Adalet YILDIRIM

İÇ MİMARİDE PERDELER…


Adalet YILDIRIM
7 Eylül 2015 Pazartesi 20:21

Bu haftaki yazımda sizlere iç mekanımızın olmazsa olmazı perdeleri yazmak istiyorum.

Evlerimizde, işyerlerimizde, okullarda, hastanelerde, otellerde kısacası yaşadığımız her yapıda kullanılan perdelerin içmekan için önemi nedir? Doğru perde seçimi nasıl yapılır?  Sizlere küçük tüyolar vermeye çalışacağım.

İsterseniz öncelikle perdelerin tarihine bir bakalım; tarihi yerlerde yapılan kazılarda elde edilen bulgularla perdelerin çok eski zamanlardan beri yaşamımızda yer aldıkları bilinmektedir. Bu tarihi yerlere bir kaç örnek vermemiz gerekirse, Olynthus (Yunanistan) ve Herculaneum (Halkidiki, Yunanistan'ın kuzeyinde bulunan bir yarımada). Klasik antik devirde perdelerin içmekanları bölmek içinde kullanıldığı bilgisine ulaşılmıştır. Yine tarihi yapılar incelendiğinde mozaikler, sütunlar üzerindeki kemerlerden perde sarkıtıldığını göstermektedir.

Rönesans’tan sonra perdeler sadece işlevsel bir malzeme olmaktan çıktı. İşlevselliğin yanında dekoratif bir unsur olarak karşımıza çıktı. Daha önce sadece günışığını kırmak ve içerideki görüntünün akşamları dışarıdaki insanların görmesini engellemek için kullanılan perdeler, mekanlarda bulunan diğer objelerle uyumlu bir şekilde dekoruna katkı sunmak içinde kullanılmaya başlandı.

16’ncı yüzyılda İtalyan ve Fransız dekoratörler ve içmimarlar zarif desenli, zengin bordürlü, parçalı ve kısa perdeleri tercih etmişlerdir. Renk olarak ise genellikle koyu renkler tercih edilmiştir.

Günümüzde daha çok mekanik kullanılsa da, benim önerim mekanik ve klasik perdelerin zarif kombinlerin yapılmasıdır. Desen olarak da kişiye, mekana ve amaca yönelik çok sayıda ürün mevcuttur. Ayni şekilde renkte de söylemek mümkün.

Perde nedir? Bu soruyu şu şekilde açıklaya biliriz: Dikey şeklinde asılan, genelliklede ışık ve görüntü engelleyici eşyadır.

Perdelerin türlerine de kısaca değinirsek; genelikle kumaştan yapılan perdeler, günümüzde teknolojinin gelişmesi sayesinde birçok malzemeden üretimi yapılabiliniyor.

Bunları kategorilere ayırmamız gerekirse; Mekanik, Kumaş ve Tül perdeler olarak üç kısıma ayırmamız mümkün.

Mekanik perdelerde kendi aralarında çeşitli gruplara ayrılırlar: Stor, zebra, jaluzi ve dikey perdeler gibi…

Kumaş perdelerde; Pamuk, keten, yün, ipek, akrilik, polyester, viskoz ve asetat, ağartılmış jüt, kolrofil ve cam elyafı gibi malzemelerden yapılır.

Günümüzde perdelerde çok alternatif mümkün… Bu durum bir yandan tasarımcıların ve kullanıcıların işini kolaylaştırırken, bir yandan de zorlaştırıyor. Şöyle ki, çeşidin çokluğundan dolayı mekanakişiye ve tabi ki bütçeye en uygun seçimi yapmak zaman alıcı olabiliyor.

Yukarıda perdenin işlevselliği konusunda sizlere bilgi vermiştim. Perde seçimi bunun yanında kullanıldığı mekanların estetik ilkelerinde uymak durumundadır.

Bütün bunlar en doğru şekilde nasıl yapılır;öncelikle Nereye alacağız? Örneğin mutfağa aldığınızı varsayalım; mutfakta bulunan perdenin boyu çok önemli, neden mi? Öncelikle güvenlik için, ocağa uzak olmalı, eğer ki öyle bir şansımız yoksa ocağa ulaşamayacağı bir kısalıkta olmalı. O yüzden ben mutfaklarda kumaş perdeden daha çok mekanik perde öneririm zebra yada stor gibi…

Çocuk ve oturma odalarına daha çok klasik perde öneririm: Çünkü çocuklar mekanizmayı iyi kullanamadığından dolayı perde daha çabuk bozulabiliyor.

Oturma odalarında;mekanın daha dolu ve şık görünmesi için kalın ve tül perde öneririm.

Ofislerde de; mekanik çünkü kulanım bakımından klasik perdelerden her açıdan daha rahattır.

 

 


YORUMLAR
  • yorum2015-09-08 11:36:35Ev hanımı

    Adalet hanım, ben bir ev hanımı olarak sürekli yazılarınızı takip ediyorum. Çocuklarımın eğitimi için, evimin dekoru ve eşimin işyeri için fikirlerinizden faydalanıyorum. Kaleminize sağlık güzel insan

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star