Ahin GÜNEŞ

"İSTEMEZÜÜÜÜK"


Ahin GÜNEŞ
2 Aralık 2013 Pazartesi 05:22

Seçimlere çeyrek kala, her devir de ve her yer de olduğu gibi Urfa’da da siyasi kazanlar kuruldu. Ateş ve körüklerle kazanların altı yakıldı. Kazan fokurdamaya, hatta taşmaya başladı.

Derken, bu evre de Urfalılar yer yer dillendirilen ama gerçek olacağına inanmadığı bir durumu yaşadı.

Elinde sarı zarfla şehre Vali olarak atanan bir devlet memurunun, şehri yönetmeye talip olduğunu gördü. İsyan etti. Direnç gösterdi. Gerçi  Urfa geçmişinde buna benzer durumları birkaç defa yaşamıştı. Urfalı sanıldığının aksine bu yaşanılanlara sanıldığı kadar da yabancı değildi.

Orta yaşın üzerindeki Urfalılar iyi hatırlar. Bir zamanlar Urfa’da valilik yapmış ve “Baba” lakabını almış olan rahmetli Kadri Eroğan da Urfa Belediye Başkanlığı’na dönemin Doğru Yol Partisi’nden aday olmuş, ilden ensesini kaşıyarak ayrılmıştı.

Dolayısı ile Urfa bu gün ilk kez ithal adaylarla tanışmıyordu. Urfa tarihinde örnekleri var. Burada bunu kronolojik olarak sıralamanın bir manası ve faydası yok.

Bundan dolayı da; bence biz Urfalılar meydanlara inip, Osmanlı devrindeki yeniçerilerin kazan kaldırmasındaki gibi "İSTEMEZÜÜÜÜK" diye naralar atacağımıza, neden kendi içimizden birilerini çıkartamadığımızın sebeplerini irdelememiz lazım. Zira sorun, bize ithal bir adayın dayatılması değil, bizim neden bu ölçekte yöneticiler çıkartamadığımızdır. Kısacası direncimizi çiğköfte yoğurmasını bilmeyen birine karşı değil, neden adam çıkaramadığımız sorununa göstermemizde gizlidir.

Kaldı ki, meydanlara temizlik işçilerinin kıyafetlerini değiştirip, sürmekle bu iş olmaz. Bu anlayışı süpürmek, temizlik işçileri ile değil, sebepler üzerinde şapkamızı önümüze alıp, tartışıp, o düşünceleri süpürmekle olur..

Ha bir de unutmadan, bu işin organizatörleri sadece Fakıbaba mı, ya alttan destek veren bazı aday adaylarına, AKP'li yöneticilere ne demeli.

Hele hele, Bir de bir önceki seçimde Fakıbaba için yırtınanların, şimdi de vali Güvenç için yırtınmalarına ise söyleyecek söz bulamıyorum..

İktidar partisine vekillik yapabilecek 10 adam çıkarabilen Urfa’nın bir tane belediye başkanı çıkartamayışı da apayrı bir tartışma konusu.

Topçumeydanı'ndaki duruş sadece AK Parti için değil, BDP, MHP, CHP içinde olmalı. Yoksa Vali Güvenç'in şahsına, Urfa'ya hizmet aşkına kimsenin birşey dediği yok..


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık