Tahir COŞANDAL

EYÜP PEYGAMBER SABIR MAĞARASINA GELEN ZİYARETÇİLERİN SABRINI ÖLÇMEYELİM


Tahir COŞANDAL
10 Mayıs 2016 Salı 15:32

Şanlıurfa Valimiz ve Eyübiye belediye başkanımız Eyüp Peygamber makamı ile ilgili olarak basın açıklamaları yaparak, restorasyon ve düzenleme çalışmaları başlattıklarını açıkladılar.

Peygamberler şehri olan Şanlıurfa'mızın ,Hz. İbrahim peygamber ve Hz.Eyüp peygamber makamları ilimizin en önemli dini Turizm mekanlarıdır.

Hz.İbrahim peygamber makamımız ;Dergah, Halilürrahman, Anzelha ve çevresi dini turizme kazandırılmış, çiçeklerle donatılmış, otopark alanları, Turizm büroları ve ışıklandırmalar yapılmıştır.

Dergah camiine gelen misafirler, Hz.İbrahim Peygamberimizin doğduğu mağarayı ,kadın ve erkek olarak aynı anda ziyaret etmektedirler.

Fakat,Maalesef Eyüp peygamber makamına ; üvey peygamber muamelesi yapılmıştır.

Eyüp peygamber makamında taziye evleri başta olmak üzere çeşitli inşaatlara başlanmış ve o şekilde yıllardır ,bırakılmıştır.

Çevre düzenlemeleri , otopark alanları yapılmamıştır.

Belediye ve Valiliğimizin dini turizm merkezi olan Eyüp peygamber makamına yakışır hizmetler vereceğinden şüphem yoktur…

Eyüp peygamber makamını n en önemli 1.sorunu, kadınların ve erkeklerin makamı aynı anda ziyaret edememesinden dolayı ; makamın önünde uzun süre beklemeleridir...

Eyüp peygamber makamına ziyarete gelenler ,sabır mağarasının tek girişi ve küçük bir alanı olduğu için kadınlar ve erkekler aynı anda ziyaret edememektedir. Ziyaretçilerin uzun süre beklemeleri, ziyareti bir işkenceye dönüşmektedir.

Eyüp peygamber sabır mağarasında gelen ziyaretçilerin sabrını ölçmemeliyiz.

Bu mağaranın büyültülmesi, kadınların ve erkeklerin aynı anda ziyaret etmeleri için fiziki çalışmalar acilen yapılması gerekmektedir.

Konu ile ilgili olarak Şanlıurfa İl Müftümüz İhsan Açık Hocamızın da ,makam ile ilgili olarak katkıları olacağı kanaatindeyim…

Sabrımızın ölçülmediği bir sabır makamı dileğiyle...


YORUMLAR
  • yorum2016-06-30 03:51:15sürekli okuyucu

    Dilerseniz yanına yenisini yapalım. Hemde daha konforlu olur. Hatta kadınlara, ayrı erkelere ayrı iki mağaramız olsun. Sayın yazar iyimisiniz. Sanırım yazdığınızı yayınlamadan önce okumadınız. Hey Allah'ım...

  • yorum2016-06-01 06:07:19rumuz

    Sizin gibi urfalı yazarların fikirleri böyle olur tarihi mekanlarla oynamak sen o mekana birşeyler yapa biliyorsan urfanın yollarını tarihi mekanlardan dolayı ne halde hastaneler kapanıyor urfa ne haldeeeee vayyyy...

  • yorum2016-05-17 13:12:41haşimiyeli

    bu ne cehalet. Sabır mağarasını genişletmekte ne oluyor. tarihi mağaranın aslını genişletmek fikri cehaletin zirvesi. Peygamber bile o kuytu oyukta sabretmiş. büyütekim konforlu bir hale getirelim içine klima ve ortopedik yatakta koyalım.

Kurumsal

İçerikYukarı Çık