Tahir COŞANDAL

FARKLI BİR BAŞKAN "SABRİ ERTEKİN"


Tahir COŞANDAL
9 Mayıs 2013 Perşembe 09:05

Şanlıurfa Ticaret Odası Başkanı Sabri Ertekin , Şanlıurfa Ticaret Odası başkanlığında 4. yılını tamamladı. Yeni seçimlere hazırlanıyor.
ODTÜ elektrik elektronik bölümünü 1. olarak bitiren ,Sabri Ertekin Şanlıurfa'da Elmaksan marka dalgıç pompaları fabrikasını kurdu.
Bu pompaları, başta Ortadoğu ülkeleri olmak üzere, bir çok yabancı devletlere ihracat yaptı.
Daha sonra Gapsan polyester iplik üreten iplik fabrikasını, Abdülkadir Göncü ile ortaklık kurdu. O dönemde sadece çırçır fabrikaları  açılıyordu.
Türkiye'de bir ilk olan yerli olarak hayvansal aşı üreten, DOLVET fabrikasını kurdu.
Sabri bey'in  risk alarak istihdam sağlayacak bu fabrikaları kurması ; Şanlıurfa'nın katma değerine katkı sağladı.
4 yıl önce Ticaret odası seçimlerini kazandı. Organize sanayiden gelmesi, babasının esnaflığı ve uzun süre babasının yanında yetişmiş olması nedeniyle ticari ve esnaf bilgi birikimini ticaret odasına taşıdı.
Bu nedenle Organize Sanayi bölgesi ile ilgili sorunları birebir yaşadığı için;Ticaret Odasında çözümler için çalışmalar başlattı.


CEBİNDEN PARA HARCAYARAK, FARKLI BİR BAŞKANLIK PROFİLİ ÇİZİYOR.


Bence,Türkiye'de bunun bir farklı örneği olduğunu sanmıyorum.
Sabri bey ,Ticaret ve Sanayii odası adına katıldığı tüm yurtdışı toplantılarda, kendisine ait uçak parası ve yurdışında harcadıkları paraları kendi ceplerinden karşılamaktadır.
Çeşitli yurt içi yurt dışı toplu  seyahetler düzenlenmiş, bu seyahetlere katılan meclis üyeleri ve Oda üyeleri uçak ve diğer tüm masraflarını kendi ceplerinden karşılamıştır.
Ticaret odasında gerçekleştirilen 4 yıl değerlendirmesinden sonra basın mensuplarını özel bir lokantada ağırlayan Ertekin, lokantadaki hesabı da kendi hesabından karşıladığı gözlemlenmiştir.
Seyahat giderleri ve başka giderleri cebinden karşılaması ile sanırım Sabri bey , bir ilk oluyor


TİCARET ODASI ÇALIŞMALARI DIŞINDA ,ŞANLIURFA SORUNLARI İÇİN ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYUYOR.


Sabri bey'i farklı kılan dikkatimi çeken diğer bir özelliği ise , zaman içersinde ,Şanlıurfa'nın sorunlarını dert edinmesi bu konuda çalışmalar yapmasıdır.Bu konular Ticaret Odasının konusu olmamasına rağmen elini taşın altına koyması takdire şayandır.
Örneğin ,Şanlıurfa Belediye Başkanı A.Eşref Fakıbaba  ve Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşçan'ın kavgalı olduğu dönemde ,Tarafları bir araya getirerek barıştırmak ve sorunları çözmek için ciddi çalışmalara imza atmıştır.
Örneğin Van depremi sonrası profesyonel fotoğrafçılar başkanı yasin küçük'ün, Van'da çekmiş olduğu 1000 adet fotoğrafı ile sergi
açıp bu fotoğrafları satıp van'da mağdur olan vatandaşlara yardım etmek ve Şanlıurfa'nın çarpık kentleşmesinin altını çizmek için ilgili kurum Şanlıurfa Belediyesine başvurduğunda ,Belediye'nin görevi olmasına rağmen olumlu bir sonuç alamamış .
Konunun kendi kurumu ile ilgisi olmamasına rağmen Ticaret Odası bu sergiye sponsor olmuştur.
Şanlıurfa belediye yetkilileri de bu serginin açılması için sponsor olmadıkları  gibi,bu sergide kendi kurtarma ekiplerini fotolarının sergilenmesini istemiş bu fotoğraflarda sergide yayınlanmıştır
Şanlıurfa'mızın ve konut sorunu ile ilgili olarak TOKİ  talepleri toplayarak ,Şanlıurfa'nın konut sorunun çözülmesi için çalışmalar başlatmıştır.
Şanlıurfa'ya yatırımcıları çekmek ve bu yatırımcılara çözüm ortaklığı yaparak çalışmaları, 2. organize sitesinin inşaatı, 3,organize bölge  alt yapısının hazırlanması ,organize sanayi sitesinin su sorunu ve hibe ve teşviklerle,uçak seferlerinin artırılması ve özel havayolu şirketlerinin ilimize seferlerinin düzenlenmesi gibi çalışmalar,Demiryolu projesi için yapılan girişimleri, Şanlıurfanın  hızlı tren güzergâhına alınması,Organize Sanayi Bölgesi - Akçakale Gümrük Kapısı arasında demiryolu taşımacılığı için girişimler gerçekleştirilmesi,Güneydoğu çevre yolu Viranşehir bölünmüş yol, Bozova bölünmüş yol, Abide Kavşağı yapılmasında öncülük edilmesi,Şanlıurfa'ya Avrupa standartlarında 5 yıldız verilen bir sanayi odası inşaatı gerçekleştirmesini farklı bir Sabri Ertekin olarak yorumluyorum.


BAKAN FARUK ÇELİK, SABRİ ERTEKİN'İ SAAT 01:30'DA EVİNDE ZİYARET ETTİ.


Zaman içersinde gece saat 01:30 civarında Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanı Faruk Çelik , Sabri Ertekini evinde ziyaret etmiş, bu toplantı saat 03: 00 kadar devam etmiştir.
Şanlıurfa ile ilgili sorunları ve çözümlerinin istişare edildiğini öğrendiğim bu ziyaretin ,yapılmış olması ,Bir bakanın gecenin geç vaktinde, Sabri bey'in  evinde ziyaret etmesini bürokratik , siyasi olarak çok önemli bir gelişme olarak değerlendiriyorum.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star