Adalet YILDIRIM

İNSANLAR MI SİSTEMİ, SİSTEM Mİ İNSANLARI DEĞİŞTİRİR?


Adalet YILDIRIM
1 Nisan 2015 Çarşamba 13:20

2010 yılında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ile ilgili soruların çalındığına veya bazı çevrelerlerce dağıtıldığına dair soruşturmalar devam ederken, gözaltı ve tutuklama haberleri geldi.

 

Konuyla ilgili hem hükümet cephesinden, hem de muhalefetten, peş peşe açıklamalar ve suçlamalar da eksik olmuyor. Önceki yazılarımda bu konuya değinmiştim, konuyla ilgili tarafların açıklamalarını sizlerle paylaşmıştım.

 

Muhalefet daha çok hükmetti suçlarken, hükümet cephesi ise tek sorumlunun ‘paralel yapı’ olduğunu öne sürüyor.

 

Aslında bu olayın içinde o kadar büyük trajedi ve komik olaylar var ki, bunların bir kaçına bakmamız yeterli olacaktır kanımca…

 

-2010 yılında yapılan KPSS‘den önce ‘Bu Gece Fetih Suresi’ni Okuyacağız’  deyip toplantılara yapılıyor. Amaç ise soru ve cevaplarına ulaşabilmek.

 

- 2010 yılında yapılan KPSS’de usulsüzlük iddialarına yönelik soruşturmayı yürüten Savcı Yücel Erkman, bazı kişi veya kişilerce tehdit ediliyor.

 

-120 tam puan alan 350 adayın içinde 70’in karı-koca, 23’ünün ise akraba olduğu ortaya çıkıyor.

 

- Daha önce eğitim bilimleri sınavında 100-120, genel yetenek alanında 58-60 arası tam puan alan adayların bin 27’si yenilenen sınava girmiyorlar bile… Sınava giren diğer adaylarında, daha önceki sınava göre çok düşük puan aldığı gözleniyor.

 

-Soruşturma kapsamında gözaltına alınan 75 kişiden 6’sı emniyette, 7’si savcılıkta serbest bırakıldı. 62 kişi ise, tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Bunlardan da 32 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi.

 

- Gözaltına alınan şahıslardan 3’ü kadındı ve serbest bırakıldılar. İkisi hamile birisi çocuk emziriyordu. Beni en çok etkileyen de bu oldu.

 

Eğer ki iddialar doğru ise, başkaların kadrolarını alan bu sayede mutlu yuvalar (!) kuran bu kadınlar, nasıl çocukların yüzüne bakacaklar?

 

Onlara dürüst olmayı, doğru olmayı nasıl öğütleyecekler?

 

İlkelerden,  ahlaktan nasıl bahsedecekler?

 

Ya da Allah korkusundan, kul hakkından nasıl konuşacaklar?

 

Dünya görüşü ne olursa olsun ‘iyilik’ adına çocuklarına ne öğretecekler?

Ve hangi yüzle? 

 

 

-  Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın, konuyla ilgili yaptığı açıklamaya kısaca göz atarsak ’Henüz mahkeme sonuçlanmadan ve bu konuda suistimal yapanlar net mahkeme kararıyla belirlenmeden, herhangi bir işlem yapılamaz. Ama mahkeme kararıyla bunlar netleştirildikten sonra ilgili kişiler hakkında gerekli işlemler yapılacaktır’ diyor.

 

Şimdi buradan daha önce sordum soruyu tekrar Bakana sormak istiyorum.

 

Peki, hak ve adalet nasıl sağlanacak?

 

Usulsüzlük yapıp bir şekilde kadro alan ve yaptığı usulsüzlük tespit edilen kişiler meslekten men edilecekler mi?

 

Yukarda belirttiğimiz nedenlerden dolayı haksızlığa uğrayanlar, hak etikleri halde kadro alamayan adayların durumu ne olacak?

 

Bu adayların puanları yeniden değerlendirilecek mi? 

 

Yıllar önce hakları olan kadroları verilecek mi? 

 

Bugünlerde muhalefet partisi, 2015 Yükseköğretime Geçiş Sınav’ın (YGS) soruların çalındığını veya sızdırıldığını iddia ediyor. Hatırlayacağınız üzere, YGS ile ilgili sorular bazı kişi ve ye kişilerce internete yayınlanmıştı. Geldiğimiz nokta ise, maalesef ÖSYM’ye güven tamamen yok olma noktasına geldi.

 

Ortada oturmuş bir sistem vardı, o da yok oldu. Aslında sistemleri uygulayanda, yine bu sistemleri delende insanlar. Burada sadece sistemi suçlamak bence kolaya kaçmak olur. Tıpkı sadece ‘paralel yapıyı’ suçlamak gibi…

 

 

Çünkü bir ülkenin vatandaşları için o ülkeyi yönetenler önemli, ne paralel yapı, ne açıortaylar, ne kenarortaylar ilgilendirir. Zaten millet olarak Matematik bilimin daha cebir kısmını hal etmedik, aman geometri bizden uzak dursun.

 

Ha son olarak şunu da ekliyim. Ben kimse sütten çıkmış ak kaşıktır demiyorum. Kimin ne yaptığı ortada... Ama bunu tek başlarına yapmaları da mümkün olmadığı da ortada…

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Yukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star