Bermal MELİK

KAÇAK ÇAY


Bermal MELİK
31 Ağustos 2012 Cuma 10:26

Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah, 30 Ağustos Zafer Bayramı törenleri sonrasında, İbrahim Karaoğlanoğlu Parkı'nda vatandaşlarla sohbet ederken , yanına gelen''Sayın Valim, kaçak çay içer misiniz?'' diye soran seyyar satıcıya  sert tepki gösteriyor.
Cerrah, ''PKK 'ya yardım etmek istiyorsanız, Türk polisini öldürsün, Türk askerini öldürsün istiyorsanız, Türk vatandaşlarını öldürsün istiyorsanız kaçak çay ve sigara için, kaçak benzin kullanın daha ne diyeyim size... Böyle bir Türk vatandaşı olur mu? 'PKK kahrolsun diyorsunuz' ama PKK'ya destek veriyorsunuz kaçak sigara ve çay içmekle... Nereye gitsem kaçak çay var. Böyle bir şey olamaz.
Sayın Cerrah  için kaçak çay deyince bunlar akıllara geliyor ,ama Türkiye halkı için kaçak  çayın anlamı  ve yeri çok farklıdır. Kaçak çay halkımız için dostluğun,paylaşmanın sıcaklığın sembolüdür.
İflah olmaz bir çay tiryakisi  olarak ,benim  kaçak çaya  biçtiğim anlam  ise daha  başkadır..Bu yüzden  yurtdışında yaşadığım yıllarda  bavuluma koyduğum ,gurbetimi ,yalnızlığımı paylaşan bu  sıcak dostum için kaleme aldığım  yazımı   sizinle paylaşmak  istiyorum :
Çay

Yağmur yağıyor,mutfak camındayım.Dışarda insanın kemiklerini  bile donduran bir hava var.Rüzgar sesini yükseltmiş ,yağmurla buluşup pencereleri döverken bir üşüme geliyor üzerime.Isınmak için Urfa dan getirdiğim kaçak çayımı , aşağı çarşıdan aldığım çaydanlıktan  demliyorum.Elimde en iyi arkadaşım çayımla başbaşayım.
Dolduruyorum çayımı demlikten...
Çayımı yudumluyorum.
İçiyorum,içiyorum,içiyorum,doyamıyorum.
İçtiğim çay değil sanki hayattan bir şeyler alıyor,tadına bakıyor gibiyim.
Doldurduğum her bir bardak çay ömrüme bir şeyler katıyor,boşalan her bardakta ise kendimden bir şeyler tüketiyor gibiyim. Garip bir kısır döngü.
Dolduruyorum,içiyorum,boşaltıyorum,yine dolduruyorum. Çok uzaklarda ,küçük dünyamda bir alışveriş içindeyim.Alıp veriyorum bütün gün.Tuhaf bir iletişim var ince belli bardağımla.
Pencerden dışarıya bakıyorum.Düsseldorfun bitmek bilmeyen yağmuru,pencereye hızla vurarak bana yarının da bugünden farksız olmayacağı mesajını veriyor adeta.
Çay demleniyor,demleniyor,demleniyor...
Kederim ve gurbetin sancısı mutfağımın her köşesine yerleşiyor.Dışardaki yağmura ve kederime bir çare bulamıyorum.Kanapeye geçip,şu gecici gurbetçi yalnızlık duygusunun  yarttığı ruh haliyle ,kendi evimi bir yabancı gözüyle  taramaya çalışıyorum.Evin ortasına dağılmış kızımın oyuncaklarnın dağınıklarına sinirleniyorum.Evimin neden bu kısa zamanda dağılmasına ,kızımın dağıtmadaki  başarısını toplamada niye göstermediğine takıyorum. Bunlara takıyor olmanın asıl nedeninin gurbetçi ruh halime takıyorum.
Kalkıyorum bir çay daha demliyorum,içiyorum,içiyorum...
Aslında istediğim bir bir bardak çay  değil, bir mucizedir aslında. O da bir türlü gerçekleşmiyor.. Bir bardak çayda aradığım  ,bir dostluk ,ülkemin sıcaklığı ,yalnızlığımı paylaştığım bir arkadaş ve  yemekten sonra yenilen çikolatanın  vermiş olduğu geçici  mutluluk hissidir oysa.

Buarada memleketimi ne kadar özlediğimi iliklerime kadar hissediyorum.Yine üşüyorum.Bu seferde içimdeki soğuğa çare bulamıyorum.İçimde esen  soğuk rüzgarın adının “hasret “ olduğunu iyi biliyorum.Elimde bir bardak kaçak çayla,yüreğimde de Urfanın  haziran güneşini tutarak ,gri ,kasvetli Düsseldorf sabahında ,kilisenin çanları eşliğinde ısınmaya çalışıyorum.Birden Urfanın sabahlarını hayal etmeye başlıyorum. Kış bile olsa mis gibi güneşi insanın içini ısıtır.Ne kadar kötü bir gece geçirmiş olsan bile, doğan güneş insana yeniden başlama hissi  verir.
Yüreğimin başkenti ile Urfanın sabahları ile yalnızlığımın başkenti Düsseldorfun sabahlarını karşılaştırıyorum.Sabahı yedisi veye sekizi bile olsa ,geceden bile karanlık ,insana umudunu kaybettiren bir  karanlık.Gecenin karanlığı bile o nalet karanlığın yanında daha masum duruyor.
Memleketimin  güneşi ise her şeye inat  çabuk doğar..Sabahların o mis gibi erken saatlerinde babamın abdest alırken ki tıkırtılarını ve camiden yükselen ezan sesini duyar gibi oluyorum.Babamda memleketimin güneşi gibi sorunlara inat  erken uyanırdı.İçimde ılıman  bir sıcaklığın dolaştığını hissediyorum
Bu ülkede insanı güneşin aydınlığı ve sıcaklığı uyandırmaz.Uğursuzca öten baykuş misali ,çalar saat uyandırır.
Kalkıp kendime bir çay daha dolduruyor,alkolik ruh haliyle ,içiyor,içiyor,içiyorum.
Sözlerini iyi bilmediğim halde Melike  Demirağ ın “Şu anda  oralarda olma vardı,anasını satim” şarkısını mırıldanıyorum. Ardından “babamın bir atı olsa binsede gelse “ diye başlayan anonim  türküyü kendimce yorumlamaya çalışıyorum.
Hasret tarif edilmiyor,kimi zaman bir rüzgarın sesine kapılıp gidilir,kimi zaman bir türküye ,kimi zaman  kendi ruhumuz gibi kaçak olan  bir bardak çaya sığınılır.,hasret denilen ince hastalığın döküntüleriyle birlikte.
Memleket hasreti hiçbir şeye benzemiyor ve anlatılamıyor.Bunu anlatmak için en iyi yazarın kelimeleri bile kifayetsiz kalır.Sadece hasret yaşayanlar anlar hangi dilde  konuştuğumu.Kocaman bir ülkede ,çok uzaklarda büyük ve tarifsiz yaşanır memleket hasreti.
Ülkenizden ,memleketinizden ve sevdiklerinizden ayrılmamanız dileğiyle.

Arşivden….


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık