Adalet YILDIRIM

İÇMİMARLIK NEDİR? (6)


Adalet YILDIRIM
27 Ekim 2015 Salı 15:05

‘İçmimarlık Nedir?’ yazı serisine başladığımdan buyana gerek değerli meslektaşlarımdan olsun, gerekse saygıdeğer okurlarımdan olsun çok sayıda e-mail ve telefon aldım. Buradan sevgili okurlarıma teşekkürlerimi iletirim.

Değerli okurlarımdan aldığım e-mail ve telefonlar, genelde ya İçmimarlığı bilmedikleri, ya da yanlış bildikleri yönündeydi. Bu yazı serisi sayesinde doğru ve detaylı bir şekilde bu mesleğin ne olduğunu ve nedenli önemli olduğunu kavradıklarını, yaşamları için bu denli önemli olan bir mesleğin neden yasalar çerçevesinde hak ettiği değeri alamadığınaise anlam vermediklerini bildirdiler.

Çünkü çok yüksek rakamlarla aldıkları ev ve işyerlerininiçmimarlık adına çok eksiklerinin bulunduğunu bu yazı serisinde daha iyi anladıklarını ifade edip, ‘içmimarların inşaat sektöründe yeterince yer almadıkları için aldıkları ev ve işyerlerine tekrar tadilat yapmak zorunda kaldıklarını, bunun ise maddi ve manevi ek bir külfet getirdiğini’ dile getirdiler.

Değerli meslektaşlarım da genelde ve haklı olarak şu meşhur ‘İmza Yetkimiz’ konusundaki sıkıntılarını dile getirdiler.

Bu imza yetkisi nedir isterseniz onu bir açıklayayım; yeni yapılan her tür mimari yapıdan tutunda tadilat yapılan yapılara kadar normal şartlarda içmimarın imzası zorunlu olmalı. Ama Türkiye’de böyle bir zorunluluk yok. Olmadığı için İçmimar da asıl sahası olan inşaat sektöründe yeterince yer alamıyor.  Ya da hak ettiği ücreti alamıyor. Buda bu bölümden mezun olanların farklı mesleklere yönelmesine yol açıyor. 

Bu durumda içmimarlık gibi zor ve masraflı bir bölümden mezun olan İçmimarlara büyük haksızlık olurken, aynı zamanda tüm yaşamı boyunca çalışıp bütün birikimiyle bir ev alıp ona rağmen birçok sıkıntı yaşayan kullanıcıya da yazık oluyor. 

Bunun yaşanmaması için yapılan tüm mimari yapılardan içmimarın imzası zorunlu olmalı. Bu imza yetkisinin zorunlu kılınması için İçmimarlar Odası’na gerekli sayıda içmimar kayıtlı olmalı. Ama maalesef meslektaşlarımızın büyük bir kısmı oda kayıtlarını yapmıyorlar.

Burada tüm içmimarlara seslenmek istiyorum;  sektörde hak etiğimiz yere gelmemiz için odamıza mutlaka kaydımızı yapalım.

İçmimarlar Odası’nın değerli yönetimine de seslenmek istiyorum; içmimarların imza yetkisini en kısa sürede almaları için ihtiyacımız olan üye sayısını yakalamak adına mezun veya yeni mezun olacak olan tüm içmimarlara, ilk iki yılık üyelikleri için üyelik ücretini almayın.

Bu yazımla ‘İçmimarlık Nedir?’ serimi de noktalıyorum. Hepinize verdiğiniz paralara değer mekanlarda yaşamanız dileğiyle.


YORUMLAR
 • yorum2015-10-30 13:35:01Zahide

  İçmimarlığı tercih etmediğim için şimdi üzülüyorum. Her şeye rağmen içmimarlığın bu kadar güzel bir meslek olduğunu kimse anlatmadı bize. Seneye tercihlerim arasında ilk sıralarda yer alacak.

 • yorum2015-10-30 13:33:17Süleyman

  Adalet hanım, bu yazınız diğer yazılarınızı da okuttu bana. İçmimarlık hakkında iyi bilgi sahibi oldum. İçmimarlığın hayatımız için ne denli önemli olduğunu sayenizde gördüm. Teşekkür ederim.

 • yorum2015-10-30 13:32:02Ayşe

  Adalet hanım, yazınızı bir çırpıda okudum. Çok doğru tespitler yapmışsınız. Kalemineze sağlık.

 • yorum2015-10-30 13:31:23Tuncay

  Yahu tüm içmimarlar sizin kadar ses çıkartabilse, sizin kadar haklarının peşine düşse inanın her şeyi değiştirebilirler. Ama birçok içmimar, köşesine çekilmiş kaderine mahkum bekliyor. Böyle olmaz.

 • yorum2015-10-28 15:20:31Aysun

  İçmimarların imza yetkisinin olmaması haksızlık. Ama Türkiye'de hak ettiği yeri bulabiliyor ki. Biran önce içmimarların hakları verilmeli.

 • yorum2015-10-28 15:19:22Süleyman Yel

  Adalet hanım, her zaman ki gibi yine bilgilendirici bir köşe yazısı okuttunuz bana. Kaleminize ve yüreğinize sağlık.

 • yorum2015-10-27 16:42:04misafir

  Adalet hanım yazılarınızı takip eden biri olarak, son yazınızı da beğeniyle okudum. Urfamız için önemli bir kalemsiniz.

 • yorum2015-10-27 16:40:41İçmimar Ali

  Adalet hanım, bende bir içmimarım. Yazınızı tesadüfen okudum ve tüm seri yazınızı da okudum. Yazınıza baştan sona katılıyorum. Keşke sorunlarımız daha fazla gündeme gelse. Çok teşekkür ederim sevgili meslektaşım.

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star