Osman GEREM

HİLM VE NEZAKET-2


Osman GEREM
28 Temmuz 2012 Cumartesi 10:25
HİLM ve NEZAKET -2
 
Bir gün Hz. İsa (a.s) bir grup Yahudi’nin önünden geçiyordu. Yahudiler Hz. İsa’ya çirkin sözler söyleyip hakarette bulundular. Hz. İsa’dan aynı şekilde muamele beklerken, aksine güzel ve hayırlı sözlerle karşılık gördüler. Bu hadise üzerine Hz. İsa (a.s)’dan sordular:
 
“—Onlar çirkin konuştuğu halde sen onlara hayırla cevap verdin. Bu nasıl olur?” Hz. İsa (a.s) şöyle buyurdu:
 
“Herkes yanındaki sermayeden harcar, kendi malını satar.” Ateşle ateşin söndüğü nerde görülmüştür? Kötülük de ancak iyilikle önlenebilir. Kötülüğe kötülükle karşılık vermek ise, onarılmaz yaralar açabilir.
 
İnsanlar arasındaki ilişkilerde, Kur’an’ın getirdiği temel prensip, karşı çıkmak, kaba davranmak, sert konuşmak ve düşmanca tavır takınmak değildir. Bilakis yumuşak ve dostça bir tavır takınmak, tatlı dil ve güler yüz göstermektir. İşte bunun sonucu:
 
“İyilikle kötülük bir olmaz. Sen (kötülüğü) en güzel bir tavırla önle. O zaman (görürsün ki) seninle arasında düşmanlık bulunan kimse, sanki yakın bir dost oluvermiştir. Bu (haslete) ancak sabredenler kavuşturulur. Bunu ancak (hayırdan) büyük pay sahibi olan kimse kavuşturulur.”
(fussilet 34-35)
 
Hz. Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur:
 
“Rıfk (mülameyet, yumuşaklık, tatlılık, nezaket) bir şeye girdi mi onu mutlaka tezyin eder (süsler, güzelleştirir), bir şeyden de çıkarıldı mı, onu mutlaka kusurlu kılar.”
 
Hilim ve rıfk sahibi olan kimse, akıllı olur, işinin akıbetini düşünür, vakarlı, sabırlı, geniş kalbi ve tahammülü olur. Yersiz yere öfkelenmez öfkelendiği zaman da nefsine hâkim olur, hiddete ve tehevvüre kapılmaz. Her türlü muamelede rifkati, mülameyeti, yumuşaklığı ve tatlılığı esas almak ve hadiselerin içlerine girerken his ve heyecanla hareket etmemek, akıllı, bilgili, tecrübeyle hareket etmek gerekir. Böyle hareket etmek, insanı olgunlaştırır ve değerlendirir. Aksi davranışlar ise insanı küçültür ve alçaltır.
 
Nezaket ve kibarlık da gönüller fetheden şifrelerdir. Kabalık, sertlik, kırıcılık, ölçüsüzlük her zaman zararlı olur. Ürkütür, kaçırır ve uzaklaştırır. Hz. Ali (r.a): “Kaba insanın elinden hayat suyu bile olsa içme.” demiştir. Nezaketli insan, teşekkür etmeyi özür dilemeyi bilir. Lütfen buyurun, rica ederim, teşekkür ederim, özür dilerim kelimeleri her kapıyı açan sihirli anahtarlardır. Atalarımız nezaket ve zerafetleriyle ün kazanmışlardı. Nezaket parayla alınmayacak kadar güzel bir ahlaktır. Ama onunla elde edilmeyecek şey yoktur. İnsanların sizi sevmesini, saymasını, beğenmesini istiyorsanız, bu altın anahtarları daima yanınızda taşıyınız…
 
Edep bir taç imiş Nuri Hüdadan,
Giy o tacı, emin ol her Beladan…kainatın sahibine emanet olun.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star