Osman GEREM

HAK VE BATIL. ZALİM VE MAZLUM MÜCADELESİ.


Osman GEREM
27 Nisan 2012 Cuma 02:43
Allah ilk insan ve ilk peygamberi, ondan da eşini yarattı. Daha sonra da onlara çocuklar ihsan etti. Onların çocuklarıyla bir toplum meydana geldi. Şeytanın çalışmasıyla toplum içerisinde kargaşalar başladı. Hz. Âdem’in çocuklarından Kabil şeytanın kandırmasıyla, kardeşi Habil’i öldürdü. Böylece yeryüzünde ilk bozgunculuk meydana geldi. Bu bozgunculukla beraber ilk kez zalim-mazlum safları oluştu.

Bazı dönemlerde zulüm had safhaya ulaşırken bazı dönemlerde ise Allah’ın Salih kulları sayesinde rafa kaldırıldı. Ama hiçbir dönem kökten halledilemedi. Sünnetullah gereği hak elçileri batıla ve onun mamulü olan zulme karşı mücadele verirken, batıl ve onun yılmaz savunucuları olan zalimler de yeryüzünde Allah’a kulluk eden bir tek kul kalmasın diye kendi açılarından mücadele verdiler. Allah’ın davasını ve o davayı savunan insanları yok etmeye çalıştılar.

Hiçbir zaman unutmamak gerekir ki her iki taife de görevlerini yerine getiriyorlardı. Zalim zulmetmese görevini ihmal etmiş olacaktı ve ona zalim denilmeyecekti. Hakkın savunucuları olan Salih kimseler de görevlerini yerine getirmek zorundaydılar. Eğer görevlerini ihmal etselerdi Allahu Teala onları helak edecekti. Onların yerine Allah (c.c)’nun onlardan, onların da Allah (c.c)’dan memnun olacağı bir toplum yaratacaktı. Ve bu toplum Allah yolunda, Allah’ın rızasını kazanmayı her şeyin üstünde tutarak batıla karşı mücadelesini verecekti.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kimi zaman batıl geldi zulüm ayyuka çıktı, kimi zamanda hak geldi ve yeryüzünü adaletle donattı.

Hakkın gelişiyle öyle dönemler yaşandı ki herkes huzur içinde hayatını idame ettiriyordu. Ülkenin bir ucundan diğer ucuna bineğiyle seyahat eden bir kişi Allah’tan başka hiç kimseden korkmuyordu. Hayduttan korkusu yoktu, çünkü onlar ya ıslah edilmişlerdi ya da etkisiz hale getirilmişlerdi.

Ve yine öyle dönemler yaşandı ki, esnaf dükkânın kapısını kapatmadan, açık bırakarak namazına gidebiliyordu. Geldiğinde iş yerini nasıl bıraktıysa öyle buluyordu. Çünkü hırsızlar yoktu. Hırsız hırsızlık yapma gereği duymuyordu. Kurulan vahye dayalı düzen onların tüm ihtiyaçlarını gidermişti. Böylece, toplum tarafından yerilen o tabaka artık toplumun itibarlı birer ferdi olarak yaşamlarını idame ettiriyorlardı.

Bu ilahi vahye dayalı düzeni kolay elde etmemişlerdi. Çok meşşakatli bir dönemden geçerek bu ilahi adaletin hâkim olduğu toplumu oluşturdular. Onlar ilahi adaletin hâkimiyeti için kızgın kumların üzerinde işkence görmeye razı oldular. Onlar ilahi adaletin hâkimiyeti için aile boyu şehit olmaya razı oldular. Onlar ilahi adaletin hâkimiyeti için ayakkabılarının içini kanla doldurtacak şehir çocuklarının saldırılarına, taşlamalarına, tahammül gösterdiler. Onlar bu düzen için kendilerine deli, sihirbaz, kâhin denilmesini sineye çektiler.

Çünkü onların bir amacı vardı. Allah’ı ne pahasına olursa olsun razı etmek ve yine onların bir hedefi vardı; yeryüzünü adaletle imar etmek.

Onlar istiyorlardı ki; kız olarak yaratılmaktan başka hiçbir suçu olmayan çocuklar vahşice diri diri toprağa gömülmesin.
Onlar istiyorlardı ki; kadınlar asli görevlerini yerine getirip toplumun terbiyecisi olsun; kapitalist zihniyetlilere, davar sahiplerine, toprak ağalarına peşkeş çekilmesinler.

Onlar istiyorlardı ki; ticaret yapmak isteyen tacirler eşkıyalar tarafından soyulmasınlar. Allah’ın geniş arzında dolaşıp ibret almak isteyenler serbestçe dolaşsınlar, Allah’tan başka hiç kimseden korkmadan.

Aslında onlar; İslam’a susamış insanların susuzluğunu gidermek, insanları kendine kul yapan zorba ve yapmacık zalim ilahların baskısından kurtarıp yegâne yaratıcı, yegâne koruyucu ve yegâne kurtarıcıya kul yapmak istiyorlardı. Yani insanları çok ilahlı esaretten kurtarıp, tek ilahlı hürriyete kavuşturmak istiyorlardı.

Bugün ise zulüm tekrar ayyuka çıktı, çeşitli dönemlerde olduğu gibi. Ama versiyon değişerek. İlerleyen teknolojiye paralel olarak versiyon değiştirdi zulüm.

Dün Firavun erkek çocukları, Ebu Cehil kız çocukları öldürüyordu. Bugün ise televizyonlarda ki ahlaksız programlar sayesinde Batıldan ithal edilen kültürün yaşama aksettirilmesiyle kız-erkek demeden bir neslin dünyan ve ahiretleri helak ettirilmektedir.

Dün fuhuş sadece gizli yerlerde yapılıyorken, bugün fuhşun en çirkini olan zinanın serbestiyet kazanmasıyla yeryüzü neredeyse bir fuhuş yuvası haline getirilmektedir.

Dün ticaret kervanları zorba eşkıyalar tarafından soyulup sağana çevrilirken, bugün; ekonomik istikrarın baş belası olan faiz sayesinde ezici çoğunluk yoksullaştırılmış, deyim yerindeyse soyulur vaziyete getirilmiştir.

ALLAH.zulmün daimi olmayacağını beyan ediyor.tarihte nice azgınlıkların,
üstesinden gelen mazlumlar bulunduğu gibi,bugün de gelinebilir.
zillet altında yaşanmaktansa izzetle mücadele edip Allah'ın mağfiretine nail olanlara
selam olsun.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık