Adalet YILDIRIM

İÇMİMARLIK NEDİR? (2)


Adalet YILDIRIM
29 Eylül 2015 Salı 16:22

Geçen haftaki yazımda İçmimarlığın tanımını ve hangi puan türleriyle üniversitelere alındığını yazmıştım. Bu haftaki yazımda da üniversitelerde İçmimarlık eğitimi nasıl verilir? Bu eğitim sürecinin doğruları yanlışları nelerdir? Onu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Üniversitelerin İçmimarlık bölümüne öğrenci kabul konusunda hem puan türünde, hem de yerleşme konusunda çok farklı olduğuna değinmiştim. Kısaca  hatırlatmam gerekirse, puan türü olarak MF-4, TM-1 ve YGS’de herhangi bir puan türünden 140 barajı aşan öğrenciler özel yetenek sınavıyla kayıt yapabiliyorlar.

Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan üniversiteler gerek devlet üniversitesi olsun, gerek vakıf üniversitesi olsun,yaptıkları özel yetenek sınavları İçmimarlık bölümü için yeterli sınavlar olduğunu pek sanmıyorum. Öyle ki, devlet üniversitelerinde bölümün özel yetenek sınavlarına giren öğrenciler ya Güzel Sanatlar Liseleri’nde mezun olan öğrenciler, yada herhangi bir liseden mezun olup sonraki süreçte resim kurslarına katılan öğrenciler oluyor.

Burada her iki öğrenci gurubu çizim derslerinde teknik çizim değil, desen (çizici resim araçları ile bir yüzey üzerine işlenmesine Desen denir)dersleri alıyorlar. Yani İçmimarlık için gerekli çizim bilgisinden yoksun üniversiteye gidiyorlar. Merkezi yerleştirmeyle giden öğrencilerde zaten çizim bilgisi aranmıyor.

Daha önceki yazımda da belirttiğim gibi İçmimarlığın üniversitelere alımınınSayısal puanla yani MF-4 ile alınması gerektiğine inanıyorum. Bunungerekçelerini bir önceki yazımda sizlerle paylaşmıştım.

İçmimarlık için çizimin önemini herkes bilir, çünkü İçmimarlıkta tasarımların tamamı çizimle yapılır. Çizim İçmimarlar için bir alfabedir.

Peki, sayısal öğrencisi çizim bilmeden İçmimarlık bölümünde nasıl tasarımlarını yapacak?

Üniversitelerin İçmimarlık bölümü ders müfredatın da ‘Teknik Çizim’ dersi vardır. Bu derslerin yeterliliği konusuna gelince, eğer ki derse giren hoca piyasada çalışmışsa, yani inşaat sürecinde görev almışsa burada edindiği bilgi ve deneyimlerini çok rahat aktarıp öğrencinin de hem daha iyi kavramasını, hem de çok kolay teknik çizim öğrenmesini sağlayacaktır. Ama teknik çizim dersine giren hocanıninşaat deneyimi hiç yoksa bölümü sadece kitaptan öğrenmiş ve akademik kariyerini sadece teorik alanda yapmışsa unvanı ne olursa olsun, ister Prof., Doç. veya Dr. olsun öğrencinin vay haline. Öğrenci teknik çizimi öğrenene kadar tabiki kendi çabasıyla bunu yapmak zorunda kalacaktır. Yani öğrenci baya zorlanmış olacak.

Birde bu bölümde okuyan öğrencilerin diğer bir baş belaları maket yapımıdır.Maket yapımı hem maddi, hem manevi olarak gerçekten büyük bir küfletir. İlk iki sene öğrencilere maket yaptırmak, öğrencinin bazı olguları kavramaları açısında doğru olabilir. Ama üçüncü ve dördüncüyıllarında maket istemek bana çok doğru gelmiyor. Hem de çok katlı binalar ve metrekarelerce ifade edilen alanlar için bu uygulama biraz çağdışı…Çünkü günümüzün teknolojisi sayesinde çok sayıda ve gelişmiş çizim programları var. Busayede gerçeğini aratmayacak çizimler yapılabiliyor.  

Bu bölümü okumuş ve okumakta olan öğrencilerin en büyük sıkıntıları ve şansızlıkları da, okutmanların çok azının İçmimar olmasıdır. Her ne kadar yakın bölüm olsa da farklı bölümlerden mezun olmuş kişilerin bu bölümün çok sayıda dersine girmesi bölüme de, öğrenciye de büyük haksızlıktır.

Üniversiteler, İçmimarlık bölümleri için alınacak okutmanların ve temel derslere girecek olan hocaların akademik unvanından çok bölüm mezunuolmalarına ve  piyasada çalışmışlığına bakmaları daha iyi olacaktır.

 

 

 

 

 


YORUMLAR
  • yorum2015-09-29 19:03:01Hacer

    Adalet hanım yine bilmediğimiz bir konuda bizleri aydınlattınız. Sayenizde içmimarlığı daha iyi anlıyoruz. Kaleminize sağlık

  • yorum2015-09-29 19:02:01İçmimar

    Sevgili meslektaşım iyiki varsınız. Sizin sayenizde içmimarların hakkı hukuku gündeme geliyor. Sizin gibilerin sayısı arttığı taktirde mesleğimiz hak ettiği yere gelecektir. Sizleri destekliyorum.

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star