Bermal MELİK

Kadınlar siyasette"Fermuar sistemi" istiyor


Bermal MELİK
8 Kasım 2013 Cuma 04:24

Seçimler yaklaştıkça aday adayları da birer birer açıklanmaya başlıyor.
Erkeğin  egemen olduğu siyaset dünyasında, kadınların yeri, aday adayları açıklanınca kendini iyice gösterdi .
Siyasi partilerin kadın adaylara yönelik kota ve benzeri vaatlerine karşın listelerde yer alan kadın aday aday sayısı yine yok denecek kadar az.
Siyasette kadının adı yine yok!
Türkiye'de  siyasi partilerde, kadınlar ya da kadın sorunu sadece makyaj  ve imaj denebilecek şekilde ele alınırken, kadınlar ise siyasetin temel bileşeni olarak, politik atmosfer içerisinde yerlerini almak istiyorlar.

Kadın siyasette var olmak istiyor, karar verme merkezlerinde yer almak istiyor.
Siyasete sevdalı, bu işe yürek koymuş çok değerli ve donanımlı  kadınlarımız var.
Kadınların ev işleri ve çocukların bakımından sorumlu olmasının asıl görevleri gibi gösteriliyor.Dolayısıyla burada bir zihniyet dönüşümü gerekiyor; keza üzerindeki yükler arttıkça kadınlar siyasi ve idari düzeylerde aktif olmaktan kaçınıyor.


Aile üyelerinin ve toplumsal destek şart; siyasete katılım için teşvik gereklidir
Partiler kadın kotasından bahsediyor ancak kadınlar eşit temsil hakkı istiyor.Partiler kotadan bahsederken, kadınlar fermuar sistemini istiyorlar.
Kadın siyasette var olmak istiyor, karar verme merkezlerinde yer almak istiyor.

Kadınlar yıllardır  bunun mücadelesini veriyor. Erkekler," canımı al koltuğumu alma",diyor adeta.
Bütün partiler, kadın kollarında, erkekleri seçtirebilmek için ordular halinde kadınları çalıştırıyorlar. Sonra da kadınların aday olmadığını söylüyorlar. Türkiye’de siyasete küskün kadınlar ordusu var. Kadınlar iki seçim için  uğraşıyor ve bakıyorlar ki yaptıkları işler sadece erkekleri seçtirmeye yarıyor. Yükselme şansları yok.!
Ancak erkek egemen sistem, kadını yönetebileceği ,yönlendirebileceğini zihniyetini   halen taşıyor.Mesele yüzde 30 veya 40 kotayı koyarsınız ancak ilk sıraları erkek kapınca, kadınları arka sıralara koyarsanız seçilemez hiç bir aday. Arka sıralara koyarsanız biri,  ikisi seçilir ama üçüncüsü seçilmez. Kota göstermelik siyasi uygulamadan öteye gitmez.

Bunu çözümü olan yöntem siyasette fermuar sistemidir.Siyasette kadının önünün açılması için fermuar sistem uygulanmalıdır.

Nedir  bu fermuar sistemi?

"Fermuar sistemi" adı verilen bu sistem, aday listelerinin bir kadın-bir erkek şeklinde düzenlenmesini öngörüyor. Amaç ise, kadın adayları daha görünür kılarak seçilme olasılıklarını artırmak.
Ama fermuar sisteminde bir kadın bir erkek veya yüzde otuz koyacaksa bile 2 kadın 1 erkek olması lazım.
Fermuar sisteminde örnek bir ülke olarak Belçikayı gösterebiliriz.Bu fermuar sistemi, Belçika gibi model ülkelerde başarılı sonuçlar getirmiş, dolayısıyla umut verici bir model olarak görünüyor.
Kadınların ve kadın hakları savunucuların ümidi ise, fermuar sistemi sayesinde, seçimle iş başına gelinen karar organlarına daha fazla kadının seçilmesi yönündedir.
Öncelikle sorunu doğru algılamak gerekmekte ki çözüm üretilsin. Türkiye'de 'Kadının Temsili' krizi olduğu açık. TBMM'de kadının temsili ile ilgili kritik eşik 180-187 iken su anda kadın milletvekili sayısı 78. Yerel yönetimler en önemli katmanlar iken buralarda da kadın yok denecek kadar az. Kamusal alan ve üretim yapılan alanlar da erkeklerde. Kadınların kadın olmaktan kaynaklanan sorunlarının çözümünün bu sorunları çözecek mekanizmalarda kadınların sayısının belli çoğunluğa gelmesi ile olacağı kesin. Bu nedenle kadının siyasal ve kamusal katılımının sağlanması için kadına destek politikalarının oluşturulması gerekmekte. Bu politikalar yasal, mevzuat çözümleri ile gerçekleşir. Bunun için de önce siyasi irade ve ilgili tüm tarafların katılımı gerekmektedir. Çünkü yasanın yapıldığı ve üretimin yapıldığı alanlarda, hakların ve sorumlulukların şekillendiği alanlarda kadın olmazsa o ülkede demokrasi olmaz. Bunun yolu yukarıda da belirttiğim gibi yasal mevzuatın tümü ile elden geçirilerek kadın erkek eşitsizliğini ortadan kaldıracak düzenlemelerin yapılması ve siyasi partiler ve seçim yasalarına kadın için kota konulmasıdır. Kota konusu yalnızca parti tüzüklerine bırakılmamalı ve yasal düzenlemeler ile sağlanmalıdır.Kotayla  beraber fermuar sistemi uygulanmalıdır. Bu yalnızca siyaset alanında değil, iş yaşamında da olmalıdır. Bunu sağlayan tüm ülkeler de başarı hikayeleri gerçekleşmiştir. Bakın Arjantin, bakın İspanya, bakın Kuzey Avrupa ülkeleri. Kadının önünde ki en büyük engel kadınsı özellikleri nedeniyledir.
2023 yılında dünyanın en büyük ekonomilerinden birisi olmayı hedefleyen Türkiye, kadınları bu hedefe ortak etmek zorundadır. Aksi durum başarısızlığı kesinleştirecektir. Kadınların toplumsal hayatın her alanına aktif olarak katılmaları demokrasi ve toplumsal gelişme kapsamında değerlendirilmelidir. Kadın-erkek eşitliği ekonomi, siyaset ve eğitim üçgeninde gerçekleşmeli, en önemlisi kadının toplumda sağlanacak bu yeri sadece kağıt üzerinde kalmamalıdır. Kadınları güçlü olan Türkiye daha güçlü ve istikrarlı bir iş yaşamına, toplumsal yaşama kavuşmuş olacaktır.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık