Osman GEREM

HAREMLİK


Osman GEREM
7 Temmuz 2012 Cumartesi 22:51
      HAREMLİK, SELÂMLIK VE HALVET.
 
"Ey iman edenler kendinizi ve ailenizi ateşten koruyunuz, onun
yakıtı insanlar ve taşlardır."(tahrim- 6)
 
Yeryüzünde insanların, değişmeyen, değiştirilmeyen ve alternatifi olmayan tek hayat sistemi İslam’dır. İslam kendi bünyesinde deyyuslara, soysuzlara ve namussuzlara yer vermemiştir.
İslam’ın aile yapısı; haremlik-selamlık ve halvete riayet üzerine bina edilmiştir. Böylece temiz toplum ve temiz nesiller hedeflenmiştir. Bu kavramları kısaca açıklarsak;
Haremlik: Aile içinde kadına nikahı düşenlerin girmelerinin yasak, kocasının ve edebi nikahı haram olanların girmelerinin serbest olduğu evin bir bölümüdür. 
Selamlık: Ailede yabancı erkeklere açık olan misafir kabul bölümüne denir.
Allah (cc) ırzı, namusu ve nesli muhafaza etmek için: ‘’Zinaya yaklaşmayın, zira o bir fuhuştur ve kötü yoldur’’ (İsra32)
İnsanları mümkün olduğunca zinaya yaklaştıran söz,davranış ve ihtilattan(karışık oturmak) nehyetmiştir.
 
Görülüyor ki Rabbimiz yabancı kadın ve erkeklerin birbirlerine karşı titiz davranmalarını ve zinaya götürecek herhangi bir şeye fırsat vermemelerini emrediyor.
İslam, erkek ve kadının gözlerini haramdan çevirmelerini,sözlerini de fitneye meyilli olan taraftan korumalarını emretmiştir. Tabii ki bunun da uygulanabilirliliği ve en güzel haremlik-selamlık uygulamasıyladır. Şunu beyan edelim ki, bu uygulama kadının erkeğe bakmasının ve konuşmasının her halukarda haramlığı manasına gelmez. Zaruretler istisna edilmiştir. Mevdudi diyor ki: ‘’ Kadınların erkeklere bakmaları kesinlikle yasaklanmış değildir. Ancak bir arada oturmaları, görüşüp konuşmaları men edilmiştir. Bununla beraber her türlü bakış (fitneye fesada yol açan) doğru sayılmamıştır.’’
Halvet: Bir erkeğin, yanında nikahı düşmeyen bir yakını bulunmayan kadınla bir oda, daire v.s gibi yerlerde yalnız başına bulunmasıdır. Bu dinen caiz değildir.
 
Resulullah (s.a.v.): ‘’ Ashabım! Yanında mahremi olmayan kadınların yanına girmeyin ‘’ ‘’ Bir kadınla bir erkek yalnız başlarına kalırlarsa üçüncüleri şeytandır’’ ‘’ Mahremi olmayan kadının yanına girmeyin zira şeytan damardaki kan gibi nüfüs eder,işler’’ buyurarak halvet halinde yalnız kalmaktan men etmiştir.
 
Müslümana düşen görev; mümkün mertebe karışık oturmalardan, bilhassa haram olan halvet halinde bulunmaktan kaçınmaktır.
Biz tabi bunları söylerken fitne olmayan, zaruri konuşup görüşmeleri reddetmiyoruz. Ancak yılışık,gereksiz sözlerin ve sinsi bakışların önüne geçmeye çalışıyoruz ki toplumda fitne-fesat yayılıp ailelerimiz yok etmesin.
geçen yazımızda şule bir cümle kullanmıştık( kadını ayağa düşüren
toplumlar,diğer toplumların ayağına düşmeye mahkum olurlar.)
kadınlar fıtratı zarif yaratılmıştır,fıtratı ve zarifliğin bozulmaması
için yüce yaratanın buyruğuna uymak zorunluluğu olduğunu belirtmek
zorundayız.
Son olarak bir kadının zaruri olduğunda okul,hastane,fabrika,alış-veriş yeri v.s. gibi yerlerde,eğitim,iş v.s. gibi gerekli durumlarda yabancı erkeklerle görüşürlerken dikkat edeceği hususları belirtelim:
 
1-   Bakışlar kontrol altında tutulmalıdır.
2-   Altını göstermeyen bol elbise ile örtünmelidir.
3-   Zaruri konuşmalı ve ölçülü yürümelidir.
4-   İhtilatın(kadın erkek karışık halde bulunma) zaruri ihtiyaçla sınırlı tutulması gerekir.
İslam’a uygun temiz bir aile hayatı temennisiyle…
 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star