Adalet YILDIRIM

İÇ MİMARİDE RENKLERİN ÖNEMİ…


Adalet YILDIRIM
21 Nisan 2015 Salı 17:22

Mart-Nisan derken, ilkbahar mevsiminin ortasına gelmiş bulunuyoruz. Her mevsimin kendine özgü özelikleri ve güzellikleri var. Ama ilkbahar başkadır. Tabiatın yeniden doğuşu, her yerin rengarenk olması insanlar üzerinde olumlu etkiler yaratıyor. İlkbaharın etkisiyle yemyeşil çimenler, masmavi bir gökyüzü ve renk renk açan çiçekler hayatı daha neşeli kılıyor.

 

 Tabiat kendini yenilerken, biz insanlarda da evimizde, iş yerimizde yenilik yapma hissiyatı doğuyor. Bunu yaparken de evimizin, iş yerimizin duvar renklerinden başlamak doğru bir seçim olabilir.

 

Eee iş böyle olunca bende bugün ki yazımda ‘İç Mimaride Rengin Öneminden’ bahis etmek istedim. Çünkü iç mimaride rengin önemi azımsanmayacak kadar büyüktür. Renk iç mimaride  işlevsel, simgesele ve biçimsel anlamlar taşımaktadır. İç mimaride renk bir tasarım elemanıdır. İç mimarlarda bu tasarım elemanını tasarladığı mekanda en iyi şekilde kullanmak zorundadır.

 

Renklerin iç mimarideki önemini tarihsel geçmişine baktığımızda daha iyi anlıyoruz.

 

Öyle ki; mimarlığın doğuş yeri olan Mezopotamya’dan günümüze iç mimari yapılarda renk her zaman önemli bir tasarım elemanı olarak yerini korumuştur.

 

Tarihi uygarlıklara baktığımızda da renklere farklı anlamlar yüklediklerini görüyoruz. Doğu uygarlıklarında kırmızı; ateşi, sıcaklığı ve canlılığı simgelerken, Çin Hanedanlığı’nda sarı asaletin, egemenliğin rengiydi. Bundan dolayıda sarı rengi sadece hanedan ailesine mensup kişiler kullanabilirdi. 

 

Mimari yapıların renklerine baktığımızda, bulunduğu coğrafyanın kültürel etkiler kadar, iklimsel özelliklerin etkilerini de görüyoruz. Örneğin Avrupa kuzey  kıta kesiminde yer alan ülkelerin mimari yapıların koyu rengin hakim olduğunu görüyoruz. Peki bu ülkelerde mimari yapılarda neden koyu renk tercih ediliyor?. Cevap gayet basit çünkü koyu renk güneş ışığını çeker (emer) ondan…

 

Bizim yaşadığımız coğrafyada ise, havanın çok sıcak olması genelde, açık renklerin tercih edilmesine yol açar. Bunun nedeni de açık rengin ışığı yansıtarak, yapıların fazla ısınmamasına yardımcı olmaktır.

 

İç mimaride iki temel renk grubu önem arz eder, sıcak ve soğuk renk gurubu… Sıcak renkler kırmızı, turuncu, sarı ve bu renklerin tonlarını sayabiliriz.

 

Soğuk renk gurubu ise mavi, yeşil ve mor tonlarıdır.  Peki, hangi renk hangi mekanda kullanılırsa daha doğru olur.

 

Bunlara bir kaç örnek verilirse;

 

Kırmızı; enerji, güç ve dominatlığı sembolize eden bir renktir. Kullanıldığı mekanlarda vurgulu bir etki yaratır. Az ışık alan yerlerde kullanılması önerilmez. Çünkü boğuk ve sıkıcı bir etkiye sebep olur. Bundan dolayı eğer ki duvarları iç kısmında kullanılacak ise, güney cepheleri tercih edilmeli. Yani iyi gün ışığı alan yer olmalıdır.

 

Sıcak renk gurubun bir diğer rengi de sarıdır. Sarı; gün ışığı rengi olduğu için enerji verici bir renktir. Ama kullanılırken dikkatli olmak lazım, yoksa rahatsız edici olabilir.

 

 

Bir örnekte soğuk renk gurubundan verelim. Mavi; iç mekanlarda kullanıldığında serinletici ve rahatlayıcı bir his verir. Mavi stresi engeller sakinleştirici ve yatıştırıcı bir etki yaratır. Bu rengi kullanırken mekanın işlevliğini rengin tonuna dikkat etmek gerekir. Mavinin koyu tonları kasvetli ve moral bozucu olabilir. Herkese bol renkli ve cıvıl cıvıl günler diliyorum.

 

 


YORUMLAR
  • yorum2015-04-26 22:17:49Ali Duru

    Adalet hocam iç mimarlığı sizinle birlikte sevdik. Çünkü iç mimarlar hiç yoktular sanki. Hiç sesleri çıkmıyordu. Ama sizinle birlikte iç mimarların varlığını hissettik. Kaleminize sağlık teşekkür ederim.

  • yorum2015-04-24 11:37:13Murat Kara

    Adalet hanım sizi okumaya başladığımdan bu yana hem eğitim alanında hem de iç mimarlık alanında çok değerli bilgiler kazandım. Yazar sizin gibi olmalı üretmeli ve ürettiğini de paylaşmalı. Değerli bilgileriniz için teşekkür eder saygılarımı sunarım.

  • yorum2015-04-22 14:24:02Halide Çetin

    Bu kadar siyaset yazılan bir ortamda yazılarınız bir oh ve bir nefes aldırıyor bana. Yani sayın iç mimar, yazılarınızı sürekli okuyor ve çok önemli bilgiler elde ediyorum. Bu bilgilerden de hayatıma monte ettikleri oluyor. Bu yazınızda da renkleri anlatmışsınız. Bu kez evime renkleri uyarlayacağım. Bilgileriniz için sonsuz teşekkürler ederim.

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star