Osman GEREM

HER İKİ CANANIN ZARARI CANA OLUR…


Osman GEREM
16 Aralık 2013 Pazartesi 03:57

HER İKİ CANANIN ZARARI CANA OLUR…

Karanlığa küfür etmek çözüm değildir. Bir mum yakmak gerek. Bu günlerde cemaat Ak Parti meselesi birçok inançlı imanlı mutedeyen insanımızı incitiyor ve rahatsız ediyor. Her iki tarafada yakışan mümince bir tavırla Necip Fazıl’ın deyimiyle “Geçmişimi aldım ayaklarımın altına çiğnedim çöpe attığımı çöpü karıştıranlar kargadır” deyip tego, mıgolara son vermeleri gerekiyor. Her iki cananında zararı cana oluyor.

Müslümanlar arasında oluşan ihtilatlarda islami ilkeler doğrultusunda kardeşlik hukuku devreye girmesi gerekiyor. Mü’min’ler kardeşler topluluğu olduğunu unutmamalıdır. İslam’da yalan en büyük günahlardandır. Dargınları barıştırmak ihtilafları, önlemek, birliği, kardeşliği ve barışı sağlamak için yalan söylemenin bile caiz olduğunu bilmeliyiz. Kin ve nefret ettirici davranışlar Mü’min’in işi değildir.

“Ey iman edenler Allah için hakkı titizlikle ayakta tutun adalet ile şahitlik eden kimseler olun. Bir topluma olan kininiz sakın ha sizi adaletsizliğe itmesin. Adil olun.” (Rabbimiz ferman buyuruyor.)

Sevgili Peygamberimiz (s.a) efendimiz “sizleri birlikten ayrılığa (itthaddan tefrikaya) kardeşlikten düşmanlığa, sevgiden nefrete çağıran âlimlerin ilim meclislerinde oturmayınız.” Talimatlarına mutlaka uymalıyız. Hiç kimse ne ilmi ve maddi gücüne ve nede siyasi ve iktidar gücüne dayanarak güç göstermesine girip mü’min’lerin arasındaki o sevgi muhabbetini azaltmaya hakkı olmadığını düşünüyoruz. Mü’min  kardeşler arasında kin ve nefret tohumlarını

Ekilmesine müsaade edilmemesi onur ulamayacak  yaraların açılmasına sebebiyet verecek bu gidişata.

Duyarlı akli selim sahibi olan bütün mü’min kardeşler dur demeyi

Bilmelidirler.

Her iki tarafında tabanı mü’min muvahhid olduğunu mü’min’lerin arasına (fitne değil) soğukluk dahi olsa girmesine gönlümüzün razı olmadığını belirtiyor mü’mince hep bir arada yaşamak dileğiyle…

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık