Helalleşmeme krizi


29 Haziran 2011 Çarşamba 07:00
 
Meclisin açıldığı gün yaşananlar CHP açısından tarihi bir devrimdir. Siyasi tarihimizde ilk kez devlet partisi geleneği taşıyan CHP’nin meclise girip yemine katılmaması, CHP’nin devletçilikten milli iradeye geçişinin sembolüdür. Bu nedenle önemli bir adımdır.
Bu hamlesiyle CHP Silivri de yıllardır yatan tutukluların belirsizliğini dünya kamuoyuna deklare etmiştir.
BDP’nin boykotundan daha etkili olmuştur. BDP açısından bu şekilde marjinal çıkışlara alışık olduğumuzdan dolayı CHP tavrı olağandışı karşılanmıştır. Geçen dönemlerde BDP ‘li milletvekillerini, dışlayan davranışlar ( tokalaşmamak, yok saymak, terörist tanımlamasını kullanmaya zorlamak ) gibi yaşanmış olayların bu dönemde meclisin boykot edilmesinde hiç mi etkisi yok. Geçen dönemlerde yapılan yanlışlar, bugün gelinen noktanın başlangıcıdır.
Yeni dönem sıfır araba direksiyonda AKP anahtar CHP’nin ve BDP’nin elinde…
Bundan sonra yaşanacaklar ülke siyasetin demokratikleşmesinin ölçüsü olacaktır.
Mecliste bunlar yaşanırken,
Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) Hatip Dicle’nin vekilliğini düşürmesinin ardından ‘ Hatip Dicle ile Dayanışma Komitesi’nin başlattığı imza kampanyasına dünyanın her yerinden destek geliyor. Brezilya, Hindistan, Norveç, Güney Afrika, İspanya, Irak, Romanya’dan birçok parlamenter, akademisyen, hukukçu, gazeteci, siyasetçi, yazar, sanatçı ve hatta bunların arasında Amerikalı akademisyen Noam Chomsky’ de var…
 ABD Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone ve eşi  Gap gezisi kapsamında iki gün kaldığı Urfa’dan bu sabah ayrıldı.  Yerel medyadan takip ettiğim kadarıyla hiçbir basın mensubunun Büyükelçiye, ABD Dışişleri Bakanı  Hillary Clinton’nun   “Suriye sınıra dayandı Suriye ve Türkiye ilişkilerinin bu dönemde riskli ve tehlikeli olabileceğini “ söylemesinin ne anlama geldiğini sormadı… İç meselelere kapıldığımız son günlerde bölgesel çatışmalara maşa olmayalım.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık