Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın
Şeyhmus İDRİSOĞLU

Göçebe Yaşam (1)


Şeyhmus İDRİSOĞLU
20 Şubat 2012 Pazartesi 16:53
Her mevsimin kendine has renkleri, tadı vardır. Kimiler için eğlence kimileri için yaşamın zorluklarıdır, belleri büken.  Göçerlerin yollara düşmesiyle nasıl emeğin bedel bulması ise çoğu insan için de yeni başlangıçlar ifade eder. Umut verir, heyecan verir. Yaz denince; deniz, kumsal, güneş, kış gelince beyazlara bürünen dünyada kayak merkezlerinde tatil. Sonbahar sarı yeşil kırmızı onlarca renkleriyle mest eder. İlkbahar doğadaki canlanmadır newruz ateşiyle yanan umuttur, kurtuluştur.

Göçerleri bilir misiniz? Hani evleri sırtlarında gezen emekçiler vardır, kartpostallardan tanıdığımız. Çadırı kurdukları yer ekmek kazandıkları yerdir yurtları. Hava değişti mi yurtları da değişir. Yağmur, çamur, soğuk, sıcak demeden yetiştirdikleri küçükbaş hayvanları ılıman iklimin hüküm sürdüğü coğrafyaya taşır, dururlar, onlarla kucak kucağı. İşte kar altında onların çadırlarını fotoğraflarken onların çektikleri, bir köz ateş gibi düşüyor yüreğine insanın. Aslında onları bir yerleşik yerleri yoktur. Kışın ovaya yazın kıraçlara, zozanlara, yaylalara çıkarlar.
Birde mevsim dönüşlerini yaşayıp takip eden mevsimlik göçebe işçiler vardır. Biz tanımasak da onlar bizim içimizden çıkanlardır. Daha çok onların adını kamyon üzerinde istif edilip taşınırken geçirdikleri kazalarda okuruz. Onlarcası ölüme tanıklık eder ekmek parası uğruna. Onlar için her yeni mevsim, bir önceki çilenin diğerine eklendiği, bitip tükenmeyen göçebe yaşamın habercisi gibidir.


Çoluk çocuğuyla çalışan mevsimlik tarım işçileri, inşaat işçileri bir yerden bir yere göç edip dururlar. Adları geçici, hayatları geçici, yaşamları geçicidir. Bu insanların ne bir evleri, ne de sıcacık bir yuvaları vardır. Tarlalarda, çadırlarda, şantiyelerde, tarla başlarında geçirirler ömürlerini. Evleri gibi yaşamları da derme çatmadır. Yaşam için gerekli eşyaları, malzemeleri eksik de olsa idare eder güç koşullarda sürdürürler yaşamlarını.

İnşaat işçileri büyük şehirlere göç edip binalar diker, fabrikalar inşa ederler ama kendilerinin başlarını sokacak ne bir evleri, ne çocuklarının çalışabileceği bir işyerleri olur. İnşaatın bir köşesi kalın muşambayla çevrilir ve teneke içerisinde yakılan odunla ısıtılmaya çalışılır, yeni yuvalarını. Bir bakarsın, pamuk tarlasında, bir başka gün fındık için göç yolundadırlar. Şekerpancarı onların elinde tatlanır,  ege’de koruk onların elinde üzüme dönüşür. Malatya’nın kaysısı renk bulur, tarlalar onlarla şekillenir.

Hiçbir güvenceleri yoktur. Yanlarında eksik etmezler bir kaç aylık bebelerini. Onların ellerinde berekettir, hayattır toprak. Daha evlenmeden kavruk yüzleriyle genç kızlar,  okul çağında çocuklar yolculuğa eşlik ederler. Gayeleri o gün yaşamaktır. Bir beklentileri yoktur. tek gayeleri hasretlerini dindirmektir.
Başka çareleri yoktur, mecburdurlar. Çocuklar genellikle okula gidemezler. Yaşıtları gibi değil de gezgin misali yaşarlar. Kaderleri öyledir. Bırakın eğitim almayı, sağlıklı büyüyüp gelişmeleri bile mümkün değildir. Okula ve okumaya hasret büyüyen evlatlar, biçare analarının ciğerinde onulmaz bir yara gibi dururlar.

İstatistik Kurumunun verilerini bir yokladım.  Bu gerçekleri görmeyip her gün pembe tablolarla bizleri yanıltan, aldatanlara ne demeli. Tarım sektöründeki mevsimlik işçilerin yüzde 81’i çocuklarını çalıştıkları yere götürüyor. Türkiye’de 6-17 yaş arasında 958 bin çocuk çalışıyor ve bunların 320 binini tarım işçisi çocuklar oluşturuyor. Çalışamayacak kadar küçük olanlar da eklendiğinde, her mevsim başka bir yerde sıkıntılara katlanmak zorunddaa kalan çocukların sayısı yarım milyonu geçmektedir. Bu çocukların durumu kendilerine de ailelerine de büyük acılar yaşatmaktadır.
Hangisini dinlersen farklı dramlarla karşılaşırsın Hikâyeleri farklı da olsa onların acıları aynı. Çalışmanın verdiği zor koşullar yetmez, sosyal güvenceden de yoksunuz. Birde senin diline tahammülleri olmaları o yüzden seni horlamaları, hakir görmeleri çekilir bir hal değil. Ama kör boğaz, nafaka uğruna katılıyoruz. Emekleri gasp edilen, sokaklarda bırakıldığımız yetmez, üstelik emekleri gasp edilerek üstelik suçlanarak ötelenmeye yanamıyor insan

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık