Şeyhmus İDRİSOĞLU

GAZLANMAYA HAZIRMISINIZ (TAKSİM YASAK)


Şeyhmus İDRİSOĞLU
1 Mayıs 2014 Perşembe 02:30

Emekçilerin kanla, zulümle, işkencelerle, katliamlarla verdikleri mücadele sonucunda elde ettikleri 1 Mayıs işçi bayramını kutlamaya hazırlanıyor dünya. Bizde ise  hükumet kanadı sanki 1 Mayıs’ı Türkiye’de yaşayan insanlara bir lütuf sunmuş gibi lanse ediyor. Bunu anlamak mümkün değil. ”Daha ne istiyorsunuz, Bahar bayramı diye dayatılan işçi ve emekçi bayramınızı resmi tatil ilan ederek sizlere sunduk. Özgürce,  güvenlik içersinde kutlamanıza zemin hazırladık ve kutlama alanınızı da hazırladık.” deyip nara atmalarına gülüp geçmekten başka ne yapabiliriz ki…

Diğer taraftan 1 MAYIS işçi bayramını Taksim Meydanında kutlanmasına izin vermeyen hükümetin yasakçı tavırları manidardır.   “ Taksim’e kesinlikle izin verilmeyecektir” diye kesinleşen bir kural koydular. Yetkili makamlara inat Taksim’in öneminden ötürü  kutlamayı orada yapmak isteyen sendikalar,  sivil kitle örgütleri, öğrenciler ve halk “Taksim bizim sembolümüzdür” diyerek alana inmek istiyor.  Geçmiş yıllarda olduğu gibi yine göstericilere düşmana saldırır gibi saldıracaklar ve  meydanı savaş alanına çevirecekler.

Hükümetin bu tavrı gösteriyor ki  hukuk devleti diye tanımladıkları ülkemizin aslında dikta devletlerden kalır yanı yoktur.

İzin vermeme sebepleri arasında gösterdikleri saçmalıklara bakalım;  “ alanlara marjinal gruplar iner, bayramı provake ederler. Radikal örgütler, savaş alanına çevirir, esnafın dükkanında cam çerçeve kalmaz….” Bu  safsataları Türkiye’de yaşayan halk yutmuyor artık!

Halk, örgütler ve aykırı düşünen gruplar tabi ki demokratik ülkelerde olduğu gibi toplantılarda,  panellerde,  bayramlarda kendilerince haklı buldukları taleplerini meydanlarda haykıracaklar. Size uymadıkları için gaz bombalarıyla saldırmanız gerekmiyor. Ülkenin bu yasakçı zihniyetle hep geri kaldığını, toplumun her kesimi biliyor ama sizler öğrenmek istemiyorsunuz.

Peki işçiler, öğrenciler ve halk için taksim neden önemlidir, neden diretiyorlar bayramı Taksim’de kutlamayı?

1977’de derin güçlerin tezgâhladıkları katliamda, rastgele silah atışından dolayı ezilme suretiyle 35 kişi öldürülmüş, onlarca insanımız yaralanmıştı. O gün tarihe kanlı 1 MAYIS olarak geçmiştir. Katliama ev sahipliği yapan alandaki olaylarda yaşamını yitirenlerin anısına saygı ve faillerin bulunmasına dikkat çekmek isteyen insanların bayramı yerinde kutlamaktan daha doğal ne olabilir ki?


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık