Mustafa GÜNEŞ

KALP YİYEN ARAP ÇETECİ


Mustafa GÜNEŞ
14 Mayıs 2013 Salı 10:15

Suriyeli isyancı bir çete liderinin, öldürdüğü Esad Askerlerinden birinin kalbini söküp yerken yayınlanan görüntüleri interneti kilitlemiş ve dünyayı ayağa kaldırmış bulunmakta.

Bize vahşet gibi gelen, ancak Arap Dünyasının olağan savaş kültüründen olan bu olay hakkında bir iki hatırlatma yapmak gereği duyduk.

Bu tür vahşetler, binlerce yıldır Arap savaş kültürü olarak süre gelmektedir. Yani tıpkı Kızılderililerin kafa derisi yüzmesi gibi Arapların  olağan savaş işlerdendir. Nitekim:

1-Ebu Sufyan’ın karısı Hind, Vahşi adındaki kölesine özgürlüğü karşılığında kardeşini ve babasını öldüren Hz.Hamza’yı öldürterek kalbini söktürüp yemişti. Hatta”vahşi” ve “vahşet” kelimesi de bu kölenin adından türemedir.

Üstelik Mekke’nin fethinden sonra politik dengeler nedeniyle Hz Muhammed, ne Hind’e ne de baş katil Ebu Sufyan ’a dokunmuş,Hind ve Süfyan'ın bütün yaptıkları yanlarına kar kalmıştı.Dahası oğlu Muaiye'nin de Hz.Ali ve Hz.Muhammed'in torunlarına yaptıkları da ayrı.

2-Bundan ayrı olarak, öldürdükleri rakiplerinin kafalarını kopararak top yapar, bacağını da golf sopası gibi kullanarak “gog” denilen Arap Golfu oynarlar. Tarihte çok sık uyguladıkları bu vahşetin en tipik örneği Kerbela’da Hz Hüseyin ve arkadaşlarına uygulanmıştı.

Hatta İslam’da futbolun günah olduğuna dair inanışın bu iğrenç olayı hatırlattığı için çıktığı söylenir.

1948’de İsrail Devleti’nin kuruluşunun ilan edilmesini protesto etmek adına, sınırdaki bir İsrail köyüne saldırarak nüfusu 100 kişi civarındaki tüm köylü öldürülmüş, hemen hepsinin kafa ve bacakları ile gog oynanmışlardı. Öyle ki, bu olayın Arap-İsrail Savaşlarını tetikleyen olaylardan biri olduğu bile kimi araştırmacılar tarafından söylenmiştir.

Gene,  Körfez Savaşı sırasında Saddam Askerleri, öldürdükleri Amerikan Askerlerinin kafa ve bacakları ile oynadıkları golfu internette yayınladılar.

CÜRCAN OLAYI

3-Doğunun Fethi ve İslamlaştırma sırasında Kürdistan, İran,Türk ve diğer  Asya Halklarına bu uygulamaların daha ağırları yapılmıştır. Tarihe “Cürcan Olayı” olarak geçmiş bir katliam var ki, anlatılması bile insanların kanını dondurmaya yeter.

İslam Ordusu, Hazar Denizi’nin Doğusunda bulunan Cürcan (916) şehrini fethetmiş, yönetim ve güvenlik için gerekli inzibat kuvvetlerini bırakarak aynı denizin Güney sahilindeki Taberistan ’ı fethetmek üzere yola çıkar. Ordu oraya varır,kuşatma sürerken geriden gelen habere göre Cürcan Halkı isyan edip bırakılan askerleri öldürmüştür.

Haberi alan İslam Ordusu Komutanı Yezid Bin Mühelleb, Cürcan’a dönüş emri verir ve oraya varınca hepsinin boyunlarını vurarak akan kanları ile değirmen döndürüp öğütülen unla ekmek yapıp yiyeceğine dair Allah’a yemin eder.

Uzun kuşatmadan sonra büyük katliamla Cürcan’a girilir.

Sıra komutanın yeminin yerine getirilmesine gelmiştir.

Kalan ne kadar erkek varsa meydanda toplatılır.  Yapılan hesaba göre halkın tümünün boynu vurulsa dahi dökülecek kanın oluktan akarak değirmeni  döndürmesi mümkün değildir.

Sonunda “fetva alimleri”(!) bir yol bulur.10-15 bin kadar erkeğin boynu vurulup kanları değirmenin akan deresine akıtılırsa derenin rengi tam olarak kan rengini alacak, böylece komutan yeminini tutmuş, Allah’a karşı  mükellefiyetinden de kurtulmuş olacaktır.

Katliam artığı eli kılıç tutan 12 bin erkek alınarak değirmene su veren dere boyuna götürülür. Hepsinin başları vurularak kanları dereye akıtılır ve böylece dere kızıl kan rengine boyanır. Bu kanlı su ile öğütülen unla yapılan ekmek komutan ve erkânına sunulur. Böylece Komutanın yemini yerine gelmiş, komutan da cehenneme girmekten kurtulmuştur.

Tarihçilere göre o gün Cürcan’da toplam  40 bin insan katledilmiştir.

SONUÇ

Bu vesileyle, hem bu çete komutanının, rakibinin kalbini söküp yemesinin kültürel kaynağını öğrenmiş,

Hem de bu gün bize vahşet olarak yansıyan bu hareketin, tarihte yapılanların yanında pek masum durduğunu görmüş olduk.

 

14.5.2013

Mustafa Güneş /URFA

Kaynak:

Erdoğan Aydın /Nasıl Müslüman Olduk

İslam Ansiklopedisi

Tarih-i Taberi/3.Cilt


 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star