Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın
Adalet YILDIRIM

İÇMİMARLIK NEDİR? (3)


Adalet YILDIRIM
6 Ekim 2015 Salı 07:22

Bu haftaki yazımda da İçmimarlığın tarihçesine değinmek istiyorum.

İçmimarlık ilkin nerden çıktı? Neden böyle bir meslek dalına gerek duyuldu? Türkiye’de ne zamandan beri bu bölüm okutuluyor? Ve bunun gibi daha birçok soru…

Daha önceki yazılarımda değinmişimdir, insanoğlunun temel ihtiyaçlarından biride barınmadır. Barınma deyince ilk aklımıza gelende konutlar oluyor. Konut; ev, işyeri, otel, okul, fabrika veya hastane olabilir. Bu yapıların hepsi yaşamımızı sürdürebilmek ya da kalitesini artırabilmek için önemlidir.

Yukarıdaki soruları cevaplamaya başlarsak; İçmimarlık aslında yapıların yapıldığı ilk günden bu yana var. Hatta insanların mağaralarda yaşadığı ilk devirlerde vardır desek abartmış olmayız.

Batman’ın Hasankeyf ilçesindeki kayalar oyularak yapılan evlerin içini görenler bilir. O yapılarda hem kullanışlı, hem de estetik kuralarına uyularak yapılan bir iç mekan tasarımı mevcuttur. Çünkü yapıların iç kısmında oturma alanı, mutfak ve yatmak için kullanılacak alanlar beli ilkelere uyularak yapılmıştır.

Ama biz herkesin kabul ettiği şekliyle yazarsak; İçmimarlığın hem eğitim alanında, hem de sektör olarak 20. yüzyılın başında Amerika Birleşik Devletleri’nde kurumsallaştığını görüyoruz.  Türkiye’de ise, İçmimarlıkla ilgili ilk olara 1925 yılında Sanayi-i Nefise Mektebi’nde eğitime başlanmıştır. Sanayi-i Nefise Mektebi günümüzde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi olarak bilinen üniversitedir.

İçmimarlık, ornamentasyon  (süs) ve güzel sanatların gelişimi sonucu ve Mühendislik-Mimarlığın daha detaycı özel bir dalı olarak karşımıza çıkıyor.

İçmimarlık kendi içinde birçok disiplini olan ve uzmanlaşan bir daldır.

Peki; 20. yüzyılda İçmimarlık neden bu kadar önem kazandı?

Bilindiği gibi 20. yüzyılın başında, sanayi devrimiyle birlikte kırsal yaşamdan kent yaşamına hızlı bir geçiş yaşandı. Dolayısıyla gerek işyeri olusun gerekse ev olsun insanların yaşamların büyük bir kısmı yapıların içinde geçmektedir. Bu durumda insanların yaşadığı mekanların hem kullanıma elverişli olması gerekliği gündeme gelirken, aynı zamanda daha estetik olması da kaçınılmaz bir hal aldı.

Tüm bunlar, içmimarlık gibi yapılar için hayati önem taşıyan bir meslek dalının doğmasına neden oldu.

 

 

 

 

 


YORUMLAR
  • yorum2015-10-07 06:29:58Taner

    İçmimarlık, gerçekten çok önemli bir meslek dalı, fakat ne yazık ki, Türkiye'de birçok meslek gibi hak ettiği yerde değil maalesef.

  • yorum2015-10-07 06:25:35Selma

    Yazılarınızı yıllardır ilgi ile takip ediyorum. Yazdıklarınızla Urfa'ya bir kadın yazar olarak çok katkı sunuyorsunuz. Kaleminize ve yüreğinize sağlık.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık