Geldiler! Gördüler! Yaptılar!


17 Eylül 2012 Pazartesi 13:12

 

Göçerlerin yaylak olarak kullandığı Karacadağ Mandel yaylasının yolları stabilize yapıldı. Bu yıl ilkbaharda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Metip projesini de yürüten Genel Müdür Yardımcısı Lütfi İnciroğlu ve ekibinin yerinde incelediği ve çamurdan dolayı toplantı yerine ulaşımda yaşanan görüntüye bizzat şahit olan Sayın İnciroğlu yol yapımı için Şanlıurfa İl Özel İdareye Metip bütçesinden ödenek aktardı. Siverek Kaymakamlığının ihale ettiği stabilize yol yapım işi 50 gün içinde bitirildi.

 

İlkbaharda Nisan aylarında yaylaya çıkan göçerler her yıl aynı yerde çadır kurarlar hayvanlarını otlatırlar. Hayvanlarının mera olarak kullandığı alanlardan dolayı konakladıkları yerlerin arasında belli mesafeler vardır.  Ekim ayına kadar kaldıkları yayladan kira bedeli karşılığı anlaştıkları köylere giderler. Karacadağ Mandel’den Viranşehir Derik sınırına kadar olan bölgede 5 ila 6 ay kalıyorlar. Yaylaya gidiş geliş yakın ise yürüyerek uzak ise kamyonlarla yapılmaktadır. Bazı göçer aileler Erzurum gibi daha uzak bölgelere gitmektedirler.

Yaylaya gidiş ve gelişlerde yaşanan,  hayvanlardan elde edilen ürünler süt, yağ, peynir gibi satılması için ilçeye gönderilmesi veya acil durumlarda sağlık iş v.s gibi ulaşım imkânı sağlayan yollar yağmur yağınca çamura saplanan araçları, göçerleri mağdur ediyordu. Mesela yağmur yağdığında şehirle irtibatları kesiliyordu, normal hayat yağmurun ıslattığı toprağın kurumasıyla devam edebiliyordu.   Yapılan stabilize yolla bu sorun ortadan kaldırıldı. Yapılan yol 37.2 km toplam bütçesi 641 bin tl  dir. Yola serilen bazalt malzemesi yine Karacadağ’da üç ayrı yerden çıkarılarak kullanılmıştır. Sıkılaştırma için gerekli olan su Diyarbakır Çınar ilçesindeki göleten temin edilmiş olup yol yapımında gerekli görülen yerlerde güz (yağmur suyu ) akışını sağlayacak borularda kullanılmıştır.

Yol yapım sırasında, çalışmayı durdurmak amacıyla dilekçe veren dava açanlarda olmuştur. Karacadağ-Mandel yaylası hazine arazisi olmakla beraber bazı yerleri tapulu olduğundan tapu sahipleri arazilerinde yol yapımına karşı çıkmışlar. Hatta bazı tapu sahipleri ekili arazimize zarar verildi (yol yapılan alanların yakınlarında, ekili arazi bulunmamaktadır ) diye dilekçe vermişler hatta dava açanlar bile olmuştur.  

Tapulu olduğundan yolu yapılamayan ve o yolu kullanan göçer ailenin böbrek hastası olan bireyinin sağlık sorunundan dolayı,  Şanlıurfa İl Özel İdareden Metip proje sorumlusu Hicri İzol’un bizzat kendisi tapu sahiplerinden ricada bulunarak izin vermelerini istemesine rağmen olumlu yanıt almadığından dolayı yol yapılamamıştır.

Karacadağ radar mevkiden başlayıp Mandel’e kadar uzayan yolun sağ tarafındaki göçer çadırlarının dibine  kadar stabilize yol yapılmış olup, sol tarafındaki alanlar tapu sahiplerinin itirazında dolayı yapılamamıştır.

Karacadağ radardan başlayan  yol  Çıkrık köyüne kadar yapılmıştır. Sadece Mandel’in civarındaki Aşağı Dig, Yukarı Dig yaylası, Handiker ( inektepe  bilinen tapulu ama dilekçe verilmemiş) yaylası, Aşağı Darig, Yukarı Darig yaylası ve Mandel’in batısında 2-3 ailenin kaldığı yerle birlikte  yaklaşık olarak 12 km lik yol yapılmamıştır. Bunun nedeni yolun fizibilite çalışması sırasında yerel bilgi veren kişi veya kişilerin yanlış yönlendirmesi bu aksaklığa neden olmuştur. Fakat bu eksikliğin süreci takip eden milletvekili Kasım Gürpınar’a iletilmiştir.

 

Bu yıl yaylada,  göçer çocuklarına telafi eğitimi verilecekti. Bizzat Lütfi İnciroğlu  iki çadır okulu Karacadağ’a göndermişti. Kurumlar arası bürokrasisi nedeniyle bu yıl için, okul eğitime başlayamadı. Fakat görüştüğümüz Siverek Kaymakamı Hamza Erkal “5-6 öğrencide olsa göçer öğrencilerin okula devamları için gereken yapılacaktır ” dedi. Ayrıca göçerlere gezici sağlık taraması yapılması konusunda ise Siverek Kaymakamı Hamza Erkal “göçerlerin aile hekimliği hizmetinden yararlanmaları konusunda, gerekli çalışmaların kaymakamlık tarafından takip edileceğini ” ifade etti…

Bu çalışmada emeği geçen Lütfi İnciroğlu ve ekibine, Karacadağ’a beni götüren bilgi veren, İl Özel İdareden Sayın Hicri İzol’a, aracı kullanan Haydar Kaya’ya teşekkürlerimi sunarım. Ve en önemlisi yıllardır muzdarip oldukları, yolları yapılan Göçerler ve ben, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve ekibine duyarlılıklarından dolayı minnettarız…


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık