Osman GEREM

İNSANLAŞMA HASLETİ -2-


Osman GEREM
15 Mayıs 2013 Çarşamba 02:41

HELAL YEMEK.

 

''En faziletli amel helal kazançtır.''

''Helali aramak cihaddır.''

''Helalin ne olduğunu öğrenip onu kazanmaya çalışmak her müslümana vacip(gerekli) dir.''

Ebu Hureyre (r.a) anlatıyor: Resülullah şöyle buyurdular.

''Ey insanlar! Şüphesiz ki Allah ''Tayip''tir (temiz güzel ve hoştur); bu yüzden güzel ve hoş olan şeylerden başkasını kabul etmez. Allah mü'minlere de Peygamber'e emrettiği şeyleri emrederek şöyle buyurdu:

''Ey Peygamber! Helal olan şeylerden yiyin ve salih ameller işleyin. Çünkü ben sizin yaptıklarınızı pekala bilirim.'' (23 mü'minun,51)

Bir başka ayette de:

''Ey iman edenler! size verdiğimiz rızıkların helal ve hoş olanlarından yiyin.'' ( 2 bakara,172)

 

Resülullah devamla şöyle buyurdu:

''Bir kimse (Allah için) uzun bir yolculuğa çıkmıştır. saçları darmadağınık,toza toprağa bulanmış bir vaziyette ellerini semaya uzatarak: ''Ya Rabbi! Ya Rabbi!... diye dua eder.

halbuki yediği haram, içtiği haram, giydiği haram, (kısacası) kendisi haramla beslenmiş olursa böylesinin duası nasıl kabul edilebilir.''

 

Haram kazancın, insanın dini hayatı üzerinde çok olumsuz etkileri vardır. Haramla beslenen bir bedenin Allah'a itaat etmesi mümkün değildir, yaptığı dua da kabul edilmez.

 

'' Ey insanlar! Allah'tan korkunuz ve (dünyalığı) isteme hususunda mutedil olunuz (her türlü aşırılıktan, ifrat ve tefritten sakınınız); çünkü rızkı gecikse bile tamamını almadıkça hiçbir nefis ölmeyecektir. O halde (rızık talebinde) Allah'tan korkunuz ve (dünyalığı) istemekle mutedil olunuz. Helal olanı alınız ve haram olanı terk ediniz (bırakınız).''

 

Hadis, dünya malını ve rızkı elde ederken mutedil olmayı, yani talepte (çalışmada, kazanmada, istemede) kusur etmemeyi ve aşırı hırsa da kapılmamayı, bunu meşru ve helal yoldan kazanmaya çalışmayı emretmektedir.

'' Canım kudret elinde olan (ALLAH)'a yemin ederim ki, haram yoldan mal kazandıktan sonra kişinin onu harcamasının kendisine hiçbir hayrı ve bereketi yoktur. Verdiği sadaka kabul edilmez. O maldan geriye kalan da onun ancak cehennemdeki azığı olur. Allah kötülüğü kötülükle yok etmez, (aksine) kötülüğü iyilikle yok eder, pisliği pislikle gidermez.''

 

''Ey iman edenler! Allah'ın size helal kıldığı iyi ve temiz şeyleri ( siz kendinize) haram kılmayın ve sınırı aşmayın. Allah sınırı aşanları sevmez. ALLAH'ın size helal ve temiz olarak verdiği rızıklardan yiyin ve kendisine iman etmiş olduğunuz Allah'tan korkun.'' (5 maide 87-88).

''Helal rızık aramak dini yükümlülüklerden bir farzdır.''

''Şüphesiz Allah Teala, helal rızık arama yolunda kulunu yorgun düşmüş görmekten hoşlanır.''


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık