toplum önümüzdeki dönemde ayılır ve henüz demokratik yollarla güçlerini dengeleme fırsatı varken onlara bir çeki düzen verir.

Yoksa önümüzdeki sandıkta bu terbiye verme işi gerçekleştirilmezse, korkarım ondan sonra sandık imkânını dahi bulamayabiliriz.

24.4.2014

Mustafa Güneş/URFA

 

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star