Ercan AKKAR

Ergenekon ve Bayram


Ercan AKKAR
6 Ağustos 2013 Salı 09:48

Biz köşe yazarları zaman zaman konu bulamakta zorluk yaşar, tıkanma noktasına geliriz. Ama şu sıralar köşe yazarları için haddinden çok konu zenginliği bulunmaktadır.

 

Bu zengin konulardan bazılarını sıralamak gerekirse; hayat pahalılığı, işsizlik, memur- işçi-emekliye reva görülen maaş artışları, paralı eğitim, Gezi olayları ve ardından yaşanan süreç, medyadaki işten çıkarmalar, Mısır’daki askeri darbe, Suriye’deki iç savaş,  PKK’nin geri çekilmesi, Kürt sorununda yaşanan gelişmeler, sivil anayas yapım süreci, siyasette yaşanan sert uslüp, yerel seçim sürecine girilmesi ve son olarakta 7 yıl önce başlayan ve dalga dalga yayılan Ergenekon Davası’nda mahkemenin kararını açıklamasını sayabiliriz.

 

Ben bu konu zenginliklerinden hiç birini yazmayı düşünmüyorum. Sadece güncelliğini kaybetmemesi açısından Ergenekon Davası’nda verilen cezalarla ilgili bir kaç cümle yazdıktan sonra asıl konuma geçeceğim.

 

7 yıl önce bir ihbarla başlayan ve adına Ergenekon denen soruşturma, yıllar içinde genişledi, dalga dalga yayılarak, dokunulmaz zannedilen birçok kişiye ve kuruma dokunuldu.

 

Ergenekon’daki dalgalarda bazen yapılan abuk-subuk gözaltılar ve aynı karede yan yana gelmeyecek insanlar, aynı sebete konularak aslından uzaklaştırılmak ve sulandırılmak istensendi. Ancak buna rağmen Ergenekon Davası, bana göre ilkleriyle Türkiye Cumhuriyeti’nin dönüm noktası oldu.

 

Evet, Ergenekon’da özel yetkili makkeme kararını verdi. Bundan sonra yargılamanın diğer safaları başlayacak. Ama benim bu önemli davayla ilgili vurgulamak istediğim bir iki nokta var.

 

Bunlardan birincisi, Ergenekon denen ‘Terör Örgütü’ büyük oranda Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’nde faaliyet gösterdi. İnsanların canını her şekilde yaktı. Ama nedense dava Fırat’ın kenarına gelip durdu. İkincisi bu sanıklar arasında Teoman Koman gibi isimler neden yer almıyor.

 

BAYRAM ÜZÜNTÜYE DÖNÜŞMESİN

Şimdi gelelim kendi konumuza. 11 ayın sultanı Ramazan’ı uğurluyoruz. Bu ayda hoşgörü, yardımlaşma-dayanışma had safada oldu. Ramazan’ın manevi atmosferi her tarafa huzur ve neşe getirdi.

 

Bu güzel ayı tamamlamış bulunuyoruz. Bu ayın huzurunu, maneviyatını yaşayanlar, şimdi de sevdikleriyle bayramlarını geçirebilmek için yollara çıkıyorlar.

 

Gerek kara, gerek hava, gerekse de demir yolu ulaşımında bu aralar büyük yoğunluk yaşanıyor. Önceki yıllardaki tecrübelerimizden de bildiğimiz gibi bu tür uzun tatillerde yollar kan gölüne dönüyor, onlarca insanımız hayatını kaybediyor, yüzlerce insanımız sakat kalıyor, milyarlarca liralık maddi hasar yaşanıyor.

 

Bu güzel ayın maneviyatından yeni çıkmış herkese sesleniyorum ne olur dikkatli olun, ne olur yollar kan gölüne dönüşmesin, ne olur sabırlı olun, ne olur bayram üzüntüye dönmesin. İyi bayramlar.

 

Sevgiyle kalın.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık