Şeyhmus İDRİSOĞLU

HER ON KİŞİDEN BİRİ


Şeyhmus İDRİSOĞLU
4 Şubat 2014 Salı 02:20

"Siz, arkadaşınızla eğlenmeye gidersiniz. Eğlenirsiniz de…

Biz de arkadaşlarla toplanır eğlenmeye gideriz. Gideriz ama bir türlü doya doya eğlenemeyiz. Çünkü bizim gecelerimizin sonunda hep ''gam" vardır"!...

Yazar  Hakan Yel'in son romanı "GAM" dan bir kesitle başladım yazıma.  Hakan Yel toplumsal olaylara duyarlı bir yazarımız. Önceki romanlarında da adaleti savunan vurguları dikkatimi çekmişti. Tamamen tarafsız bir gözle, göremediklerimizi gözümüze sokan naif bir dili var. Kirli savaşta iki ayağını kaybeden bir subayın kürt kadınıyla olan aşkını ve yaşam zorluklarını anlatan "GAM" özellikle belediye başkan adaylarının dikkatini çekmeli.

Ortalama bir hesapla her on kişiden birinin engelli olduğu düşünülürse belediyelerin bu konuya ne kadar az önem verdikleri görülür. Yaşanılan kentin özürsüz insanlara göre dizayn ediliyor olması büyük bir ayıptır, haksızlıktır, görevi yeterince yerine getirmemektir. Başka bir deyişle; belediyelerin öncelikli hizmeti; engeli olan vatandaşları kollamak olmalıdır. Etrafımıza baktığımızda rakamsal gerçeklerle çelişen bir tablo görülüyor. Hiç de öyle on kişiden biri engelli gibi gelmiyor değil mi? çünkü onlar evlerindeler! Çıkarılmıyorlar. Bir kısmı kısıtlanan yaşam alanı nedeniyle, bir kısmı da ailenin diğer fertleri tarafından utanılan kişi ilan edilmiş olmaları nedeniyle eve hapsoluyorlar.

Türkiye'de yaşayan engelli vatandaşlarımızın Avrupa ülkelerindeki yaşamsal kaliteyi hak etmediklerine inanan yoktur herhalde. Sesli trafik ışığı sistemi, alçaltılmış kaldırımlar, ulaşılabilirlik sorunu halledilmiş bir kent onların da hakkı. Görme özürlüler için döşenen sarı bantlara park eden araçlara " olur böyle şeyler" anlayışıyla yaklaşmak çağdışı bir yönetimin eseridir.

Bu görüşüme itiraz eden başkanlar çıkabilir. Muhakkak yaptıkları iyileştirmeler vardır ancak yeterli olmadığı kanısındayım. Mesela Diyarbakır belediyesi otobüs ve minibüsleri özürlüye uygun hale getirmiş, kısmen de özel tasarımlı taksileri vatandaşın kullanımına sunmuştur. Uygulamanın diğer illere örnek teşkil etmesini diliyorum.

Düşünsenize; her birimiz engelli adayıyız! Her an oluşması muhtemel bir kazayla sakatlanabiliriz. Organlarımızın bir ve ya bir kaçını kullanma özgürlüğümüzü kaybedebiliriz. Bu gerçekle yüzleşmek ve engellilere acımadan bakmak gerekir. Sadece el uzatmamız, kenti birlikte paylaştığımızı hissettirmemiz asli görevimiz olmalıdır. Kuzen evliliklerini mümkün olduğunca engellemek de özürlü sayısını azaltacak çalışmalardan sayılmalıdır. Ailelere bilinç aktarımı ile üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeliyiz.

Var sayın ki engellisiniz!

Sokağa çıktığınızda kimsenin acı dolu kaçamak bakışlarıyla yüzleşmek istemezsiniz. Ulaşmak istediğiniz yere zorlanmadan gidebilmelisiniz. Seyahat esnasında tuvalet ihtiyacınızı karşılamanız için özel dizaynlı tuvalet olmalı. Telefon kulübeleri sizin için uygun hale getirilmeli. Kaldırımlarda rahatça ilerlemeniz mümkün olmalı. Ulaşım araçlarına tekerlekli sandalye ile " ulaşma " imkânı tanınmalı.

Siz bunları hak ediyorsunuz değil mi?

O halde düşünüyorum da belediyelerimiz daha nasıl hizmet verebilir?

1-      Kaldırımları bir an önce alçaltmalı, sinyal ve koruma konulmayan çukurları güvenli hale getirmeli.

2-      Engellilerin toplumla kaynaşması için iş yeri açmalarına yardım etmeli.

3-      Karşılaşılan en büyük sorunlardan biri de yuva kurmalarının engellenmesi. Aileye göre yarım adam olan engelli birey, evlenince masrafı ikiye katlayacağı için karşı gelirler. Devlet ve belediye işbirliğiyle bu tür sorunların altından kalkılacağına inanıyorum.

4-  Doğal afetler ve kirli savaş sırasında oluşan sakatlıklardan kaynaklı psikolojik çöküntü, insanları yaşamdan uzaklaştırarak toplumdan soyutlamaktadır. Savaş ve afet olaylarında uzuvlarını yitiren kişilerin duygusal şokla baş edebilmeleri için merkezlerin açılması.

Kısaca aklıma gelenler bunlar. Biraz düşünürsek çok daha olumlu çözümlere ulaşırız sanıyorum. Yaklaşan seçimlerin kafalardaki engellerin kaldırılması için bir bahane olmasını umuyorum. Bizimle birlikte aynı havayı soluyan on üç milyon özürlü sayısını göz ardı etmeden, sorunu içselleştirmek ve sahip çıkmak lazım.

Şeyhmus İDRİSOĞLU

[email protected]


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık