Adalet YILDIRIM

İÇMİMARLIK NEDİR?


Adalet YILDIRIM
22 Eylül 2015 Salı 05:06

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz ve çok popüler olan bir meslek grubu olan İçmimarlığı yazmak istedim.

Öncelikle İçmimarlık nedir, onu açıklamam gerekirse; “İçmimarlık, bir mimari mekânın içinde kullanıcılara işlevsel, yapısal ve estetik ölçütlere göre en uygun tasarımı sunmak için çözümler üreten meslek dalıdır.”

Peki; kimlere İçmimar denir?

Üniversitelerin Güzel Sanatlar veya Mimarlık Mühendislik fakültelerinin bünyesinde bulunan, bu bölümden mezun olanlara İçmimar denir.

İçmimarlık kaç yılık bir bölümdür?

İçmimarlık hazırlık bulunan üniversitelerde bir yıl hazırlık 4 yılda fakülte toplamda beş yıl, hazırlık olmayan üniversitelerde de 4 yıllık bir bölümdür.

İçmimarlık okumak için hangi puan türüne ihtiyaç var?

İçmimarlık bölümüne öğrenci alan bazı üniversiteler merkezi yerleştirmeyle MF-4 veya TM-1 veya özle yetenekle öğrenci alan üniversitelerde de YGS’de herhangi bir puan türünde 140 barajını aşmak yeterli oluyor.

İşte sorunda tam bu noktada başlıyor. Çünkü sayısal bir bölüm olan İçmimarlık gibi ciddi bir bölüm…Herhangi bir puan türünden öğrenci alması mesleğin doğasına aykırı olduğu gibi hem öğrenciye, hemde kullanıcıya büyük haksızlık oluyor.

Öyle ki, her hangi bir puan türünden 140 ile üniversiteye yerleşen öğrenciler SÖZEL çıkışlıysalar bırakın geometri bilgisini, geometrik formların ismini bile bilmekte yoksundurlar. Benim bizzat öğrencilik yıllarımda yaşadığımı çok sayıda bu tarz durumlardan biride SÖZEL öğrencilerin silindir, küre, kare veya dikdörtgenin ne olduğunu bilmemeleri.

Bu meslekte biz formlarla yaşamsal alanlar yaratırız, insanların yaşam kalitesini ve iş verimliliğini artırmak için formlar adeta bizim notalarımızdır. Bir müzisyen nasıl ki notasız beste yapamazsa, biz tasarımcılarda geometrik formlar olmadan mekansal tasarım yapamayız.  

Geometrik formlar tasarımlarımıza can veren temel taşlarımızdır. Tıpkı insan yapısı  için temel yapı taşı olarak bilinen Amino Asitler neyse, biz İç Mimarlar içinde geometrik formlar aynı şeydir. Ve bu formları en ince noktasına kadar bilmek zorundayız. Bilmediğiniz bir şeye yön vermeniz mümkün değildir ve dolayısıyla sağlıklı bir tasarım için SAYISAL bilgi şarttır.

Yukarıda üniversitelerin bu bölüme nasıl öğrenci aldığına kısaca değinmiştim. Kargaşayı gördünüz mü? MF-4,TM-1 veyaYGS’nin her hangi bir puan türü. İçmimarlık gibi ciddi ve saygın bir bölümün hakkettiği yasal haklarını alması ve nitelikli mezunlar verebilmesi için bölüme sadece MF-4 ve merkezi yerleştirmeyle öğrenci alınmalı. Aksi taktirde hem bölüme, hemde mezunlarına daha çok yazık olacaktır.

Sonraki yazılarımda İçmimarlıkla ilgili sorun ve çözüm önerilerimi sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Herkese yaşam kalitesi yüksek mekanlarda yaşama dileği ile…

Bu arada Kurban Bayramınızı en içten dileklerimle kutlariyi ve güzel bayramlar dilerim.


YORUMLAR
  • yorum2015-09-22 07:46:07içmimar

    Bir ara TBMM'de alt komisyonda bir yasa taslağı vardı ne oldu bilmiyorum ama içmimarlara da imza yetkisi getiriliyordu. Bence olması gereken de budur.

  • yorum2015-09-22 07:44:19Hasan

    Güzelim mesleği ne hale getirdiler. Kesinlikle size katılıyorum Adalet hanım. Bu mesleğin prestijini korumak lazım.

Kurumsal

İçerikYukarı Çık