Osman GEREM

GÜNÜMÜZÜN HASTALIĞI İSRAF


Osman GEREM
27 Haziran 2016 Pazartesi 17:20

GÜNÜMÜZÜN HASTALIĞI İSRAF

İsraf: İnsanların yaptıkları şeyde haddi aşmasıdır, diye tarif edilir.

Haddin aşılması ve ölçüden taşılması daima zarar getirir. Hatta şifa ve deva için kullanılan şeyler; ilaçlar, yiyecekler bile ölçüsüz alınırsa, dengesiz kullanılırsa, zararlı hale gelebilir; deva yerine ezaya, derde dönebilir. Mesela bal şifadır, fakat aşırıyı yiyeni zehirleyebilir.

İsraf, nimeti hafife almak, ihtiyaç olmadığı halde rastgele harcamak, manasız, faydasız ve lüzumsuz saçıp savurmaktır.  Bugünkü medeniyet anlayışı insanlığı, israfa, hırs ve tamaha, aşırı tüketime teşvik etmektedir. Üretmenin yerine tüketme, üretmeden tüketme, kazanmadan harcama, çağın en belirgin hastalığıdır. Oysa israf sefahatin, sefahat de sefaletin kapısını açar.

Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor:  "İsraf ile saçıp savurma. Çünkü saçıp savuranlar, şeytanların kardeşleri olmuşlardır. Şeytan ise Rabbine karşı çok nankördür."[isra 26 27]

Cenab-ı Hak, israfın kötü birşey olduğuna, israf etme işini, şeytanın fiillerinden olmakla vasfederek dikkat çekmiştir. Şeytanının, Rabbine karşı (kefür) çok nankör olması demek, onun bedenini, Allah'a isyan etme, yeryüzünde fesat çıkarma ve insanları saptırma hususunda kullanıp yıpratması demektir. İşte, tıpkı bunun gibi, Cenab-ı Hakk'ın kendilerine mal ve makam verip de, o mal ve makamını, Allah'ın rızasına muvafık olmayan yerlerde harcayan kişi de, Allah'ın nimetine çok nankör olmuş olur.

Şimdi ayetten kasdedilen mana şu olmuş olur: "Onlar, bu sıfat ve fiil hususunda, şeytanlara uyum sağlamışlardır." manasında olmak üzere, saçıp savuranlar, şeytanın kardeşidir. Şeytan ise, Rabbine karşı çok nankördür. Demek ki, saçıp savuranlar da, Rablerine karşı çok nankör olurlar." denilmek istenmiştir.

Müslümanların en belirgin vasıflarından birisi, her türlü ifrat ve tefritten, aşırılıktan sakınması, orta yol olan "Sırat-ı Müstakim" çizgisinden ayrılmamasıdır.

Bu husus ayet-i kerimede şöyle ifade buyrulur:

"Onlar (Rahman'ın kulları) mallarını harcadıkları zaman israf etmezler. Cimrilik de göstermezler. İkisi arasında orta yol tutarlar." [furkan 67]

Hz. Peygamber (s.a.v) abdest almakta olan Sa'd (r.a)'nın yanından geçti ve:

"Ya Sa'd! Bu israf nedir?" buyurdu. Sa'd da:

"Abdestte israf olur mu?" diye sorunca,

Rasülüllah (s.a.v):

"Evet akan bir nehir üzerinde de olsan (normal miktarın üzerinde) su harcaman halinde abdestte israf olur." buyurdu.

Bunun sebebi, israfa alışmamamız, israfın kötülüğünü, tehlikelerini unutmamamızdır; eşyaya hor bakmamamız ve gereken önemi vermememizdir.

İsrafta hayır olmadığı gibi, hayırda da israf yoktur.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star