Bermal MELİK

IŞİD VE KÜRTLER


Bermal MELİK
17 Ağustos 2014 Pazar 15:59

Her şey IŞİD’ in birkaç saat içinde Musul’u ele geçirmesi ve halifelik ilan etmesiyle başladı.

Yaklaşık on yıllık geçmişi olan bu  terör örgütü,  dünyanın gözü önünde katliam yaparak dünya gündemine girdi.

21.yüzyılda kadınları pazarlarda pazarlayan, katliam yapan bu örgüt korku salmaya başladı.

Bölgesel dengeleri değiştirmeye aday olduğunu   göstermeye çalışır nitelikte katliamlar yapıyor, yapmaya devam ediyor.

Peki  bu örgüt neydi, neye hizmet ediyordu, bunu destekleyen ülkeler kimlerdir?

Bu soruyu tam anlamıyla cevaplamak hayli zor!

Ancak bu yaşananlar sonucunda  IŞİD’ın büyük bir güç veya güçler  tarafından yönetildiğini söylemek mümkün.

Bu  büyük güçler, planlı ve programlı bir şekilde eylem ve söylemlerini uygulamaya başladılar.

İlk önce” Kürt sorununa  evet , PKK’ ye hayır” anlayışını ve projesini  IŞİD  aracılığıyla harekete geçirdi. Ve  bildiğimiz üzere Kobani, IŞİD tarafından  etrafı kuşatılarak, üç kez  saldırıya uğradı.

Buradaki amaç Kobani’yi düşürmek, YPG’yi etkisiz hale getirmekti. Kürdistan sorununa dönüşen bu hareketi bitirmek hedeflenildi.

Kürt Ulusal Kongresi  de bu güçler birliği tarafından engellendi.

Gelişen  bu süreci çok iyi takip eden, tecrübelerinden faydalanarak ,yoğurttan ağzı  çok kereler yanan PKK-KANDİL , bu kez yoğurdu üfleyerek yemeğe başladı.Dikkatli ve özenli davrandılar.

Bu sırada IŞİD Musul’a yöneldi. IŞİD bir katliam hareketi olarak,  Ortadoğu’nun şekillenmesinde, Irak ve İran Kurdistan’ında yarım bırakılan plan IŞİD tarafından pratikleştirildi.

Peki yarım bırakılan neydi?

Irak Cumhurbaşkanı  EL-Maliki bağımsız Kürdistan’a sıcak bakmıyordu. Maliki Kürtlere verilmesi gereken  petrol gelirin  %17’sini vermeyerek,  Amerikan politikalarına adeta başkaldırmıştır.

Irak’ın yeni Cumhurbaşkanı  Kürt kökenli Fuad Masum, görevi devraldıktan sonra Maliki yerine hükümeti kurmakla Şii kökenli Haydar Abadi’yi görevlendirdi.

Haydar Abadi’nin nerede durduğunu görmek için, kendisini kimin desteklediğine bakmak lazım. İran ve ABD kendisine hemen destek ve tebriklerini sundu, ülke içindeki Şiilerin kahir ekseriyeti de ondan yana görüş bildirdi. Bu noktada, Irak’ta birçok sorunun kaynağı konumundaki Maliki sorununun çözümüne yönelik olarak Abadi’nin bir umudu temsil ettiğini söyleyebiliriz.

Son gelişmeler, özellikle de Abadi’nin seçim süreci, İran’ın Irak siyaseti üzerindeki kontrol ve etkisinin hâlâ devam ettiğini gösteriyor. ABD biraz mecburiyetten ve Maliki’den iş çıkmayacağını gördüğünden Abadi’den yana tavır aldı; ama İran’ınkinin çok daha ince hesaplanmış ve derin düşünülmüş bir stratejik tercih olduğu görülüyor.

Musul’un düşürülmesi , Şengal katliamı ve Maliki’nin görevden alınması, yeni Kürt Cumhurbaşkanı’nın atanması, Maliki’nin yerine Şii Başbakanının getirilmesi, Barzani tarafından kabul  ve destek görmesi planlı ve programlı bir poltikanın ürünüdür.

Burada çok önemli bir detay gözden kaçmaktadır.

Aslında IŞİD’ın Ortadoğuda varolma sebebi  Şiilere, İran’a karşı örgütlendirilmiş bir hareketti.

Ama her  nedense Şiilere saldırı iptal edilip, Maliki ve kürtlere yönelmesi, Amerikan –İran ittifakına işaret etmektedir.

Artık  İran –Amerikan ittifakının olduğunu kabullenmemiz lazım.

Irak merkezli bu ittifak Türkiyeyi dışlama ittifakıdır.Musulda tek kurşun bile sıkmadan teslim edilen güçler dengesi  ile Şengalda direnmeden katliama onay veren güçler aynıdır.

IŞİD bu güçler ortaklığının piyonu ve bu büyük gücün şemsiyesidir.Ve o güç topluluğunun çıkarları hayata geçirildikten sonra IŞİD denilen örgüt yok olup gidecektir.

İmralı’dan gelen söylemlerde ,çözüm sürecinin Eylül ayının sonuna kadar sonuçlanacağı yönündedir.Burdan çıkan sonuç Ortadoğu şekillenmesinde PKK ‘ninde bu güce dahil olacağı ve ulusal birliğin geçekleşeceğidir.

Şengal katliamanın ortaya çıkardığı sonuç,” Kürt sorununa evet, PKK’ye hayır “ planını işlevsiz hale getirmiştir.Bu plan tamamiyle çökmüştür.PKK ve YPG  güçleri artık uluslararası bir boyut kazanmıştır. IŞİD , katliam yapan ,yakıp yıkan,asan, kesen, hukuk tanımayan bir hareket olarak  görülmesi , PKK ve YPG’ ninde en  kararlı örgütlü yapı olarak süreci karşılaması en büyük cevaptır.

Tüm bu yaşananlar şunu göstemiştir.Kürtlerin ulusal bütünlüğü Şengal’de gerçekleşmiş ve bunu dünya görmüştür. Artık  bölgede PKK’ nin ve YPG’ nin içinde olmayacağı bir planın başarıya ulaşması mümkün görünmemektedir.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık