Şeyhmus İDRİSOĞLU

HANGİ ANA YÜREĞİ DAYANIRKİ


Şeyhmus İDRİSOĞLU
1 Ocak 2014 Çarşamba 06:11


Roboski. Çok yazıldı çizildi. Yüz yılar geçse de yazılıp çizilmeye devam edecek.

Roboski. Devlet eliyle yapılan en büyük katliamlardan biri.

Roboski katliamının üzerinden tam iki yıl geçti.

Kana susamış bu topraklar, tarih boyunca onlarca katliama ve binlerce faili meçhul cinayetlere sahne olmuş ve hepsinin üstü bir şekilde kapatılıp, halkla alay edilircesine, devletin üst kademesinden yürekleri ikinci kez yakan açıklamalardan öteye gitmeyip bir halkı yok  saymışlardır.

Yapılan idamlar ve onlarca katliamdan ellerine kan bulaşan bu insanların temizlenmeleri mümkün değildir. Yarın kendi ailelerinin bile yüzüne bakamayıp, vicdanlarına ise kara bir leke olarak, tarihe kazıldığı gibi kazılacaktır.

Düşünün. Roboski katliamı tam iki yıl önce kara kışın hüküm sürdüğü 28 Aralık 2011'de devletin bombalarıyla hesaplı ve bilinçli olarak 17'si çocuk olmak üzere 34 Kürt kardeşimizin katledilmesi, 21. yy Türkiye'sinin hanesine kara bir leke olarak bir önceki katliamlar, idamlar, ve faili meçhul cinayetleri arasına yazılmıştır.

Gündeme damgasını vuran, milyarlarca dolar yolsuzluktan, rüşvetten, hırsızlıktan daha kötü durumda olan, bir bidon mazot için öldürülüp parçalanmış cesetlerini torbaya doldurarak götüren anaların çığlığını kim durdurabilir ve hangi yetkili cesaret edip açıklayabilir.

Devlet kan parası vererek bu acıya su serpeceğini mi sandı, hangi ana yüreği üzerinden koca 2 yıl geçtiği halde daha bir suçlunun bile bulunmayışını hazmedebilir.

Her ne kadar içlerinde bazılarının PKK'li oldukları için bu saldırının olduğunu kamuoyuna dayatıp kabul ettirmeye çalıştılarsa da kamuoyu vicdanı kabul etmeyip dünya gündeminde tutmayı başardı. Sorumluları köşeye sıkıştırsalar da vurdumduymazlığın bu kadarına da pes ettirdi. Devlet kendi halkından bir özür bile dilemeyi kendisine onur meselesi yapıyorsa bu halk bin yıl geçse de sorumluları affetmeyecektir.

Daha 30 Temmuz 1943 teki 33 kürdün Mustafa Muğlalı tarafından önce gözaltına alınıp sonra sınıra getirilip kurşuna dizilmelerini hazmedemeyen bir halktan roboskiyi yok saymalarını bekleme aptallığına kapılmasınlar diye düşünüyorum.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık