Osman GEREM

HERŞEY'İ TADINDA BIRAKMAK...


Osman GEREM
5 Mayıs 2012 Cumartesi 09:16
            HERŞEY’İ TADINDA BIRAKMAK…
 
Tadında bırakmak güzel. Bir kere tadı tuzu kaçtı mı? Düzen dirlik kaçmış demektir. Geçenlerde bir kardeşim bir mail atmış bu da zulüm değil mi?
Diye soruyor. Şikayetçi olduğu konu ses kirliliği.Bu kardeşimizin hassasiyetinden dolayı teşekkür ediyorum. Bazı insanlar bakar görmez-dır işitir duymaz-dır bilir bilmez-dır. Rabbim böylelerden eylemesin. Havaların ısınmasıyla özellikle sıra gecelerinin yapıldığı konuk evlerimizden ses hoparlörlerin sesini son derece yüksek olması buna benzer çalgılı düğünlerin  yapıldığı avlu veya teras yerlerde çevreden yaşayan insanların son derece rahatsız olduğunu biliyoruz.
 Biz kimsenin para kazanmasına karşı değiliz ama  para kazanacağız diye hiç kimseyi rahatsız etmeye hakkımızın olmadığını da bilmemiz de lazım.
 Dinlemeye ihtiyacı olanlar olabilir hastası olanlar olabilir ders çalışanlar olabilir yaşlısı olabilir çocuklar olabilir.
 
Değil eşrefi mahlukat yaratılmışların en şereflisi en değerlisi en erdemlisi insanı rahatsız etmek mensubu olmakla iftihar ettiğimiz şeref duyduğumuz dinimiz İslam hayvanların dahi rahatsız edilmesini bize yasaklamış hayvanları sağarken rahatsızlık vermesin diye tırnakların uzatılmamasını emir etmiş.
 
Şanı yüce peygamberimiz (s.a.v) (siz yerdekilere merhamet ediniz ki göktekilerde size merhamet etsinler) diye buyurmuş. medeni toplumlar birbirlerinin haklarına saygı göstermek zorundadır. Birbirimize hürmetle muhabbetle muamele etmeliyiz ki Allah’ın rahmet kapıları üzerimize açılsın. Birbirimizi rahatsız edersek huzursuz edersek birbirimize dua değil de (Allah korusun) beddua edersek birbirimizin hayrını değil de şerrini istesek  o şer zulüm olur birilerini yakar sonrada hepimizin yüreği yanar.
 
Arif olanlara kelam yeter anlamayanlara da bu şehrin insanlarının huzur içinde yaşamalarını sağlamakla görevli olanlara sözümüz var. Bu beldenin zengininden de, fakirinden de,yaşlısından da, gencinden de,velisinden de, delisin de, sorumlu başta sayın valimiz, emniyet müdürümüz,belediye başkanımız. Lütfen keyfi gürültü ve yüksek ses kirliliğinden huzurumuz kaçmasın. kimse rahatsız edilmesin bu gibi olaylara sebebiyet verenlere dur denilsin.
 
Şahit olduğum bir konuyu aktarmak istiyorum. İlimizin eski valilerinden sayın Şahabettin HARPUT bey’in zamanında birkaç S.T.K, ların başkanı ile ziyareti esnasında o zamanın şehrin her köşesinde mantar gibi çoğalan atari salonlarının zararları dile getirdiği zaman vali bey bu konu ile ilgili resmi bir şikayet olup olmadığını özel kalemden bilgi istedi şikayet olmadığını öğrenince ve bize döndü dedi ki Urfalılar siz ne diyorsunuz?bize ulaşan herhangi bir şikayet yok deyince biz mesajı almış olduk kimin evine iş yerine veya çocuğu mubtelâ olan herkesin resmi yoldan dilekçe ile şikayette bulundu bir ay içinde bütün atari salonları kapatıldı.
 
 yeter ki taltiflerimizde şikayetlerimizi de neyi ne zaman nasıl yapılacağını iyi bilelim hedefimize ulaşmak meramızın hasılı olması için tüm girişimlerimizde takîbatın önemini de unutmamalıyız.
 
 Hepimizin kardeşçe huzur içinde yaşaması dileğiyle efemdim. Hesabımızın da haddimizi de bilmek üzere şu üç madde ile bitirelim.
 
1-     Haklarımızın neler olup neler olmağını hak ihlallerini sınırlarını çok iyi bilmek
      zorundayız.
2-     İstek ve arzularımızın sınırsız olmadığını her şeyin bir haddi, bir hududu ve adabı olduğunu çok iyi öğrenmek mecburiyetindeyiz.
3-     Bize yapılmasını istemediğimiz bir şeyin bizimde başkasına reva görmemiz ahlaki olmadığı gibi, insani de değildir.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star