FAKIBABA’NIN YEDİ EMİNLERİ!


8 Ağustos 2012 Çarşamba 23:36

Belediyedelerin kendine özgü işleyiş düzeni vardır.  Şanlıurfa Belediyesinin  bürokratik  işleyiş stili,  var olan çekirdek kadro ekseninde şekillenir.  Personel sayısı 2 binden fazla olmasına rağmen birimlerde çekirdek kadroyu oluşturan localar vardır. Bu localar dışarıdan gelenleri kolay kolay absorbe edemezler.

Mesela 2004’de Fakıbaba ile göreve başlayan  Belediye meclis üyesi ve imardan sorumlu başkan yardımcısı  Fikri Sözen’nin çok kısa süre içinde apar topar  ayrılmasınınn  nedeni  bilinmiyor. Belediye içinde mevcut olan sistemin harcadığı rivayet edilmesine rağmen hala çeşitli şaibeler konuşuluyor.  Fakıbaba çıkıp açıklama yapmadı ne biliyorsa neye şahit olduysa üstü örtüldü. Fikri Sözen’ de ceketini aldı gittti sesssizce…

Şimdi sene 2012 aradan yıllar geçti  Fakıbaba bu defa vurgunu yapan personeli  hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.  Şimdi demezler mi 2004 de meclis üyesi  olan imardan sorumlu başkan yardımcısı hakkında niçin suç duyurusunda bulunmadın…

Büyük balık küçük yemlik balık hikayesi gibi… Suç duyurusunda bulunulan taşeron firma çalışanı İ.B.  2004 de temizlik firması üzerinden işe alınıyor. İlk görev yeri başkanlık katı özel kalem müdürlüğünde odacı olarak çalışıyor. Yaklaşık bir yıl sonra teknik APK birimine odacı olarak gönderiliyor.

Ve bugün gelinen nokta bu  İ.B. şahsın  teberrü tahsilatı yaptığından dolayı suçlanmasıdır.  İnşaat projelerindeki  uygulamalardan doğan değişiklerden dolayı ödenen ceza ( teberrü ) usulsuz tahsilatı  yapan şahıs olarak suçlanan İ.B ‘yi  APK ‘ da görevlendiren bu yetkiyi veren müdürü M.A.Ü  ilgili başkan yardımcısı İ.G   bilgisi dışında  tebberrü tahsilatının yapılması mümkün değil. Bu işin bürokrasi işleyişi tek kişiden ibaret olamaz.  İ.B bu işi yapmış varsayalım peki bu tahsilatı yaparken  APK müdürü onun bir üstü başkan yardımcısı nerede ne yapıyorlardı. Olay hırsızlık değil  vur kaç olayı değil. İnşaat, imar ruhsat v. s gibi  işler hiyerarşik iş takibini gerektiren ve süreç içeren  bir durumdur.

Ayrıca anlayamadığım, Şanlıurfa Belediyesi kalite ödülü almış otomasyona geçmiş bir belediye olduğu halde tebberrü ödemeleri niçin vezneye yapılmıyor da  yedi emin tayin edilen ve şimdi suçlanan İ.B görevlendiriliyor. Başkan oluru ile APK birimine  gönderilen  İ.B  görev yaptığı bölümde odacılıktan başka her işi yapıyor. Resmi yazılara cevap veriyor, birimle ilgili teknik konularda ilk muhatap olunan kişi oluyor. Bu yetmiyor gelen mütahitlerden alınacak tebberrü, için yedi eminlik yapıyor. APK’ya gelen vatandaş ise ödemeyi vezneye yapmıyor şahsa yapıyor.

Bütün bunları yaptığına göre İ.B çalışkan becerikli kapasiteli yöneticilerinin gözdesi olduğu aşikardır.  Diyelimki İ.B iş takibi yapıyor dosyasında teberrü  makbuzu olmadan dosya işlem görüyorsa  bu işlemi yapanlar kimler? Dürüst başkan Fakıbaba belediyesinde işler böyle mi yürüyor.

Şanlıurfa Belediye Başkanı Fakıbaba kamuoyuna  bakın ben dürüstüm anında savcılığa verdim diyerek işin içinden çıkamaz. Kamuoyuna daha önce uyarıldığı halde aile içinde kalsın dedi şimdi neden ipini çekti önce bunun nedenini açıklasın… Sonra

-Belediyenin gelir müdürlüğü veznelerinden her yıl  tahsil edilen teberrü tahsilatı toplam tutarı ne kadardır ?

-Belediyenin Teknik APK, Gecekondu Önleme, İmar  İktisat  gibi ruhsat veren birimlerin  tebberrü tahsilatının miktarlarını neye karşılık ne için ödendiğini , vezne yoluyla tahsil edilen tutarların ne kadar olduğunu kamuoyuna açıklamalıdır.

-Bu birimlere gelen dosyalara istenen teberrü ile belediyenin gelir müdürlüğü veznelerine  yatırılan miktar birbiriyle örtüşüyor mu?

-Ayrıca bu birimlerde görev yapan birim sorumlusu  çalışanların en alttan en üstekine kadar  ekonomik büyümelerinin formülünü açıklasın.

Yoksa bir taşeron işçisini harcayarak bu iş temizlenmez…


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Ucuz Toplu SMS Servisi
Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık