Osman GEREM

GEÇMİŞ VE GELECEK


Osman GEREM
27 Ocak 2013 Pazar 04:04

GEÇMİŞ VE GELECEK

Geçmişini iyi tahlil edemeyenler gelecekte söz sahibi olamazlar.Yeryüzünde gelişen hadiselere baktığımızda görüyoruz ki, hayatın gereklerine uygun hareket edenler olduğu gibi, hiçbir kayda bağlı kalmaksızın istediği gibi hareket eden, bir çok insanın haklarını gasbeden, zulmeden insanlar da var. Birileri “hatta” kılıfı altında, yüzlerce insanın kanını akıtabiliyor, birileri kendi düşünce ve kanaatlerine uymayanları keyfi bir şekilde birçok zulme maruz bırakabiliyor ve daha yüzlerce, binlerce hadise… Şu bilinmelidir ki, Yüce Rabbimiz, meydana gelen bütün hadiselerden en ince teferruatına kadar haberdardır.

 

Çünkü bütün mahlûkatın yaratıcısı O olduğu gibi onların hayat programlarını da çizen O ‘ dur. Yaratan, elbette yarattığını en iyi bilendir. İşte her şeyden haberdar olan ve Adil-i Mutlak olan Yüce Rabbimiz, yapılan her hareketin hesabını soracak ve karşılıksız bırakmayacaktır. Fakat bu durum bizi tembelliğe itmemeli zulme karşı var gücümüzle sürdüğümüz mücadelemize daha da hız katmalıdır.


Hz. Âdem (A.s.) ile başlayıp Kıyamet ‘ e doğru hızla ilerlemekte olan tarihi seyir içerisinde Allahu Teala insanlığın Hakk ve hakikatlerden inhiraf etmemesi için yol göstermeleri ve onlara model oluşturmaları için peygamberler göndermiştir. Son olarak da bizim peygamberimiz Hz. Muhammed ‘i Göndererek mesajını kıyamet’e Kadar geçerli ve yeterli kılmıştır. Bunun için de ellerine iki sağlam kaynak vermiştir. Sıkıca sarıldığı müddetçe insanlığın asla yolunu şaşırmayacağı bu iki kaynakta anlatılarak yol gösterilmektedir.

 

Anlatılan tarihi hadiseler ve kıssalarla insanların ve toplumların doğuşu, gelişmesi ve çöküşüyle alakalı olarak “sünetullah” dediğimiz Allah’ın yasaları ortaya konulmakta ve bu şekilde insanlığın gerek bugününe ve gerekse geleceğine yönelik yolu aydınlatmaktadır. Aynı zamanda meydana gelen hadiselerin ahi retteki neticeleri de gözler önüne serilerek ebedi alem için rehberlik yapılmaktadır. Buna göre geçmişi ifade ederken kullandığımız “Tarih” için, insan ve toplumların, bu dünyada da ahirette de mutluluklarını sağlamaya yardımcı olan bir “Kılavuz” dur diyebiliriz.


İbni Haldun’un, “Geçişler geleceğe, suyun suya benzemesinden daha çok benzer.” Diyerek ifade ettiği gerçeği de gözününde bulundurarak diyebiliriz ki. Tarihin değeri, geçmişin aynasında ortaya çıkar. O halde gelecekle ilgili bir şeyler yapma sancısı çekenleri, geleceği kurtarmak isteyenlerin mutlaka geçmişin yollarını bilmeyenlerin, yarının yollarında kaybolmaları muhtemeldir. Unutmayalım ki, insanlığın Ahsen-i takvim ile esfel-i safilin arasındaki çizdi zikzakları ortaya koyan tarih, aslında, geçmişin değil, geleceğin tarihidir.

 

Geçmişle gelecek kucaklaştırmalı, dün-bugün yarın irtibatı sağlam bir yapıya oturtulmalıdır. Yoksa ne geçmişi yüzkarası görüp kötülemenin ne de olduğundan fazla gösterip kutsamanın bir manası yoktur. Unutmamak gerekir ki, dün ile bugün arasında çıkarılacak kavganın sonunda yarını kaybetmek vardır. Yarınlara umutla bakmak isteyenler, istikbalin köklerde olduğunu bilmelidirler
Yapılacak olan bellidir. Tarihsel verileri, tecrübeleri bugünün pratiği ile birleştirerek “ ilahi yasalar “ çerçevesince hareket etmek. Tarihi hadiselerin özüne inerek tarihi sürecin ve tarihi değişimin mekaniği kavrayıp ona göre hareket etmek.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık