Osman GEREM

İSLAM KARDEŞLİĞİ


Osman GEREM
25 Şubat 2013 Pazartesi 01:36

  İSLAM KARDEŞLİĞİ

 

Ne masonların ‘’birader’’ liğine, ne komünistlerin ‘’yoldaş’’lığına, ne ırkçıların ‘’soydaş’’lığına benzer İSLAM KARDEŞ’liği….

Kardeştir Müslümanlar…. ‘’kardeş’’derler birbirlerine… Kardeşçe yaşarlar…

Böyle istiyor yaradan (c.c) ‘’Muhakkak  Müslümanlar kardeştir, kardeşlerinizin arasını düzeltin. Ve Allah’tan korkun ki size rahmet edilsin. K.Kerim/49-10.

Ve böyle istiyor kutlu liderimiz: ‘’Müslüman müslüman’ın kardeşidir.’’ R.salihin-diy.yay.3/153 h.1601.

İslam’da kardeşlik,karındaşlıktan da ötedir…

Bunun en canlı örneğini Resulullah’ın teşis ettiği ENSAR ve MUHACİR arasında görmekteyiz

Ensar-Muhacir kardeşliğinden daha sağlam,sıhhatli,samimi ve köklü bir sosyal bütünleşmeye tarih başka bir sistemde şahit olmamıştır.

Maddi planda malın-mülkün paylaşıldığı; manevi planda ise;anlamını KARDEŞ kelimesinden bulan tam bir güven ve sevgiyle eşitliğin ve yardımlaşmanın tesis edildiği sistem yalnız HAKK’ın sistemidir. Diğer sistemlerin temelinde menfaat… İslam kardeşliğinde, Allah ve elçisinin hoşnutluğunun serin gölgesi hissedilir…

Kur’an-ı Kerim’i hayatın anayasası kabul etmeyen; birikirini yiyen, işkence eden,sömüren,ezen.. zulüm sistemlerinin bağlıları,gerçek manada İslam kardeşliği rüyalarında görseler inanmazlar… onlar rüyalarında ancak işkence,sömürü ve zulüm görürler…

İslam, yayıldığı topraklar üzerinde sam rüzgarı gibi değil; kardeşlik gülleri açan bad-ı saba gibi esmiştir.

İslam, insanlık dinidir. İnsanlar, kardeş olurlar; birbirini yemezler… Kardeş, kardeşin malını,canını,ırzını,şerefini korur. Ayak altına aldırmaz;kendisi zaten alamaz!.. Müslüman her haliyle EMİN kişidir..

Bugün yeryüzünde insanlığı ihanetin zehirli dumanları arasında şaşkın, ürkek ve korkak bir halde huzursuzluğun arenasında ne yaptığını bilmeden koşuşturup duruyor.

Fıtratında bulunan İSLAM’ı/İSLAMİ KARDEŞLİĞİ arıyor… kullara kulluk silinende, makamlar,mevkiler,sınıflar,ırklar…hiçlenende;yalnız ALLAH için alınlar ve burunlar yere sürülende; insanlık HAK huzurunda saf saf olanda… Seyredin  hülyalarınızı süsleyen hakikatı: ‘’Ey sosyal eşitliğin/kardeşliğin kara sevdalıları!.. Seyredin yıllarca seraptan seraba sürdüğünüz insanların birbirlerine mutluluk,güven ve esenlik sunduklarını, kana kana kardeşlik pınarından içtiklerini...’’

‘’ Nerede o kardeşlik?’’ diyebilirsiniz…

İnsanlık, İslam’la tanıştığı, barıştığı, konuştuğu,dost olduğu gün; birbirleriyle de tanışacak, barışacak, konuşacak ve dost olacaktır…

Yaradan’a saygı duymayan, O’nun yarattığı insanlara saygı duyar mı?

Sevmez insanları; insanları Yaradan’ı sevmeyen …

‘’ O mü’minler ki, en çok Allah’ severler.’’ K.Kerim:2/165.

Ve birbirlerini severler; sevsin diye Allah da kendilerini…

Bütün insanlığı sevgiye, kardeşliğe çağırırlar. Liderlerimiz, Hz. Muhammed’in çağırdığı gibi: ‘’ Ey Allah’ın kulları kardeş olunuz!...’’ R.Salihin DİY.Yay:3/153.

‘’ Siz mü2min olmadıkça cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de mü’min olamazsınız.’’ R.Salihin-Diy. Yay. 2/328.

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık