Abuzer AKBIYIK

Kanuni Yaşar Özden


Abuzer AKBIYIK
11 Eylül 2011 Pazar 13:33
Mehmet Yaşar Özden 1949 yılında Şanlıurfa’da doğdu. Uzun yıllar Şanlıurfa’da ilkokul öğretmenliği yaptı. Disiplinli, mütevazi ve hoşsohbetti. Sanatçı, evli ve 2 çocuk babası idi. Uzun süreden beri  tedavi görmekte olan Yaşar Özden, 31 Ağustos Çarşamba günü İstanbul’da vefat etti. Cenazesi İstanbul’da Altunizade İlahiyat Fakültesi Camiinden alınarak aile mezarlığına defnedildi. Kendisine Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum.
Yaşar Özden;  Ortaokul yıllarında kanun öğrendi. Lise yıllarında ailesinin de desteğiyle müzik çalışmalarını okul korosunda ve katıldığı çeşitli sıra gecelerinde sürdürdü. Urfa’nın meşhur birçok müzik ustasının bulunduğu ortamlara katıldı ve onlardan istifade etti. Mehmet Çakallı (Kanuni Tivil Mehmet), Corci Gümüşkalem (Circo), Hacı Nuri Hafız, Mahmut Akagün (Dellek Mahmut), Tenekeci Mahmut Güzelgöz, Kazancı Bedih Yoluk Cuan Mehmet, Mehmet Sağlamkol (Kurrik Mehmet), Karaköprülü Ömer, Ahmet Uzungöl (Bozeyin oğlu Ahmet), Vefik Ataç, Kadir Güzel ve daha birçok müzisyenden istifade etti, onlarla birlikte müzik icra etti.
Yaşar Özden, usta bir kanun sanatçısı olmasının yanında  sesi de çok güzeldi. Ve ses tiz ve aralığı genişti. Bu nedenle  Urfa hoyratlarını en yüksek perdelerden okurdu.
Babası Ahmet Özden’dir. Dedesi ise 1950’li yıllarda Urfa’nın meşhur okul müdürlerinden kurtuluş savaşı gazisi Şerif Özden’dir. Disiplinli ve çalışkanlığı ile bilinen dedesinin Gazi Şerif Özden’in ismi Urfa’da bir okula verilmiştir. Şerif Özden, gazi madalyası ile, 11 Nisan Törenlerinde öğrencilerinin önünde uygun adımlarla kendisi de resim geçitten geçmesi ile de tanınırdı.
Yaşar Özden, ailece müzisyendirler. Kardeşi Konservatuarda hoca Metin Özden Ud sanatçısıdır. Diğer kardeşi Çetin Özden ise Ritm (Darbuka) sanatçısıdır.
Yaşar Özden, Urfa’da ve diğer illerde yapılan birçok sıra gecesi, konser ve müzik etkinliklerine katılıp kanun çaldı. 1990 yılında evini İstanbul’a nakletti. İstanbul’da da müzikten kopmadı. Türkiye’nin ünlü sanatçıları Müzeyyen Senar, Yaşar Özel, Nurdan Torun, Kadri Şarman gibi birçok sanatçıya eşlik etti. Süleyman Demirel ve Turgut Özal’ın huzurunda konserler verdi. 
Şanlıurfa makam geleneğini bilen  usta sanatçılardan biri olan  Yaşar Özden İstanbul’da kurulan sıra gecesi ekiplerine katıldı ve kanun çaldı, hoyrat okudu. Mehmet Delioğlu, (Kardeşi) Metin Özden, Halit Karaduman, Ali Gencebay, Ahmet Eren, Adnan Güllü, Ali İhsan Yılmaz, Mehmet Öncel ve Selahattin Ellek’ten kurulu Oxford Sıra Gecesi grubu ile birlikte müzik etkinliklerine katıldı, konserler verdi.
Müziğe meraklı olduğum ve Urfa folkloru ile ilgili araştırma yaptığım için Yaşar Özden’le yollarımız pek çok kez kesişti ve Urfa’da yapılan sıra gecesi, asbap gecesi gibi birçok müzik meclisinde birlikte bulunduk. Yine kardeşi ritim sanatçısı Çetin Özden ile yıllarca sıra gezdik. Kendisine “Yaşar Hoca”, Yaşar Abi” derdik. Sıra gecelerimize de Yaşar Abi’yi sık sık davet eder, eşsiz nağmeler çaldığı kanunu ve yüksek perdede okuduğu hoyratları dinlerdik.
Yaşar Özden; Urfa müzik meclislerinde birçok usta ile müzik meşk ettiği için, Urfa makam geleneğini iyi bilirdi. “Urfa tavrı” ile yaptığı gazel ve hoyrat açışları çok güzeldi.      
“Yaşar Abi” ile en güzel anılarımızdan birini Tenekeci Mahut Usta’nın evinde  yaşandı. 1980’li yıllarda video kameranın yeni geldiği dönemlerde Müzik Ustası, Gazelhan Tenekeci Mahmut Güzelgöz ile bir röportaj yapmak ve bir müzik faslı çekmek istedim. Urfa’ya bardaktan boşanırcasına yağmur yağdığı, Karakoyun Deresi’nin taştığı yağmurlu bir günde Tenekeci Mahmut Güzelgöz’ün evinde toplandık. Gelen cemaate göre ev küçük kaldı. Ortada soba yanıyor. Herkes birbirine yanaşmış bağdaş kurmuş oturuyor. Müzik faslında kimler yok ki. Müzik faslına Tenekeci Mahmut, Kazancı Bedih, Mustafa Savaş, Arif Çelik, Bakır Karadağlı, Naci Yoluk, Çetin Özdemir, Halil Sezgin,  Bahattin Balyemez ve daha birçok sanatçı katıldı. Salih İlhan video çekimlerini, İzzet Özdemir de teybe ses çekimlerini yaptı. Mahmut Yeşildeğ, Şıhmüslüm Öncel, Osman Güzelgöz, Mehmet Güzelgöz, Halil Yücetepe kimler yok ki. Bu fasılda meşhur ustalar ve hoyratçılar var. Kanuni Yaşar yüksek perdeden öyle bir hoyrat okudu ki, mecliste bulunan herkes pür dikkat ona baktı. Hoyratın bitiminde cemaate bulunan müzik ustaları onu, takdir etti, tebrik etti.
Allah rahmet etsin, mekanı Cennet olsun.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık