Adalet YILDIRIM

İÇMİMARLIK NEDİR? (5)


Adalet YILDIRIM
20 Ekim 2015 Salı 11:56

Yazı serimiz devam ediyor. Geçmiş yazılarımda neler yazmıştım isterseniz bir hatırlayalım.

-İlk yazımda, içmimarlıkla ilgili genel tanım ve bilgilere değinmiştim.

-İkinci yazımda, içmimarların üniversitelerde aldığı eğitim sürecine yer vermiştim.

-Üçüncü yazımda, içmimarlığın tarihi süreci hakkında sizlere bilgi aktarmıştım.

-Dördüncü yazımda ise, içmimarlığı etkileyen ve tasarımlarına yön veren bazı sanat akımlarını sizlerle paylaşmıştım.

Bu yazımda da bu mesleği icra eden veya edecek kişi yani içmimarın hangi özelliklere sahip olması gerektiği konusuna değinmek istiyorum.

Öyle ya, herkes her mesleği yapamaz vede yapmamalı. Çünkü her mesleğin kendine has özellikleri vardır.

İçmimar nasıl özelliklere sahip olmalı?

-İçmimar hayat boyu öğrenmeye ve araştırmaya açık olmalı. En önemli özelliği bence bu olmalı. Çünkü sürekli değişen yaşam koşulları malzemeden tutunda insanların yaşam alışkanlıklarına kadar bir değişim içindedir. Bu değişime ayak uydurup ve ihtiyaçlara göre cevap veren tasarımlar yapabilmek adına sürekli öğrenmesi gerekmektedir.

-Sanata ve tarihe ilgili olmalı. Önceki yazımda sanat akımlarına değinmiştim. Bu akımların bir içmimarın tasarımlarını ne derece etkilediğini yazmıştım.

-Teknolojiye de ilgili ve yatkın olmalı. Artık günümüzde o kadar çok çizim programları var ki, bunları öğrenmek belli bir zaman ve ilgi gerektiriyor. Bu çizim programları işimizi kolaylaştırdığı gibi zorlaştırıyor da. Bunları öğrenmek ciddi bir emek gerektiriyor.

-Renk ve dokulara ilgi duymalı. Çünkü bir içmimarın tasarımlarını etkileyen en önemli unsurlardan biride renk ve dokulardır. Renklerin insanlar üzerindeki etkilerini bir yazımda sizlerle paylaşmıştım. Dokular kısmına da burada kısaca değinecek olursam; kumaş, ahşap ve camdan yapılan tasarımların insan üzerinde bıraktırdığı etkileri çok farklı oluyor. Örneğin; ahşabın doğru kullanılması mekana sıcaklık verirken, yanlış kullanıldığın da ise boğucu bir atmosferin oluşmasına sebebiyet verebilir.

-Bir içmimar doğayla da ilgili olmalı, çünkü doğru bir tasarım yapıldığı coğrafyanın iklimine uygun olmalı.

-Bir içmimar çok çok çalışkan olmalı hem eğitim hayatı, hemde iş hayatı çok yoğun geçen bir meslek dalı çünkü. Öyle sabah 8, akşam 5 gibi mesai saatleri yok. Yedi-yirmidört çalışmak durumundadır.

Ama herşeye rağmen çok güzel ve özel bir meslek. Eğitim süresi boyunca olsun, iş hayatı boyunca olsun kişinin kendini çok iyi yetiştirmesine katkı sunuyor.

Öyle ki bir kreş işini aldığını düşünelim; içmimar önce bu yaş grubundaki çocukların psikolojilerinden tutunda, ihtiyaçlarına kadar derin bir araştırmaya girer. Sonra anne ve babanın beklentileri nelerdir, daha sonra işletme sahibin ve tabi ki çalışacak olan personelin genelinin beklenti ve ihtiyaçlarını araştırır, düşünür ve çözümler.

Gördüğünüz gibi zorlu ama bir o kadarda keyifli bir süreç değil mi?

 


YORUMLAR
 • yorum2015-10-21 12:21:19Şahin

  Adalet hanım, içmimarlık neredeyse hiç tartışılmıyordu. Sayenizde tartışılmaya başlandı. Her şehirde böyle tartışmalar olsa inanın ki içmimarlıkta hak ettiği saygınlığı bulacaktır.

 • yorum2015-10-21 12:18:33İçmimar Füsun

  Bence içmimarlar mutlaka imza yetkisine sahip olmalı. Nedir kardeşim en zor eğitimi görüyoruz, ama çalışma imkan ve koşullarımız yetersiz oluyor.

 • yorum2015-10-21 12:17:13İçmimarlık öğrencisi

  İçmimarlığın eğitimi çok zor. Diyebilirim ki, hemen hemen zorluk derecesi en yüksek olan bölümler sıralamasında ilk 5'e girebilir. Ama ne yazık ki, hak ettiği yerde değil.

 • yorum2015-10-20 13:04:26İçmimar Tolga

  Türkiye içmimarlığı yeterince tartışmıyor. Doğrusunu isterseniz bunda içmimarların büyük kabahatı bulunuyor. Mesleklerini yeterince sahiplenmiyorlar, haklarının peşine pek düşmüyorlar.

 • yorum2015-10-20 13:02:46Turgut

  Aslına bakarsanız her mesleği severek yapmak lazım o zaman başarı birlikte gelir. Fakat dediğinize göre, içmimarlık daha kapsamlı bir meslek. Sürekli yenilenmek gerekiyor.

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star