Bermal MELİK

İktidar ve Muktedir Olmak


Bermal MELİK
14 Nisan 2013 Pazar 14:21

Kürt meselesi yıllarca "terör " denilerek hafife alındı ve görmezden gelindi."Görmezsek sorun yoktur" mantığıyla hareket edildi.Kürt açılımı da kurgulanmadan, sonuçları düşünülmeden bir sorun olarak ele alındı.


Son yıllarda denenilen ve tekrarlanan hep buydu.!
Oysa kürtler sorun değildi dolayısıyla kürt sorunu da yoktu.
Bu yüzden kürt sorunu sorunu değil kürt meselesi vardı,kilit nokta buydu. Kürt meselesinde aslında sorun da belliydi,çözüm de! Esas sorun,esas mesele güçlü siyasi bir iradenin çıkmasıydı.İstikrarlı bir şekilde yönetebilecek ve yüretebilecek bir irade gerekliydi. Kürt açılımı 2005'de başladı,2009'da yine devam startı aldı.Hükümet çözümü 2009' da denedi ama provakosyonlar yaşandı,şimdide 2013 ' de yeni bir start aldı. Dün muktedir olan güç,siyasi irade bugün iktidar oldu. İktidar ve muktedir olmak farklıdır. İktidar, yönetebilme gücüdür. Muktedir olmak ise her şeye hakim olmaktır. AK Parti şimdiye kadar muktedir oldu ama iktidar olamadı. Muktedir olma güdüsü meseleyi kavramayı reddeder. Kavramak için de çabalamak lazım. Bu çabalar da sonuçsuz kaldı, ya da sonuçsuz bırakıldı.
Yıllarca kürt meselesinde gütme mantığı hakimdi, oysa meseleye gütme değilde olaya bakma (görme) mantığıyla yaklaşmak gerekliydi. Kürt'ü gütmek onu koyun gibi görmek demektir, bakmak ise ne görüyorsan odur. Bir iktidar halkına gütme güdüsüyle değil bakma (görme) güdüsüyle yaklaşmalı.
80 yıldır önümüze konulan, hep tek millet olgusu olmuştur. Buna karşı çıkılan şey; biz iki milletiz.Bunu PKK' de açık söylemiştir. Tek millet ama çok renk, bir sürü millet, bir sürü kimlik var. Buna bakmak, bunu görmek gerekli.
Bu işin tespitinde taraf olmaya gerek yoktur. 2013 açılımının başarılı olup olmadığının işaretlerinden birisi kürt meselesini kavramak olmalıdır. Çözüm için ise ön kabul gereklidir. Çözüm nedir? Çözüm, sorunu kendine dert etmektir. Bu sorunu kendine dert edenler akil insanlardır. Akil insanların kimler olduğu, nasıl insanlar olduğu, hangi siyasi gruba bağlı olduğu, geçmişi önemli değildir. Önemli olan bu meseleye kafa yormuş olmaları ve kendilerine dert ediyor olmalıdır. Ayrıca hiç bir zaman farklı seslerin, farklı görüşlerin, farklı renklerin zararı dünya litaratüründe görülmemiştir. Demokrasinin özünde de bu vardır.
Akil insanların samimiyetine ve duyarlılığına kayıtsız kalmamak, onları desteklemek gerekir. Kişileri,isimleri eleştirmek kimseye yarar sağlamaz. Akil insanlar topluluğu iddialı bir topluluk, bunların içinde de birbirini sevmeyen farklı görüşte insanlar var.
Onları ortak noktada toplayan konu,çocuklarımızın huzura kavuşmasıdır.
Bundan daha yüce bir hizmet olabilir mi.?
Kürt meselenin insani,sosyal,ekonomik gibi ağır faturaları var.
Çözümsüzlüğü çözüm görenlerin miadı artık dolmuştur. Çözümsüzlükle bir yere varılmıyor. İşin ilginç tarafı çözüme karşı olanların çözüm önerileri de yok!
Boş boşuna muhalafet etme adına bas bas bağırıyorlar. Gündemi gereksiz polemiklerle işgal ediyorlar ve sürece zarar veriyorlar. Neden bu ısrar? Çözümsüzlük bir şey getirmiyor. Ölümü değil dirilişi önemsemek lazım. PKK sosyal ve siyasi bir realite, en başta bunu kabul etmek gerekli. PKK öldürerek bitirilmedi, tam tersi katılımlar halen devam etmekte. İngiltere'de İRA' yı öldürerek bitirememiştir.
Bugün Ortadoğu'da karmaşık bir sistem var. Bir yandan uluslaşma var ve bu bir kalemle şekillenebiliyor. Ulus devlet demek, egemen ulus anlayışıdır. Arap Baharı bize bölünmenin zor ve iyi bir şey olmadığını gösterdi. Büyüyen bir Türkiye çevresinde mutabık kalındı. Büyüyen Türkiye esas alındı. Bu anlamda, Öcalan ve Başbakan aynı vizyonda buluşmuştur. Herkesin ne aldı, ne verdi sorusuna verilecek cevap kimsenin galip gelmediğidir. Savasın çirkin yüzünü gören Türk ve Kürt halkı artık barışta ısrar ediyor. Buna öncülük edecek akil insanlar topluluğunun ilk ve en önemli görevi olası provakasyonları önlemek olmalı.. Bu topluluk bunu başaracak güce ve inanca sahiptir. Çünkü ,Türkiye halkları barışı istiyor ve süreci destekliyor. Bu yüzden kazanan barış olacaktır. Çünkü, en kötü barış savaştan iyidir. Çözüm süreci müzakerelerle kesintisiz devam etmeli ve anayasadaki önemli değişiklerle bitirilmelidir. Şimdi bu süreçle devletin soğuk yüzü, bürokrasisiyle bölgede müthiş bir değişim sağladı. Muktedir olan güç iktidar olma yetisini aldı. Ayrıca bu süreç yerli bir süreçtir, dış aktörler yoktur. Eğer bu süreç başlamamış olsaydı, İran Suriye meselesi çözülmeden, kürt meselesi çözüm sürecine başlanılamazdı. Ayrıca, "silahlı mücadele dönemi kapanmıştır" açıklamasının, PKK yönetimi tarafından kabul görmesi, meseleyi içte çözme açısından önemli ve anlamlı kılmıştır.
Bölgesel vizyonda ortak nokta, içerde sorun olmazsa dışarda da sorunlar olmayacaktır. Çözümü istemeyen güçlerin kazanmasına izin verilmemiştir. Kendi sorununu kendi halkıyla çözen güçlü bir Türkiye kazanmıştır.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık