Adalet YILDIRIM

HARÇLAR KALDIRILMALI…


Adalet YILDIRIM
25 Mayıs 2015 Pazartesi 21:24

Bir ülkenin yönetim şekli ne olursa olsun, seçimler vatandaşların taleplerinin ve isteklerinin gündeme geldiği ve çok daha sıkı tartışıldığı dönemlerdir.

 

Siyasi partiler, bu dönemlerde vatandaşın oylarını alabilmek için vaatlerini sıralar vatandaş da, iktidarda olan partinin önceki icraatlarını, muhalefetin ise yapabileceklerine bakarak değerlendirir.

 

Türkiye’de AK Parti 2002’den bu yana iktidarda... Yani 3 dönemden beri ülkeyi yönetmekte... Ülkede 13 yıldan bu yana yaşanan her şeyin günahıyla-sevabıyla sorumlusu AK Parti’dir.

 

Bu tespiti yaptıktan sonra, bundan önceki 3 genel seçimde vaatlerden çok, şok olaylarla (Ergenekon ve KCK operasyonları) ve mağduriyetleri tartıştık. (Başörtüsü ve AK Parti’ye kapatma davası gibi.)

 

Belli ki bu malzemeler bitmiş olacak ve de muhalefetteki siyasi partiler de birçok vaat sıralamaya başlayınca, iktidar da muhalefetin vaatlerini çürütmeye ve yeni vaatler ortaya koymaya başladı.

 

İsterseniz lafı fazla dolaştırmadan hemen saadete geleyim. Bir Eğitim Uzmanı olarak beni ilgilendiren vaat veya yapılanlar kısmın da eğitimle ilgili olanlardır. Dolayısıyla bende buna baktım.

 

Hemen hemen seçime girme yeterliliği olan tüm partilerin, öncelikli vaatlerinden en önemlisi ve göze çarpanı, parasız eğitim hakkı ve harçların kaldırılması olarak göze çarpmaktadır.

Ancak 13 yıldır iktidarda olan AK Parti, partilerin bu vaadine karşılık harçları kaldırdığını söylüyor ve söylemekle de kalmayarak, televizyon ile billboard reklamlarında bunu kullanıyor. Gerçek ise bunun tam tersi.

 

Harçları kaldırdığını öne süren iktidar, sadece üniversitelerin örgün öğretim bölümleri için harçları kaldırdı. Zaten örgün öğretimde harçlar sembolikti. Asıl önemli olan ikili öğretim ve Açıköğretim Fakültesi’nde kitap harcı adı altında alınan astronomik rakamlardır.

 

Şu anda Türkiye’de ikili öğretimde eğitim gören binlerce öğrenci var. Ve bu öğrenciler, harçların kaldırılması için zaman zaman eylem yapsalar da karşılarında çok sert müdahaleler buluyor.

 

İkili öğretimde en düşük harç 770 lira iken, en yüksek harç ise, 4 bin 268 liraya kadar çıkmaktadır. Yine milyonun üzerinde öğrencisi bulunan Açıköğretim Fakültesi’nde kitap parası adı altında bölümüne göre 205 ile 365 lira arasında  alınmaktadır. Bu da milyonun üzerinde öğrencisi bulunan Açıköğretim Fakültesi ve devlet için önemli bir kaynak anlamına geliyor.

 

Seçime sayılı günler kaldı. Harç ödeyen öğrenciler, bu dönemde seslerini demokratik çerçevede daha fazla dile getirmeli ve liderlerden bu yönde söz almalılar. Siyasilerde buna gerek kalmadan dolambaçlı tüm harçları kaldırmalıdır.

 


YORUMLAR
  • yorum2015-05-25 21:53:50Kemal Sayar

    Adalet hanım, yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Bu yazınızda yine farkınızı ortaya koymuşsunuz. Bu seçim kavgaları arasında çok önemli bir ayrıntıyı yakalamışsınız. Harcı kaldırdık diyenler külliyen yalan söylüyor. Bal gibi harç ödeniyor. Size duyarlılığınızdan dolayı teşekkür ediyorum.

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star