Duygu SUCUKA

Karacadağ Göçerlerine Kışlak Yapılması Neden Tıkandı?


Duygu SUCUKA
12 Ağustos 2016 Cuma 17:21

Karacadağ Göçerleri. Yıllardır sorunlarını dile getirdiğimiz kesimlerden birisi. Gerek Karacadağ’ın doruklarında gerekse Şanlıurfa’nın veya Harran Üniversitesi’nin konferans salonlarında onları defalarca gündeme getiren toplantılar organize ettik. Bu toplantılara siyasetçisinden bürokratına, sivil toplumundan göçerlere, ilgili tüm kesimleri davet ettik, bir arada sorunun çözümü için buluşturduk. Duymayan, bilmeyen kalmadı ki göçerlerin en azından şu aşamada birer kışlak mekân ihtiyaçları olduğunu ve bunu çok istediklerini.

 

Güneydoğum Derneği olarak yaptığımız göçer çalıştaylarını, Karacadağ toplantılarını bir kitap halinde yayınladık ve o kitapla sorunun çözümü yönünde beklentilerimizi tüm ilgili makamlara ilettik.

 

Bu çalışmaları yaparken, göçerlerin (devamında Yörüklerin) tümden yerleşik hayata geçirilmelerini, tarımsal iskân edilmelerini hiçbir zaman savunmadık. Bizim önerimiz, Göçer ve Yörük gruplarının yarı yerleşik iskân edilmeleri, sorunlarına çözümcü anlayışla yaklaşılması ve zor olan yaşam şartlarının iyileştirilmesi yönünde olmuştur hep. Hayat şartları iyileştirilsin ki, hayvancılığa dayalı organik tarım yapan bu kesimin üretimleri de desteklenmiş olsun demeye çalıştık her daim.

 

Bir dolu çalışmalarımız sonunda, Karacadağ Göçerlerinin isteklerine devlet kulak verdi ve onların dilekçelerini topladı. Göçer gurupları olarak Karacadağ’ı kullanan göçerlere en azından, kendilerine birer ev, hayvanlarına da ağıl olacak şekilde birer kışlak yapılmasına karar verildi. Bu doğrultuda yürütülmekte olan bir çalışmada zannetmiştik kısa süre öncesine kadar sona yaklaşıldı. Ancak öyle olamadı maalesef bir türlü.

 

Göçerlerden yüzlerce dilekçe toplandı, bu dilekçeler bir bir incelenmek üzere çalışmalar yapılıyor. Şanlıurfa ili dahilindeki ilgili kurumlardan bilgi toplanıyor. Ki gerçekten göçer olanlar tespit edilecek, tespit edilenlerin ilgili yasa çerçevesinde hak sahibi olup olmayacağına bakılacak ve sonra da yer tahsisi ve inşaat yapımına geçilecek.

 

Çalışmayı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Yapı İşleri Genel Müdürlüğü İskân Dairesi yürütmektedir. Konuyu zaman zaman ilgili daireden takip etmeye çalışıyoruz. Konuyu takiple mükellefmişiz gibi bir konuma düştük. Çünkü göçerler sürekli bizi arıyorlar ve ne oldu, ne olacak bu iş, olacak mı olmayacak mı, daha ne zaman bitecek gibi merak sorularını bize yöneltiyorlar. Gerek Şanlıurfa’da gerekse Ankara’da, çalışmayı yürüten kurumları defalarca aramış, irtibat kurmuşuzdur ama henüz bir neticeye varılamadığını maalesef görüyoruz.

 

Çalışma yaklaşık bir yıldır tıkanmış durumda. Siverek Vergi Dairesinden beklenen bilgiler bir türlü gelemediği için o noktada tıkanmış bulunuyor. Siverek Vergi Dairesi yetkililerini de defalarca aradık ama onların ileri sürdüğü mazeret ile Urfa İl Çevre Müdürlüğünün beklediği bilgiler bir türlü hizmet noktasında çözüme kavuşamamaktadır.

 

Bu kadar çözümsüzlük yaratan o ince ayrıntı nedir? Bunu kurumlar kendi aralarında neden çözemiyorlar? Mevzuata uydurulması için ne yapılması gerekiyor? Çözüm nerededir? Konuya engel başka nedenler var mıdır? Tüm bu soruların cevabını dernek olarak merak etmekteyiz.

 

Bir kitleye vaat edilmiş sözler varsa, bir kesime verilecek haklar varsa, bir grubu beklentiye yönlendirmişseniz eğer, artık kaçış yoktur o beklentilere cevap vermek ve gerekeni yapmaktan öte. Burada bir kaçış var gibi algılanmasın sözlerim. Demek istediğim şudur; göçer grupları kendilerine kışlak yapılmasını hasretle bekliyorlar, bu moda girmişler ve bu beklenti bitmez artık. Bu çalışmada, yol nerede tıkanmışsa o tıkanıklığın giderilmesi ve yola devam edilmesi gerekmektedir. Eğer bu tıkanıklık bize aktarıldığı noktada ise, Şanlıurfa Vergi dairesi şu aşamada bu tıkanıklığı çözecek olan taraf gibi duruyor. Gereğini yapmaları, konuyla alakalı olan tüm kesim ve kişilerin beklentisidir.

 

12.08.2016


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerikYukarı Çık