Duygu SUCUKA

Göçerlere Kışlak Yapımı Hangi Bahara


Duygu SUCUKA
28 Kasım 2017 Salı 14:56

Yapıldı, yapılıyor, yapılacak. Ne zaman bilmiyoruz ama ‘artık yapılacağına inanmıyor göçerler’ diyor aralarından bir temsilci. Karacadağ göçerlerine kışlak yapılması konusu gündemimiz.

 

2010 yılından beri göçerlerin kışlak ve yayla sorunlarını yoğun olarak işledik. Yaklaşık 2 yıldır sürmekte olan kışlak yapımında henüz bürokratik süreç tamamlanamadı. Yapılan inceleme ve araştırmalar sonucu 330 kadar dilekçe arasından 115 kişi hak sahibi oldu. 115 göçer ailesini bir arada iskan etmeyi planlayan Yapı işleri Genel Müdürlüğü uygun ölçülerde hazine arazilerinin araştırılmasını istedi ve Milli Emlak Dairesiyle irtibata geçti. İlk talebe olumsuz yanıt veren Milli Emlak Dairesi uygun vasıfta arazi bulunması konusunda çalışmalarını sürdürdüğünü belirtse de bu konuda iyimser değil.

 

1500 dönüm ve 1000 dönüm büyüklükte arazi bulmanın mümkün olmadığı belirtiliyor. Hazine arazileri konusunda kimin eli kimin cebinde kimse bilmiyor. Daha doğrusu bu konuda beyanlar bu şekilde. Vatandaşın hazine arazilerini işgalci konumunda olduğu söyleniyor. Mesela fıstık dikmiş veya başka bir üretim yapıyor deniyor. Devlet böyle bir durum için çaresiz olamaz, isterse çaresini bulur.

 

Kurumlar arası diyalogsuzluk ya da bürokratik engeller veya yürümeyen bürokratik işlemler bu ülkede her daim vatandaşın zararınadır. Güneydoğum Derneği olarak 2 yıldır sürmekte olan Karacadağ göçerlerine kışlak yapımı çalışmasının takipçisiyiz. Ancak bir çalışma için iki yıl boyunca sonuca ulaşılamaması o çalışmanın tıkandığının göstergesidir. Kim tıkıyor. Neden tıkanıyor, nerede tıkanıyor. Tüm bunların konuşulması için 23 Kasım 2017 tarihinde Siverek’te bu paneli organize ettik. Diyarbakır’dan Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Ankara’dan Yapı İşleri Genel Müdürlüğü İskan Dairesi, Siverek Kaymakamı, Şanlıurfa Valiliği katılımcı oldular. Konunun asıl muhatapları olan kurumlar gelmediler. O toplantıya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Milli Emlak Müdürlüğünün de katılması önemli idi ancak davet edilmelerine rağmen yoktular.

 

Devlet vatandaş için bir süreci başlattığı zaman bunun geri dönüşü yoktur. Süreç ne kadar uzarsa uzasın gene de işler. Ciddi devlet adamlığı bu süreçlerin ciddi biçimde yürütülmesini gerektirir. Bizim takip ettiğimiz kadarıyla İskan Dairesi üzerine düşeni yapmakta, bu projenin adım adım yürütülmesini sürdürmektedir. Ancak diğer kurumların da aynı hassasiyeti göstermesi beklentiler dahilindedir. Bir sorun çözülmek isteniyorsa çözülür, istenmiyorsa sürer gider.

 

Karacadağ göçerlerine kışlak yapılması konusundaki engellerin bir an evvel aşılması, bizim de bu toplantıları sonlandırmamız dileğiyle.

 

28.11.2017


Ruha TV izlemek için tıklayın...
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık