Adalet YILDIRIM

İÇMİMARLIK NEDİR? (4)


Adalet YILDIRIM
13 Ekim 2015 Salı 12:04

İçmimarlığı sizlere tanıtmaya devam ediyoruz. Geçen haftaki yazımda sizlere içmimarlığın tarihçesinden bahsetmiştim. Böyle bir meslek dalının neden ortaya çıktığını ve hangi sebeplerden dolayı çok önemli olduğunu vurgulamıştım.

Bu haftaki yazımda ise, İçmimarlığın sanat akımlarına değinmek istiyorum. Daha öncede belirttiğim gibi İçmimarlık, 20. yüzyılın başında Amerika Birleşik Devletleri’nde kurumsallaşmıştır.

İçmimari tasarımlarında, sanatın her dalında olduğu gibi sanatsal akımların etkisiyle gelişir-değişir.

Bu sanatsal akımlara birkaç örnek vermem gerekirse Fütürizm, Neo-Plastisizm, Fonksiyonalizm, Purizm, Ekspresyonizm, Post Modernizm ve Konstrüktivizm olarak sayabiliriz. Bu sanat akımlarını kısaca açıklamaya çalışayım.

Fütürizm: Bu akım, 20. yüzyılın ilk on yılı içinde gelişen sanat ve mimarlık alanında en ilerici, yenilikçi ve özgün hareketi olarak kabul görür. Fütürzmin en belirgin özeliği yapıtlarda yalınlığı savunmasıdır.

Neo-Plastisizm: Bu akımın savunduğu ilkeleri ise şöyle açıklanabilir; yalın, soyut, saf, geometrik ve dik açılı biçimlerle kompozisyon oluşturmaktadır.

Fonksiyonalizm: Bu akımda, mimari yapıların üç temel unsurlarından biri olan İşlevselliği ön planda tutuyor. Bu akımı anlatmak için en güzel söz sanırım sloganları olacaktır. “Biçim işlevi izler.”

Purizm: Bu akım saf ve yalınlığı savunurken, yapılarını geometrik formları için birincil ve ikincil formlar olarak ikiye ayırmışlardır. Purizm sloganı da şu şekildedir. “Yalınlık yoksunluk demek değildir; amacı saflıktır arındırmaktır.”

Ekspresyonizm: Bu sanat akımı, 20. yüzyılın başında özellikle Almanya’da görülür. Bu akıma göre sanat eserlerin tümünde ifade vardır.

Post Modernizm: Uluslararası akımlara karşı çıkan bir guruptan oluşur. Felsefi bir teorisi yoktur, yalnızca tepkiseldir. Bundan dolayı akım olarak nitelendirmek de doğru olmaz.

Konstrüktivizm: Bu akımda, çeşitli elemanların bir birine bağlaması sonucu yeni bir kütle oluşacağını savunulmuştur. Bu akımın mimari yapılardaki etkisi de strüktür (yapı) elamanların gotik yapılarda olduğu gibi açık bir şekilde gösterilmesidir. 


YORUMLAR
 • yorum2015-10-16 16:24:57Suzan

  Devam yazıları sizinle sevmeye başladım ve devamını sabırsızlıkla bekliyorum. Yüreğinize ve kaleminize sağlık.

 • yorum2015-10-16 16:24:10Yusuf

  Adalet hanım efendi, içmimarlığı kesinlikle sizin sayenizde öğreniyorum. Bir vatandaş olarak sizin yazılarınızı okuduktan sonra evime veya işyerime yapacağım bir değişikliğe daha dikkat veriyorum. Teşekkürlerimi sunarım.

 • yorum2015-10-16 16:22:24Kasım

  Hiç bilmediğimiz içmimarlık demek ki çok ayrıntılı bir meslekmiş, sayenizde öğrendik.

 • yorum2015-10-14 13:44:24Hakan

  Adalet hocam, yine çok güzel ve bilgilendirici bir yazı kaleme almışsınız.

 • yorum2015-10-14 13:43:39Aliye

  İçmimarlar o kadar dirsek çürütüyor, ama boyacıdan, alçıcıya kadar herkes bende içmimarım diyor. Türkiye'de hiç bir mesleğe itibar bırakılmadı.

 • yorum2015-10-13 12:07:32Kenan

  Adalet hanım yazılarınızı sürekli takip eden biri olarak içmimarlık hakkında yazdıklarınızdan çok şey öğrendik. Ancak ucuz fiyata içmimarı yapmak mümkün mü? Çünkü herkesin ekonomisi aynı değildir. Misalen bir boya yapmak bile bir içmimarı değil midir? Ayrıca diğer konalarda yazılarınız da çok cesur.

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star