Naci İPEK

Gap’ta Çiftçiye Etkin Sulama Semineri


Naci İPEK
1 Aralık 2011 Perşembe 02:30
Pazartesi akşamı, Kanal URFA’da haberleri dinliyorum…

Spiker, “-Çiftçiye etkin sulama semineri verilecek…’ deyince pür dikkat dinlemeye başladım. Sonunda da, “-Ehh!...” Yıllar sonra, bilinçsiz sulamaların faturaları ödene ödene, doğru yol bulundu, gerçek kavranıldı!...” diye gülümseyip, sevindim!”

Evet, ülke olarak, bölge olarak ve Urfa olarak sulamada bilgisizliğin ve yanlışların hataları çok çekildi, çok ağır faturalar ödendi.

Geçmiş gazete arşivleri taranacak olursa, daha sulama başlamadan çiftçilerimizi sulu tarımla tanıştıralım, eğitelim diye onlarca yazılar yazmış, uyarılar yapmıştım…

Kimselere, o zamanki GAP Pehlivanlarına, idarecilere, aklı başında çiftçi hemşerilerimize bir şeyler anlatamamıştık…

Çiftçimiz sulu tarımı bilmiyor. Sulamayı yapamaz… Yazmıştık!...

Bunun bir bilinmesi gereken hususları var, becerisi var, yapılması gereken hususları var, hatta teknolojisi var demiştik.

İlk etapta sulanacak köylerden üçer, beşer genç, sulu tarım yapan bölgelere gönderilsin, sulu tarım nedir, nasıl yapılır öğrensin, gelip işin başına geçsin dedik… Hatta, yanı başımızda Ceylanpınar Devlet Üretme Çiftliği var, orada kurslar açılsın, gençlere sulama nasıl yapılır, öğretilsin diye çırpınıp durduk!... Hatta, Bir Ziraat Sulama Sanat Okulu bu memleketin, bu bölgenin ihtiyacı olmuştur, açılsın; isteklerinde bulunduk… GAP sulu tarım dedik, sulamayı da bilinçli becerili insan yapmalıdır dedik. Yoksa GAP’a yatırılan yatırımlar boşa gider diye feryat ettik!

Netice bugünlere sarktı. Buna da şükürler diyelim, başarılar dileyelim.

Demek, acı gerçekler görüldü, sulamada bilgi ve becerinin zarureti hissedildi de, ÇİFTÇİYE ETKİN SULAMA teknikleri öğretilmeye başlanılacak…

Sayın Vali Güvenç de, yaptığı konuşmada, (500 kadar teknik elemanımız çiftçilerimize sulama hususunda bilgi verecek, eğitilecektir…) mealinde bir beyanat verdiler.

Kusura bakılmasın; toplu olarak faturalar ödedikten, zamanı boşuboşuna kullandıktan sonra, tedbirlere kalkarız.

Van fecaati olmasa idi, çürük binaların saltanatına son verilebilir miydi?

İşte, Harran’ımızda bilinçsiz sulamaya kurban edildikten sonra uygulanıyor; tedbirler alınıyor, BİLİNÇLİ SULAMA fikri doğuyor. GAP Bölge Kalkınma Başkanı Sadrettin Karahocagil, gerçekleri görerek teşrih ediyor:

“Milyonlarca lira gömdüğümüz bu topraklarda eğiteceğimiz çiftçimizle tarımda bilinçli sulamayı etkin kılmayı hedefliyoruz.”

Peki, bu geciken itiraf, alınacak tedbirler neden, niçin zamanında yapılmadı?

Akıl yeni mi başa geliyor, hatalar görülebiliyor!

Bunun bir vebalı, bir sorumlusu olması gerekmez mi?

Geçelim!..

Burası Türkiye…

Buna da şükürler, diyelim!...

Bu başlangıcın, olumlu, adımın başarı ile yürümesi tek dileğimizdir.

Ama, burada bu girişime bir iki hatırlatma yapmaktan da kendimi alamayacağım:

Haberden anladığım kadarı ile, GAP BÖLGESİ’nde, 500’den fazla teknisyen, sulama işini bilen ustalar köylüye sulama teknik ve usullerini öğretecektir.

Tamam…

Bu arada, Anız yakmanın ne olduğu, zararları da anlatılsa diyorum…

Gübre ve ilaçlama hususları, kullanım usulleri/miktarları, yanlış, eksik veya fazla gübre ve ilaç kullanmamaları hususları da anlatılmalı önerisinde bulunuyorum. Çünkü, çiftçimiz bilmeyerek anızları yakıp, toprakların özelliklerini/doğurganlıklarını kaybettiriyor/kireçleştiriyor…. Çok su vermenin bol mahsül demek olduğu bilinci ile hareket edip bol gübre, bol ürün saplantısına saplanıyor. Hata yapıyor, fakat hatasının farkında olmuyor. İyi diyor; kaş yapayım derken göz çıkarıp, mahsul olamıyor.

Bu arada toprağı analiz ettirmeden gübreliyor veya başka biri ilaç isimi veriyor, mahsulü ilaçlıyor. Çoğu kez o ilacın yaramadığı gerçeği ortaya çıkıyor. Zarar ediyor; üzülüyor.

Verilecek bilgilendirme kurs ve seminerlerinde bu hususlarda da bilgiler verilirse, maksat hasıl olmuş, seminerler daha yararlı olmuş olur kanısındayım.. Acizane hatırlatalım.

Neticeye, intizar ediyoruz;

Başarılar diliyoruz.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star