Göçerlerin iskanında ilk adım atıldı…


24 Mayıs 2012 Perşembe 17:18
Şanlıurfa Siverek bölgesinde bulunan Karacadağ yükseltisi 1200 ile 1957 metre arasında değişen son derece engebeli, taşlık ve bozuk yolları ile sönmüş bir yanardağ 130 kilometrelik bir alana yayılmıştır. Doğal olarak bulunan geven bitkisi yazı serin havası nedeniyle Karacadağ'dan başlayıp Mandel'e kadar olan bölgeyi göçerler yüzyıllardır yaylak olarak kullanırlar.

Bu yıl o bölgedeki göçerler için tarihi bir dönüm noktası olacaktır. Devlet ilk kez Karacadağ göçerlerin  yaşam koşulları iyileştirmeye yönelik ulaşım eğitim sağlık gibi hizmet verecek.
Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı  tarafından, göçerlerin yaylak olarak kullandıkları Karacadağ- Mandel yaylasında  ulaşım, eğitim, sağlık konusunda  yapılacakların kararı alındı. Bu yaz göçerler daha iyi koşullarda yazı geçirecekler.
Tabi bu iş bu kararların alınması uygulanması o kadar kolay olmadı. Uzun bir süreç 2005 de araştırmacı yazar  Faik Bulut  hocam bana, Karacadağ ‘daki  göçerleri çalışmak istediğini söyledi. Yerel kaynak ve bağlantılarımı kullanarak çalışma tarihini belirledik. Siverek belediyesinden Ali Bucak beyin araç ve rehber desteğiyle, keyifli bir o kadar da dramatik çalışmayı tamamladık.
GÖÇERLERİN yaşam şeklini belgesel makale, olarak ATLAS dergisinin 154. sayısında (Ocak 2006) yayınlanmıştır.
Belgeseli yaparken ziyaret ettiğimiz çadırlardaki göçerlerin  zor hayat şartları bizi etkiledi. Yaşlı bir kadının “ BİR EVİM OLSUN ARTIK GÖÇER OLARAK YAŞAMAK İSTEMİYORUM EVİMDE ÖLMEK İSTİYORUM “  bir başka çadırdaki genç kadının “ hayvanlarla yaşamaktan bizde hayvan gibi olmuşuz hayvanlarla konuşuyorum “ sercenişte bulunduğunda biz  ne yapabiliriz?  Konusuna yöneldik.

Göçerlerin sorunlarının iyileştirilmesine yönelik kamuoyu oluşturmak üzere, Faik Bulut önderliğinde ertesi yıl (sonbahar 2006 ) Karacadağ’a giderek üç gün süren saha çalışması yaptık. Göçerler hakkında envanter çıkardık. Göçerlerin sorunlarını ve beklentilerini içeren yazılar yazdık. Siyasileri parti ayırt etmeksizin müdahil etmeye gayret gösterdik. Hazırladığımız bilgi raporlarını Şanlıurfa milletvekillerine gönderdim. Geri dönüp bilgiyi tehit eden, o dönem CHP milletvekili olan Vedat Melik tarafından meclise taşınmıştır. Aynı dönemde Ceylanpınar devlet üretme çiftlik arazisinde yaşayan göçerlerin bölgeden çıkarılarak iskan edilmesine yönelik çalışmalar yapılıyordu. Şanlıurfa milletvekili Mahmut Kaplan çalışmayı yapan komisyonda bulunuyordu. Ceylanpınar’daki göçerlerin iskan edilmesi çalışmasına Karacadağ-Mandel’i yaylak olarak kullanan Kejan Aşireti mensubu yaklaşık 110 aileninde iskan edilmesi konusunda M.Vedat Melik tarafından meclise önerge verilmiştir.
( 410 sayı ve 20.9.2006 tarihli  yazılı önergede istem şuydu: "2510 Sayılı İSKAN KANUNU'na EK bir Madde eklenmesine dair kanun teklifte bulunulmuştur.)

Sorun 2410 Sayılı İskan Kanununa ek madde eklemekle çözülmüyor. İşin uygulama boyutu bir türlü gerçekleşmedi. Sorunun çözümü bugünden yarına hemen olacak kadar basit değil. Birkaç bakanlığın ortak çalışması gerekir.  Bu işlerin yürütülmesini takip eden yerel atanmış ve seçilmiş yöneticilerin konuya müdahil olması gerekir. Bunlar zor meşakkatli işler. İlerlemesi zorlaşıyordu. Atanan yöneticiler sürekli değişiyor. Yeni gelenlerin konuyu anlama ve çözüm üretme konusuna bakışları farklı oluyordu. Oldukları gibi doğal kalsın diye düşünen valiler bile olmuştur. Oysa ki bu göçerler her kış nerede kalacaklar hazine arazisi meraları kullanmak için köy ileri gelenlerine yüklü ödemeler yapıyorlar. Her yıl farklı kışlak alanlardan kaldıklarından insani olan tüm ihtiyaçlarının dışında yaptıkları küçükbaş hayvancılık konusunda devletin imkânlarından faydalanamıyorlar. Çocukları eğitim, sağlık v.b imkânlarından yararlanamıyorlar.
Süreç böyle ağır ilerlerken göçerlerin sorunlarına bölgede eğitim sağlık tarım hayvancılık konularında çalışmalar yapan Güneydoğum Derneği’nin müdahil olmasıyla göçerlerin sorununu gündemde tutmayı başardık. Güneydoğum derneği başkanı Duygu Sucuka’nın gayretleriyle Urfa’da, Karacadağ’da Ankara’da sürekli olarak Göçerlerin sorunlarını işleyen çok sayıda panel yapıldı. Panellere konuya müdahil olması gerekenlerle sorunları bizzat yaşayan ve yaşamış olanlar davet edildi. Panellerin sonuç raporları bizzat Duygu Sucuka tarafından kaleme alınır dosyalanır ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dosya olarak sunulur. Derneğin web sayfasında yayınlanır . Bakınız www.guneydogum.org

Bu aşamalara milletvekili seçimleri dönemi,  Güneydoğum derneği tarafından Siverek Karacadağ'da göçerlerin mevcut durumları ve çözüm bekleyen sorunlarının masaya yatırıldığı toplatıya, Faruk Çelik’i temsilen  danışmanı Yüksel Yeni'nin katılımıyla bakanlık düzeyinde konuya müdahil olunmuştur. 
Sonrasında  Güneydoğum derneği Ankara TOBB ikiz kulelerde gerçekleşen Göçer çalıştayını  kitap olarak yayınladı.

Metip projesini yürüten Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığından Lütfi İnciroğlu ve ekibi 15 Mayıs 2012’de Karacadağ’da saha çalışması yapıldı. Arkasından yerel bürokratlara Karacadağ- Mandel yaylasında bulunan göçerlerin  ulaşım eğitim ve sağlık gibi temel sorunlarının çözümü için METİP projesinden kaynak aktarılacak.

Göçerlerin  yaylak olarak kullandıkları Karacadağ bölgesinde ulaşım koşulları iyileştirilecek. Çocukların okula devamını sağlamak amacıyla sahra çadırı kurulacak yayladaki çocuklara taşımalı eğitim verilecek. Gezici sağlık ekibi rutin taramalarda bulunacak. Koşulların iyileştirilmesiyle adım adım çözüme gidilecek. Yarı yerleşik hayata geçecekleri olanaklar devleti temsil eden siyasi irade  tarafından hayata geçirilecek. Bizler ise Güneydoğum Derneği olarak süreçi takip edeceğiz…
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık