Şeyhmus İDRİSOĞLU

HÜKÜMET BU SORUNU ÇÖZEBİLİRMİ


Şeyhmus İDRİSOĞLU
27 Şubat 2013 Çarşamba 10:31

Soruyorum size, sizce AKP Kürt sorununu çözecek mi?

Sistem savunucuları ve yandaş medyaya göre “evet”çözülüyor.

Peki, nasıl çözecek? Aslında bu meselenin çözülmesini bir çok sağduyulu insan gibi bende isteyenlerdenim.

Ancak bu mesele hakkında kimsenin bir şey bildiği yok, herkes hayal âleminde… elbette hayal etmek güzeldir. Hele böyle yıllardır akan kan ve göz yaşı için. Bu muammayı bu teoriyi pratiğe uygulanması hepimizin arzusu.

Peki, bu sorun nasıl çözülecek. Aktörlerin bize, yani kamuoyuna açıklayacakları düşündükleri ve uygulamaya koydukları ne bir çözüm var, nede bir yol haritası var. Belki de vardır, henüz bize yansıtılmadı.

İşte sorun burada başlıyor, ağızlarında sakız gibi çiğniyorlar. Daha dün korucular için düşündüklerimizi bu gün neden PKK için düşünmeyelim. ‘’PKK sınırı terk edip silahı bıraksın’’. Peki, bu kadar gerilla nereye gidecek, nasıl topluma katılacak, bunlara aş, iş, barınak imkânı kim sağlayacak sonrası yaşamlarında can güvenliklerini nasıl sağlama alacaklar, belli değil. Yani bu işin sonrası yok gibi. Yine de ben iyimserim, çünkü ülkenin ve toplumun menfaatine yapılan her türlü davranışı olumlu buluyorum.

Barışı en çok isteyenler den biri olarak, “yeter” diyorum ne Türk Bayrağına sarılı tabutlar, ne de dağdan gerilla cenazeleri gelsin artık analar ağlamasın diyorum, tüm barışı ve huzuru arayan insanlar gibi…

Basından izlediğim kadarıyla, ne dağın silah bırakacağı ne de İmralı’dan dağa ulaşmış bir emir var, belki çok acele ediyorum. Otuz yıldır süren bu savaş elbette, bir iki ayda çözülecek gibi değildir. Newroz için ateşkes düşünülmekte, tüm karamsarlıklara ve olumsuzluklara rağmen güzelşeylerin olmasını bekliyorum. Beklide kendimi inandırmaya çalışıyorum. Bu bile büyük bir olumlu düşünce…

Bana göre öncelikle barışın olması için içerde yatan binlerce KCK adı altında tutsak edilen insanların bir an önce serbest bırakması… Samimiyetini ispat etme anlamında operasyonların durdurulmasıgerekmektedir. Çözüme giden yolda öncelikle atılması gereken adımlar bunlar olduğu gibi “tekli” düşünceden vazgeçme, kimlik tanıma, demokratik bir anlayışıgeliştirme, anadille eğitim gibi konulara öncelik verilmesidir. Fazla detayınıinmiyorum, elbette konuşulacak daha çeşitli konular vardır.

Sayın Başbakanın kendi gurubunda savaşın durduğunu ve Kürtlere bunun sonucunda neler vaat edeceklerini açıklaması, kısa, orta ve uzun vade de izlenecek demokrasi programı açıklanması herkes gibi bizimde beklentimizdir.

Peki, hiç birine “evet” demeyip barış programı olmayan AKP hangi barışa evet diyor?

Tek konuşulan şey, ‘’silah bırakılsın, gerilla sınır dışına çekilsin‘’ ana dilde eğitim dâhil demokratikleşme ile ilgili hiçbir programı olmayan hükmet kendi aralarında bile net olmadığını yapılan açıklamalardan anlıyoruz.

Başbakanın çözüm dediği ‘’PKK sınır dışına çekilsin ve silah bıraksın’’, sorun çözülecek demesi insanların olaya kuşkuyla bakmalarına neden olmaktadır. Böyle barışın nasıl olacağının tedirginliğini içinde olduklarını hissetmeme rağmen yinede itidalli olmaya gayret ediyorum.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star