Gülderen GÜLTEKİN

Kalbe karışmamak


Gülderen GÜLTEKİN
27 Ağustos 2013 Salı 09:39

Hep hatırlayacaksın. Daha doğrusu, unutmaya çalışıp, bunun için hırpalanmayacaksın . Düşündüğünde, yüreğin acıyacak ama taş basacaksın. Gecen gündüzüne karışacak, hayatın alt üst olacak belki. Gözünü kırpmadan sabahlar olacak. Gündüzün bir anlamı kalmayacak. Hüzün ve çaresizlik yüreğini mesken tutacak.

Kederin ta içinden geçeceksin. ‘’İşte dünya bu kadar’’ diyeceksin. Nefessiz kalacak, her bir gün ayrı ölüp dirileceksin. Kendinden geçeceksin, ölmeden evvel. Öyle ki; kederden müteşekkil olacaksın. Sen  bizatihi  O’nun kendisi olacaksın.

Aşka inanıyorsan eğer (ki ben şefkate inanıyorum), aşkın kederine de inanacaksın.

Aşkın sadece bal- kaymağına talip değil, aşkın sonuçlarına da razı olacaksın.

Aşka gerçekten inanan şair Sezai Karakoç , nasıl da yürekli diyor: "Ben çiçek gibi taşımıyorum göğsümde aşkı/ Ben aşkı göğsümde kurşun gibi taşıyorum/ Gelmiş dayanmışım demir kapısına sevdanın/ Ben yaşamıyor gibi, yaşamıyor gibi yaşıyorum/ Ben aşkı göğsümde kurşun gibi taşıyorum" …Hiçbir hayıflanma  var mı bu dizelerde? "Bu aşk beni tüketti, yandım , kül oldum… Bu kederden nasıl kurtulabilirim?" diye en ufak bir sızlanma var mı?

En önemlisi, "Bedbahtım, bîçareyim" sözünü yüreğine sokmayacaksın. Beni bıraktı ya da karşılıksız sevdim; "sevilmeye layık değilim ki" diyerek benliğine ihanet etmeyeceksin. Göğsünde bir kurşun gibi taşıyacaksın aşkı; göğsüne çiçek gibi takıp, ‘’ne zaman solacak acaba?’’diye beklemeyeceksin.

Kalbine karışmayacaksın. Âşık olurken kalbin sana bir şey sormadıysa, maşukundan soğurken de sana sormayacak inan. Kalbin kararını kendi verecek. Kalbini rahat bırakacaksın.

Ayrıca, hani çok seviyordun? İnsan sevdiğin den geçer mi? Sevdikleri ölen insanlar, en çok neden korkarlar biliyor musun? Onları unutmaktan. Hem de, unutmadıkça yürekleri daha bir kederle dolmasına rağmen. Hem çok sevdiğini söyleyip hem de unutmalıyım diyorsan, bir sorun yok mu bu işte, diye düşüneceksin.

Hem, aşkını değil, kederini, kalbindeki sızısını unutmak istiyorsun belki de. Karşılık umdun,  ama bulamadın. Bulamamanın  incinmesini yaşıyorsun. Kim sana hayır diyebilir değil mi?Aşk eğer sırf sevmekse, neden sevilmekle meşgulsün? Olmuyor değil mi? Karşılıksız olmuyor. Aşk mukabele talep ediyor. O zaman, aşkı bir kere daha düşüneceksin.

O halde yaşadığın kedere "aşk acısı" demesen; "karşılık bulamamanın acısı" desen? Reddedilmenin acısı. Ayrılığın acısı. Zevalin acısı. Sevilmediğini düşünmenin acısı. "Bunu hak etmedim, güzel ve iyi bir insandım. İyi bir aşkı hak ediyordum" derken bile, aşka düşmekle yetinmiyorsun. Aşkına mukabele bulamamanın derdiyle meşgulsün.

Keşke düşünsen; hiçbir acı, hiçbir üzüntü, hiçbir keder, bir gün sona erecek hayattan daha uzun süreli değildir.  Hep derim;Bütün duygular fena alemindendir …Nasıl ki dünyada misafirsek; sevinçler de kederler de bizde öyle misafir. Nasıl ki dünya bizi ağırlıyorsa, biz de sevinç ve kederleri…Nasıl biz dünyada gelip geçici isek, sevinç ve kederlerde bizde öyle…

Belki bu söylediğime kızacaksın; duygular nankördür. Bugün var olur. Gün gelir, zevale mahkûm hayat gibi zeval bulur. Bir sabaha kalkarsın. Kalbin sevgilisine küsmüştür. Tamam, bu her insanda olmayabilir. Ama inan çoğu insanda vuku bulur. Bir kere daha söylemek isterim ki; bu dünya hayatı ezelî ve ebedî değilse; duygular da ebedî değildir. Ebedî olan sadece O'dur.

"Bir daha başkasını sevemem" de bir yanılgıdır. Seversin. Sevilirsin. Yeter ki kalbini rahat bırak. Ona karışıp durma. Onu kalbinden söküp çıkarmaya çalıştıkça, çiviye çekiçle bir kere daha vuruyorsun.

Belki de ölüm geçirecek aşk acını. Dünyadaki hayatının bitiş çizgisi, aşkını da bitirecek. Aşkının ipini ölüm çekecek. Şöyle ya da böyle, şu ya da bu; bir gün bitecek. Bir gün unutacaksın. Ve bir gün de unutulacaksın.

Ha, bir de; hani dua ediyordun, "hayırlısı olsun Rabbim" diye. Olmadı bak! Demek hayırlı olan bu…Duanın mukabili… Duymak istediğin cevap bu değilmiydi?

Karışma şu kalbine…Lütfen O’nu rahat bırak...

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star