Adalet YILDIRIM

İLKBAHAR VE BOHEM


Adalet YILDIRIM
9 Mayıs 2016 Pazartesi 19:00

Dünyanın en güzel mevsimi olan ilkbaharı yaşıyoruz şu günlerde. İlkbaharın üç ayıda çok farklı güzeldir.

Mart ilkbaharın ilk ayıdır. Mart, kış gibi zor bir süreçten sonra tüm tabiatın yeniden canlanmasının başlangıcı olması sebebiyle, yeniden canlanma anlamına da gelmektedir. Dolayısıyla birçok kültür ve inanışta bu ay içerisinde Bahar’ın gelişi kutlanılır.

Nisan ayında artık yavaş yavaş her yer yeşillenir, ağaçlar çiçek açar ve Nisan yağmurları tüm haşmeti ve güzelliğiyle ara ara yağmaya başlar.

Mayıs ayında ise bugünlerde olduğu gibi her yer cıvıl cıvıl, rengarenk çiçekler açmış ve tabiat tüm güzelliklerini en cömert şekliyle insanlara sunmaktadır.

Hal böyleyken sizlere bu kadar renkli ve güzel bir mevsimde, bu kadar güzel ve renkli olan içmimaride BOHEM tarzından bahsetmek istiyorum. 

Bohem 19. yüzyılın sonu, 20. yüzyılın başıarasında birçok sanat alanında görülmüş bir akımdır. 2000’li yıllarda tekrar sanatın birçok alanında kendini gösteren Bohem tarzı,kendini İçmimaride de etkili bir şekilde göstermektedir.

-Peki, Bohem İçmimaride nasıl kullanılır?

-Herkes Bohem tarzınıkullanabilir mi?

-Evimi nasıl Bohem tarzı yapabilirim?

Bunun gibi sorularınızı cevaplayalım;

Bohem tarzında çok renk, desen, etnik motifler, çiçek desenleri kullanılır. İçmimaride Bohem tarzı kullanılırken tüm bu öğelerden yararlanılır. Yalnız Bohem tarzı uyguladığınız zaman çok çok dikkatli olmalısınız. Yukarıda değindiğim gibi birçok renk ve desenden yararlanıldığı için bu tarz dikkatli tasarlanıp uygulanmadığı zaman çok karışık görünebilinir. Bu durum hem tasarım yapan kişiyi, hem de kullanıcıyı rahatsız edebilir.

Herkes evini, işyerini istediği tarzda tasarlayabilir. Ama renkler ve motiflerle arası iyi olmayanlara Bohem, pek önerdiğim bir tarz değil.

Öncelikle Bohem’in bir yaşam biçimi olduğunu belirteyim. Bohem insanı renkli, canlı, rahat ve bunun yanında araştırmacı, yeniliklere açık, gezmeyi seven ve de belli bir yaşam felsefesi olan insanlardır. Bu tarzı bu özelliklere yakın yada en azından renkleri, motifleri seven kullanıcılar için uygulanması en doğru olandır.

Şunu da belirtmekte yarar görüyorum. Elinize geçen her malzemeyi gelişi güzel yaşadığınız mekanlara uyguladığınızda Bohem olmuyor. Eğer ki bu tarzı kullanmak istiyorsanız muhakkak bir İçmimardan destek alın.

Hepinize çok renkli, çok desenli güzel mekanlarda yaşamanız dileğiyle… 


YORUMLAR
 • yorum2016-05-14 15:17:58Çiğdem

  Uzun zamandan beri içmimarlıkla ilgili yazı yazmıyordunuz. Bu yazınızla birlikte güzel bir dönüş yaptınız. Renklerin ve mevsimlerin önemini bir kez daha sayenizde hatırladık.

 • yorum2016-05-14 15:16:37Atilla

  Adalet hanım yazılarınızı takip eden biri olarak şunu söyleyebilirim, hem eğitim, hem içmimarlık, hem de İSG konusunda gerçekten uzmansınız. Bu üç alanda da yazılarınız bize yol gösteriyor. Yani yazarlığınız da gerçekten çok kaliteli. Kaleminize sağlık.

 • yorum2016-05-11 17:04:47saniye

  Bu kadar kan revan içinde yazınızı okumak bana nefes aldırdı. Güzel şeyler olduğunu da hatırlattınız. Kaleminize sağlık.

 • yorum2016-05-09 19:01:10Tüğçe

  Adalet hocam gerçekten de etraf baharla birlikte renk cümbüşüne dönüşmüş. Her yer çok güzel ve cıvıl cıvıl

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star